En Büyük 10 Kripto Para

Varol Tepecik
Varol Tepecik 13 Ekim 2017
1 görüntülenme

Bitcoin öncülüğünde piyasadaki ilk on dijital para biriminin toplamı, kripto ekonomisinin neredeyse yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu oran, toplamda 170 milyar dolar olan kripto para piyasasının 150 milyar dolarlık kısmına tekabül ediyor. Coinmarketcap sitesinden alınan bilgiye göre geri kalan 1155 kripto para 20 milyar dolarlık toplam hacimle yetersiz bir Pazar payına sahip konumda.


“Piyasanın öncüsü olarak yüzde 55’lik bir paya sahip olan bitcoin başta geliyor. Bu büyük pazar payı kripto paraya yaklaşık 95 milyar dolarlık bir hacim veriyor. Son 24 saatlik işlem hacmi ise tam 4 milyar dolar. Bitcoin son 24 saatte 800 dolardan fazla değer kazandı.”

Diğer önde gelen alternatif kripto paralar, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, ve Litecoin. Bunların her biri 3 milyar doların üzerinde Pazar payına sahip. Dash, NEM, Bitconnect, NEO ve Monero’nun ise her biri 2 milyar dolar altında Pazar payına sahip.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un artık bitcoin hakkında konuşmayacağını açıklaması ile bitcoinde tekrar yükseliş başladı. Dimon geçen ay  kripto paralar hakkında olumsuz söylemlerde bulunmuştu. JP Morgan ABD’nin en büyük bankası, dünyanın altıncı büyük bankası.

 

Neler Olmuştu?

Dimone’nin bitcoin hakkında “bitcoin bir dolandırıcılıktır ve eninde sonunda patlayacaktır” şeklindeki açıklamalarının ardından bitcoin fiyatı en düşük seviyeleri görmüştü. Tabı ki bunun sebebi bu açıklamalar karşısında panikleyip bitcoinlerini satan yatırımcılar olduğunu söyleyebiliriz. Toplam piyasa değeri bakımından Çin devi ICBC’nin ardından dünyanın en büyük ikinci  bankasının başındaki kişinin açıklamaları karşısında kim paniklemez ki.

Bu karşı çıkışın JPMorgan ile anımsanacağı aşikar çünkü diğer bazı bankalar JPMorgan gibi düşünmüyor. Citigroup Baş Finans Uzmanı John Gerspach kripto para piyasasının araştırmaya değer olduğunu ifade etti. Goldman Sachs da bitcoin ve diğer sanal para birimleri alanındaki potansiyelleri  araştırıyor. Bu büyük kurumların araştırmalarını başlatılıp başlatılmadığı bilinmiyor olsa da, Bitcoin’in böyle bir oranda değer kazanmasının çok şey ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Kripto ekosisteminde başlayan ve birçok şeyin sonu olacak bu oyunda, listedeki ilk on alternatif para birimleri için iki sonuç ortaya çıkabilir. Bunların büyük çoğunluğu ya pazardaki talepleri karşılamak için kendilerini yenileyecek ve geliştirecek ya da kademeli olarak yavaş yavaş ortadan kaybolacaklar.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

JPMorgan CEO’su Bir Günlük Sessizliğini Bozdu Jamie Dimone bitcoini gözardı etmenin çok zor olduğunu söyledi. Bitcoin hakkında artık konuşmayacağını söyledikten bir gün sonra sessizliğini bozdu ve “aptal bitcoin yatırımcıları bunun bedelini ödeyecek” dedi.   “Daha Aptal Teorisi” Jamie Dimon’ın Bitcoin’e yaptığı bu yeni...
Varol Tepecik 14 Ekim 2017