Beklenen Enflasyon Verileri Açıklandı: Bitcoin ve Altın etkilendi!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 12 Ocak 2023
318 görüntülenme
Enflasyon Açıklandı: Bitcoin ve Altın etkilendi

Kripto para piyasası bugün ABD’den gelecek enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Verilerin beklenen düzeyde gelmesinin ardından altın ve Bitcoin fiyatı hareketleniyor.

ABD enflasyon verileri ardından Bitcoin ve altın harekete geçti

Geçtiğimiz aylarda ABD’de enflasyon sırasıyla %7,7 ve %7,1’e gerilemişti. ABD enflasyon verileri, Kasım ayında yıllık %7,1 ile %7,3 olan beklentinin altına geldi. Aralık ayının tüketici enflasyonu ise %6,5 seviyelerinde tespit edildi. Beklentilerle eşleşen, piyasalarda yeşil karşılanıyor. Bu arada ABD’deki enflasyon, Haziran ayında %9.1 ile 40 yılın zirvesine yükselmişti. Beklentiler yönünde düşük gelen enflasyon, kripto para ve altında piyasasını hareketlendiriyor.

BTC fiyatı 18,000 doları aştı

BTC fiyatı enflasyon verilerinin ardından %4’ün üzerinde değer kazandı. Geçen haftadan bu yana olan kazancını %7’nin üzerinde tutuyor. Bununla birlikte ekonomistler, enflasyonun gelecek yıl düşmesini beklerken, resesyon risklerinin oldukça yüksek olduğunu belirtiyor. BTC fiyatı böyle bir durumda daha fazla satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir. Yazım sırasında, BTC ile birlikte ETH ve ADA gibi en büyük kripto paralarda yükseliyordu. XRP ise değer kaybeden tek altcoin’di.

Benzer şekilde altın fiyatları da yükseliyor. Gram, çeyrek ve ons altın yazım sırasında %0,5 civarında yeşilde. Enflasyon verileri genel olarak piyasalara olumlu yansıdı. Kriptokoin.com olarak beklentilere bu yazıda yer verdik.

TÜFE verileri Bitcoin için neden önemli?

Son birkaç yıldır ABD, Bitcoin pazarında belirleyici bir konuma sahip. Pandeminin ardından değişen ekonomik görünümle birlikte Bitcoin de diğer riskli yatırım araçlarına benzer grafikler sergilemeye başladı. Sonuç olarak, küresel ekonomik gelişmeler de Bitcoin fiyatı için önemli hale geldi. Bunun sonucunda kripto para piyasası TÜFE yani enflasyonu yakından takip etmeye başladı.

Federal Savcılar Bu Kripto Para Borsasını Soruşturuyor!

ABD Tüketici Fiyat Endeksi, dünyanın en büyük ekonomisindeki en son durumu açıkça ortaya koyan verilerden biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin ekonomi yönetimi olan FED, açıklanan enflasyon oranlarına göre kararlar alıyor. Örneğin FED, geçen yıl enflasyonun yeni bir zirveye ulaşmasıyla birlikte faiz oranlarını sıkılaştırmaya ve artırmaya başladı. Bu sıkılaştırma programı, diğer riskli yatırım araçları gibi Bitcoin’in de düşmesine neden oldu.

Ancak FED’in sıkılaştırma politikasını yeni yılda gevşetmesi bekleniyor. Bunun BTC ve altcoin fiyatları üzerinde olumlu bir etkisi olması bekleniyor. 1 Şubat ve 22 Mart tarihlerinde yapılacak FOMC toplantılarında şimdilik 25 baz puan faiz indirimi bekleniyor. CME’den FEDWatch’a göre 1 Şubat’ta 25 baz puanlık artış olasılığı %76,3.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çin'de Artık Bu Altcoin Kabul Edilmiyor
Çin’de Artık Bu Altcoin Kabul Edilmiyor! Neler Oluyor? Yerel kaynaklara göre, Çin merkezli bazı kripto para borsaları çeşitli altcoin/token’lerde işlem yapmayı reddediyor. Borsalar son günlerde Justin Sun hakkında ortaya çıkan haberlerden endişeli. Çinli borsalar, FUD haberleri nedeniyle bu altcoin projelerini reddediyor Çinli Blockchain araştırmacısı Wu...
Buğra Çağlar 12 Ocak 2023