ABD Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin Ve Kripto Paralarda Son Durum

ABD Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin Ve Kripto Paralarda Son Durum
ABD Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin Ve Kripto Paralarda Son Durum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının büyük bir merakla beklediği ABD Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Rakamlar mali piyasalarda heyecan yarattı. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 3,7 oranında artarak ilk beklentileri aştı. Detaylara bakalım.

Bitcoin yatırımcılarının merakla beklediği rakamlar belli oldu

Ekonomistler yıllık enflasyon oranının yüzde 3,6 olacağını tahmin ediyorlardı. Ancak Ağustos ayı verileri yıllık yüzde 3,7’lik bir artışı gösterdi. Buna göre piyasa gözlemcileri arasında beklenmedik fiyat artışları konusunda endişelere yol açtı. Peki bu kritik veriler sonrası kripto piyasası nasıl tepki verdi?

5 Reasons why the inflation in the US will remain high (July 2022 Update) —  IWA Blog

Beklentileri aşan enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından kripto para piyasasında kayda değer bir değişim yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin yaklaşık 26.850 dolardan 26.750 dolara düştü. Buna göre piyasanın ekonomik göstergelere olan duyarlılığını gösterdi. Bir diğer önemli dijital varlık olan Ethereum ise 1.548 dolardan destek buldu.

Bitcoin’in esnekliği

İlk düşüşe rağmen, yatırımcıların bu seviyeden alım yapmak için devreye girmesiyle Bitcoin toparlandı. Buna göre yazıyı yazarken 26.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Diğer taraftan bu hareketle BTC istikrar kazanmayı başardı. Bu, kripto para piyasasının ekonomik belirsizlikleri aşma ve istikrarı koruma yeteneğini gösteriyor.

Legendary Trader Peter Brandt Warns Bitcoin at Risk of Doing Damage Amid  'Highly Suspect' Price Action - The Daily Hodl

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarının hafifçe aşılması, Bitcoin ve altcoinler için önemli ölçüde olumsuz durum yaratmadı. Ancak piyasa üzerinde belirgin bir etki yaratmışa benziyor. Yatırımcılar, beklentiler doğrultusunda açıklanan çekirdek enflasyon verilerini yakından takip ediyor.

İstikrarlı görünüm

Enflasyon verilerinin beklentilere yakın gelmesi dikkat çekiyor. Diğer taraftan çekirdek TÜFE rakamlarının beklendiği gibi olması kripto paraların sert düşüşler yaşamasını engelledi. Bitcoin ve Ethereum, beklenenden biraz daha yüksek gelen TÜFE verileri nedeniyle küçük bir gerileme yaşasa da hızla toparlanarak ekonomik dalgalanmalar karşısındaki dayanıklılıklarını ortaya koydu.

fed: US inflation may have risen only modestly last month as Fed officials  signal no rate hike is likely - The Economic Times

Kriptokoin.com olarak baktığımızda ABD enflasyon verilerinin açıklanması dikkatleri finansal gelişmelere çekiyor. Ayrıca kripto para piyasasının daha geniş ekonomik manzara ile iç içe olduğunu hatırlatıyor. Bitcoin genellikle enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak görülüyor. Ancak ekonomik göstergelere verdiği fiyat tepkisi bu tür faktörlere olan duyarlılığını vurguluyor. Kripto paraların istikrar kazanma ve hızla toparlanma kabiliyeti herkesin önem verdiği bir konu. Buna göre piyasa belirsizlikleri karşısında bile yatırımcılar için çekiciliğini gösteriyor. Ekonomik ortam geliştikçe, kripto meraklıları potansiyel piyasa hareketlerini ölçmek için enflasyon rakamları gibi temel göstergeleri yakından izlemeye devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

ABD Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin Ve Kripto Paralarda Son Durum