Tarihin En Büyük Çöküşü Geliyor! ‘Bitcoin Değil, Bu Çökecek’

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
32.304 görüntülenme
Tarihin En Büyük Çöküşü Geliyor! 'Bitcoin Değil, Bu Çökecek'

Harry Dent’e göre Bitcoin yerine ‘hayatımızın en büyük çöküşü’ ikinci dalgasına girerken bu varlık dramatik bir düşüş yaşayacak. Kriptokoin.com olarak ünlü ismin çökeceğini düşündüğü varlık hakkında olan bilgileri sizler için derledik.

Analist düşüş bekliyor

Dent, altının 2024 ortasına kadar ons başına 900 dolara kadar düşmesini bekliyor. Analist Bitcoin için değil ‘Altın güvenli bir liman değil’ dedi. Ardından ‘Altının 900 ila 1.000 ABD Doları’na düşeceğini tahmin ediyorum. Bu, diğer emtialardan çok daha az olacak… Buradan hâlâ yüzde 40 ila 45’lik bir düşüş var.’ diye ekledi.

Dent’in geçmişi, Japon varlık balonunu, DotCom balonunu ve 2016’da Donald Trump’ın Başkan seçilmesini doğru bir şekilde tahmin etmeyi içeriyor. Dent, Federal Rezerv’in çoğu varlık sınıfında, özellikle hisse senetlerinde patlamalara neden olan gevşek para politikası tarafından bir ‘everything bubble’ üretildiğini söyledi.

NASDAQ 2022’nin en düşük seviyesi olan 10.088’e ulaştığında, zaten düşüş eğiliminde olan bir piyasada ‘büyük bir çöküşün’ gerçekleşeceğini tahmin etti. Dent, ‘Hisse senetleri için bu noktada en düşük seviyenin muhtemelen… Temmuz veya 2024 gibi olacağını hissediyorum,’ dedi. Ardından, ‘Yani, hala erken aşamalardayız. Bu çöküşün devam ettiğini ve çok daha derine ineceğini bilmek için, son düşük seviye olan 10.088’i kırmamız gerekiyor.’ diye ekledi.

Bu kritik seviyeye ulaşıldığında aşağı doğru ‘bir sonraki dalga’ yaşanacağını da sözlerine ekledi. Dent, tüm zamanların en yüksek seviyesinden NASDAQ’nun yüzde 92 ve S&P 500’ün yüzde 86 düşmesini bekliyor. Dent, altının diğer varlıklarla birlikte ons başına 900 dolara düşeceğini, ancak piyasalar düzeldikten ve bir sonraki ekonomik patlama gerçekleştikten sonra eninde sonunda 4.000 dolara ulaşacağını söyledi.

Fed bunu düzeltemez deniyor

Dent, artan fiyatları soğutmak için 2022’de faiz oranlarını 425 baz puan artıran Fed’in piyasa çöküşünü önleyemeyeceğini tahmin etti.

‘[Jerome Powell] dönüp bunun üzerine dönerse, biraz sıkılaştırması ve ardından geri dönüp gevşemeye geri dönmesi gerçekten saçma görünürdü’ dedi. Ardından ‘Bu, ekonominin ne kadar zayıf olduğunu kanıtlar ve Fed’in pervasız görünmesine neden olur.’ diye ekledi.

Fed’in gevşek para politikasına yönelmesi halinde güvenilirliğini kaybedeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca ‘Fed, aşırı teşvikten sonra aşırı sıkılaştırdığını fark ettiğinde ve yeniden teşvik etmek istediğinde, fazla bir inandırıcılığa sahip olmayacaklar’ dendi. Beraberinde, ‘Hükümet yeterince uzun süre [para bastı] şu anda çalışmıyor ve merkez bankalarına geri tepiyor.’ diye eklendi.

Fed’in sıkılaştırmaya ara vermesinin ‘akıllıca’ olacağını öne sürse de bunun hisse senetlerindeki kaçınılmaz çöküşü engellemeyeceğini iddia etti. ‘Bu ekonomi sadece artan teşviklerle devam ediyor’ dedi. Ardından, ‘Bu balonu sıkıştırmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken bu balonu beslemeyi bırakmak. Yani dursalar bile normale dönmeyeceğiz. Borsa hala zayıf tarafta olacak.’ diye ekledi.

Bir sonraki ekonomik süper güç Bitcoin değil

Ekonomik analizi demografik eğilimler etrafında dönen Dent, Hindistan’ın artan nüfusu ve büyük genç nüfus oranı nedeniyle dünyanın bir sonraki ekonomik süper gücü olarak ortaya çıkacağını tahmin ediyor.

Analist, ‘Hindistan ve Güneydoğu Asya [uzun vadede] Çin’den çok daha iyi durumda olacak’ tahmininde bulundu. Ayrıca ‘Bir gün, 2050’ler veya 2060’lar civarında, Hindistan dünyanın en büyük ekonomisi olacak ve ABD muhtemelen Çin’den biraz daha büyük olacak.’ diye ekledi.

Dent, Çin’in yaşlanan ve azalan nüfusunun binalara yaptığı aşırı yatırımla birlikte yüzyıl boyunca ekonomisini zayıflatacağını iddia etti. Hindistan için tahmini daha olumluydu. Analist, ‘Hindistan, yılda yüzde 1 kentleşebilen bir sonraki süper büyük ülke’ dedi.

2024 yılına kadar düşük bir altın fiyatı tahmin etmesine rağmen Dent, Hindistan’ın büyümesinin altının uzun vadeli fiyat tahmini için iyiye işaret olduğunu söyledi. Özellikle dünyanın en büyük ikinci altın ithalatçısı olan ülkede altın tüketimine değindi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, MATIC, DOT, BTC ve 6 Altcoin İçin Al-Sat Taktikleri!
DOGE, MATIC, DOT, BTC ve 6 Altcoin İçin Al-Sat Taktikleri! DOGE ve belirli kripto paralar, son zamanlardaki yüksek seviyelerine yakın konsolide olmaya devam ederek yukarı yönlü kırılma olasılığını artırıyor. Kriptokoin.com olarak bu kripto paralar için al-sat taktiklerini sizler için derledik. Politika kararları önümüzdeki hafta açıklanacak İki haftalık muazzam...
Emre Borsan 2 ay önce