Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kripto Para ve Blockchain Açıklaması!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 21 Ekim 2022
43 görüntülenme
Erdoğan'dan Kripto Para Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün “Blokzincir İstanbul” etkinliğinde TCMB’nin kripto para alanında çalışmalarını sürdürdüğünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kripto para açıklaması

İstanbul’da AKP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Blokzincir İstanbul” etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kripto para ve Blockchain alanlarında aktif bir role sahip olmak istediğini söyledi:

Kripto para alanında da gelişmeler sağlanmıştır. Son 10 yılda büyük gelişme gösteren bu teknolojinin merkeziyetsiz imkanları, mevcut ticari sistemi kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Bu alanda yeni gelişen ve kulaklarımızın alışkanlık kazanmadığı alternatif iş yöntemleri hayatımıza giderek girmeye başladı. Dijital içeriklerin blockchain üzerinden güvenceye alınmasıyla, süreçte yeni bir evreye geçilmiştir. ‘Dijital varlıklar teknolojinin yakıtı, Blockchain ise vasıtasıdır’. Bu teknolojinin gıda tedariğinden bankalara, lojistikten sanat eserlerine uzanan geniş faaliyet alanını cazip kılan asıl husus, hızlı, verimli, güvenli ve düşük maliyetli işlem yeteneğidir. Türkiye yüzyılının hazırlıklarını yaparken böyle bir potansiyeli göz ardı edemeyeceğimiz açıktır. Dijital varlık deposuna yakıt koymaktan ziyade bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz. Başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine, bizzat kendi evrenimizi kurmak peşindeyiz. Hedefimiz bu alanda da tüketici değil, tasarlayıcı, üretici, yön verici; takip eden değil, takip edilen konumuna ulaşmaktır. 

Erdoğan'dan Kripto Para Açıklaması

Cumhurbaşkanı ayrıca, TCMB’nin kripto alanında çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Diğer bakanlıkların Blockchain teknolojisi alanında araştırmalar yürüttüğünü paylaştı:

Merkez bankamız bünyesinde kripto para ile ilgili bir çalışma yürütülmektedir. Diğer bakanlıklarımız da kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak bu teknolojiyi yakından takip etmektedir. Özel sektörümüzün Blockchain alanındaki hamlelerini de yakından izliyoruz. Bu alanda yeni projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Amacımız bu etkinlikle, Blockchain teknolojisinin idari, teknik, stratejik tüm yönlerinin iç sektörlerimize ışık tutacak şekilde tartışılmasını sağlamaktır.

Erdoğan, ‘kumar’ yerine teknolojiyi ön plana çıkarıyor

Erdoğan, açıklamalarının son bölümünde, gençleri kripto paralar yerine Blockchain teknolojisi ile ilgili çalışmalarda yer almaya çağırdı:

Gençlerimize, hiçbir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yönelmek yerine; Blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde yer alarak daha büyük ve mümbit mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.

Blokzincir İstanbul zirvedeki konuşmasından satır başları

  • Dijital varlıklar teknolojinin yakıtı, blokzincir ise teknolojinin vasıtasıdır.
  • Gençlerimize kripto paraları içeren kumarlara yönelmek yerine Blockchain teknolojisini geliştirilmelerini tavsiyesi ederim.
  • Merkez bankamız bünyesinde bu alana yönelik çalışmalar yürütülmektedir.
  • Hedefimiz bu alanda da tüketici değil, üretici konumuna ulaşmaktır.
  • Merkez Bankamız bünyesinde kripto parayla ilgili bir çalışma yürütülmektedir.

Erdoğan, bunların yanında, Türkiye’nin özellikle son 20 yılda araştırma geliştirme alanında kat ettiği mesafeyi vurguladı. Kullandığı kaynak tutarının bu konuda nereden nereye gelindiğinin görülmesi bakımından önemli olduğunu belirtti. Bununla birlikte, araştırma harcamalarını 55 milyara çıkartarak millî gelirin yüzde 1’inin üzerine yükselttiklerini dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yolunu Kaybeden 3 Altcoin Projesine Dikkat
Balina Takipçisi: 2022’de Yolunu Kaybeden Bu 3 Altcoin’e Dikkat! 2021 boğası, ünlülerin onayını alan tokenlerden televizyon reklamlarına ve hayattan daha büyük topluluk takibine kadar, bazı altcoin projelerinin zirvesine yol açtı. Şimdilerde rotaları belirsiz, yeni rüzgârları bekleseler de, aşağıdaki 3 isme dikkat etmek gerekiyor. 2022’de ‘yolunu ve...
Buğra Çağlar 21 Ekim 2022