Reklamı kapat

ERC-20 Nedir? ERC-20 Tokenlerin Özellikleri Nelerdir?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 27 Nisan 2022
0 görüntülenme
ERC20

Şu anda en büyük ikinci blockchain ünvanını elinde tutan Ethereum’un ortaya çıkışıyla “ERC-20” kavramı hayatımıza girdi. Bu makalede ERC-20 nedir, nasıl çalışır, ERC-20 tokenlerin özellikleri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için araştırıp derledik.

ERC-20 nedir?

Bitcoin dahil birçok blockchain sadece blok zinciri olarak çalışır. Ancak Ethereum, sadece bir blok zinciri değil aynı zamanda bir platformdur. Kullanıcılar, Ethereum Blockchain üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) ve tokenler oluşturabilir. Geçmişte Ethereum, token oluşturmak isteyen kullanıcılar için belirli kurallar oluşturdu ve böylece ERC-20 standardı doğdu. 

ERC-20 standardı, Ethereum Blockchain üzerinde çalışan bir akıllı sözleşmelerden biridir. Akıllı sözleşmeler, belirli protokollere ve standartlara sahip kontratlardır. Geliştiriciler, Ethereum ağındaki bu akıllı kontratı kullanarak kendi tokenlerini oluşturabilir. Günümüzün birçok büyük kripto varlığı ilk başta Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulmuştu. Bunların arasında yer alan Uniswap gibi bazı kripto paralar Ethereum kontratını kullanmaya devam etti. Binance Coin gibi diğer kripto paralar ise zamanla kendi blok zincirlerine geçtiler. 

ERC-20 tokenlerin özellikleri nelerdir?

ERC-20 tokenleri, Ethereum ağında en yaygın kullanılan token tipidir. Bu tür kripto paralar, zaman zaman yardımcı tokenler olarak da adlandırılırlar. 300’den fazla token bu akıllı kontrat temelinde oluşturulmuştur. Bu tokenler, çeşitli işlemler için ödeme aracı olarak kullanılır ve çeşitli sabit özellikleri bulunur.

Bunlardan ilki, sayılı sayıda üretilmeleridir. Bu tokenlerin maksimum arzı bulunur ve piyasadaki sayıları önceden belirlenmiş arzın üzerine asla çıkamaz. Bu tür tokenler, takas edilebilir bir yapıya sahiptir yani alınıp satılabilirler. Ayrıca, bir adresten başka bir adrese gönderilebilirler. Bu sözleşmeye sahip tokenler, Binance, Coinbase vb. birçok büyük kripto borsası üzerinden takas edilebilir. Ethereum tabanlı tokenleri saklamak için ise MetaMask gibi Ethereum destekli bir cüzdana sahip olmanız gerekir. 

Avantajları nelerdir?

  • Bu standart, sayesinde geliştiriciler bir blok zinciri üretmek zorunda kalmadan kripto para oluşturabilir.
  • Bu kontrat ile üretilen bir token, aynı sözleşmeye sahip diğer varlıklarla kolaylıkla etkileşime girebilir. 
  • Neredeyse tüm projelere ve platformlara uygun bir token üretmeye imkân tanır. 
  • Bu kontrata sahip tokenler, ödeme aracı olarak kullanılabilir.
  • NFT ve DeFi alanındaki işlemlerde kullanılabilen tokenlerin üretilmesini sağlar.

ERC-20 nedir? Dezavantajları nelerdir?

  • DeFi ve NFT alanındaki projeler, tokenlerini genelde bahsi geçen standart ile oluşturur. Bu kontrata sahip tokenlerin sayısı oldukça fazladır. Token sayısının fazlalığına bağlı olarak Ethereum ağı zaman zaman yavaşlayabilir. Tıkanıklık bahsi geçen kontrata sahip tokenlerin işlem hızlarının düşmesine neden olur.
  • Bu standart blok zinciri alanında oldukça popülerdir. Bu nedenle, bu kontratı kullanan tokenler siber korsanların sıklıkla hedefi olmaktadır.
  • Yukarıda bahsedilen akıllı sözleşme aracılığıyla token oluşturmak oldukça kolay bir hale geldi. Bu nedenle, bu standardı kullanan oldukça fazla işlevsiz token vardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Alpha Venture DAO
Alpha Venture DAO Nedir? ALPHA Coin Nasıl Alınır? Alpha Venture DAO nedir? 2020 yılında piyasaya sürülen Alpha Venture DAO (ALPHA), Web3 ekosistemi yaratmayı amaçlayan bir Blockchain projesidir. Bu makalede, Alpha Venture DAO nedir, ne sunar, ALPHA coin nedir, nasıl alınır, ne için kullanılır gibi merak...
Kriptokoin.com 27 Nisan 2022