Reklamı kapat

Ergo Nedir? ERG Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 7 Haziran 2022
3 görüntülenme
ergo nedir

Ergo nedir? 2019 yılında başlatılan Ergo, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson tarafından kurulan bir Blockchain ağıdır. Bu makalede Ergo nedir, özellikleri nelerdir ERG nedir, ne için kullanılır, nasıl alınır gibi yatırımcıların sık sorduğu soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için hazırladık.

Ergo nedir?

Ergo, merkeziyetsiz finans (DeFi) ürün ve özellikleri ile donatılan, enerji verimli ve güvenli bir Blockchain’dir. Ağ, Bitcoin ve Ethereum ağı arasındaki boşluğu doldurmak için tasarlanmıştır. Buna göre Ergo, güvenlik için Bitcoin’in Proof-of-Work konsensüs mekanizmasından yararlanmaktadır. Bunun yanında, DeFi ürünleri için Ethereum ağının akıllı sözleşme teknolojisini kullanmaktadır. Ağ, Bitcoin madencilik protokolünün farklı bir versiyonunu kullanmaktadır. Bu versiyona “Autolykos” adı verilmiştir. Autolykos protokolü, büyük madencilik havuzlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Bunun sonucunda ağ, daha enerji verimli bir hale gelmektedir. Ayrıca, Ergo, Bitcoin ağının Proof-of-Work mekanizmasının çevreye verdiği zararı minimuma indirmek için, düğümlerdeki madencilik boyutunu sınırlamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak Ergo, programlanabilir bir blok zinciri olarak öne çıkmaktadır. Buna göre geliştiriciler, Ergo içerisinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) üretebilmektedir. Ergo’daki mevcut dApp’ler arasında SigmaUSD ve Ergo Auction House bulunmaktadır. dApp oluşturma imkânı bakımından Ergo, Ethereum’la aynıdır. Ancak, Ethereum’dan farkı, uygulama geliştirmek için herhangi bir gas ücreti gerektirmemesidir. Ergo’nun ErgoDEX isimli bir DEX’i de piyasada yer almaktadır. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) kullanan bu DEX, Ergo ve Cardano ağları arasında likidite paylaşımı için kullanılmaktadır.

ERG nedir? Ne işe yarar?

2021’nin ERG, Ergo ağının yerel kripto para birimidir. Tıpkı çoğu blok zincirinde olduğu gibi ERG de yönetişim ve madencilik amacıyla kullanılmaktadır. Kullanıcılar, ERG varlıklarını yakarak, platformun geleceği için alınan kararlarda oy hakkı elde etmektedir. Bunun yanında isteyen kullanıcılar, Blok doğrulayıcısı da olabilmektedir. ERG madenciliği yapılabilen bir altcoin’dir. Buna göre kullanıcılar, ağda gerçekleştirilen çeşitli işlemleri, bilgisayarları aracılığıyla doğrulayabilmektedir. İşlem doğrulayan kullanıcılar, emekleri karşılığında ERG coin ile ödüllendirilmektedir.

Yazının yazıldığı sırada Ergo (ERG), 77.9 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Buna ek olarak, altcoin’in maksimum arzı olan 97.73 milyon ERG’nin %33’üne denk gelen 32 milyon ERG dolaşımdaydı.

Ergo nedir? ERG nasıl alınır?

Ergo (ERG) projesi ile ilgilenen yatırımcılar, ERG’nin listelendiği bir kripto para borsası bulmalıdır. ERG, şimdilik KuCoin, Gate.io, CoinEx ve HotBit borsalarında işlem görmektedir. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup hesaplarını doğrulamalıdır. Bunun ardından, cüzdanlarına ERG paritelerine uygun bir varlık yatırmalıdır. Daha sonra ise ERG için alım emri vermek ve borsanın işleminizi gerçekleştirmesini beklemek gerekmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

EasyFi nedir
EasyFi Nedir? EZ Ne İşe Yarar? EasyFi nedir? EasyFi, merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasında adından söz ettiren bir borç verme protokolüdür. Buna göre kullanıcılar, protokol aracılığıyla borç alıp verebilmekte ve faiz kazancı elde edebilmektedir. Bu makalede, EasyFi nedir, nasıl çalışır, EZ coin ne işe...
Kriptokoin.com 7 Haziran 2022