Eski Facebook Yöneticisi: Sosyal Medya Toplumu Yok Ediyor!

Egehan Karışman
Egehan Karışman 12 Aralık 2017
3 görüntülenme

Sosyal medya günlük hayatımızın büyük bir parçası haline geldi, ancak Facebook eski yöneticilerinden birisi aynı zamanda sosyal medyanın toplumun yapısını bozduğunu söyledi.

Günümüzde arkadaşlarla, eş dostla, meslektaşlarımızda, ailemizle iletişimde olmak; onların neler yaptığını görmek ve hayatlarımızdan parçalar sunmak daha kolay hale geldi. İşe yarar ve çoğu zaman keyifli bir dikkat dağıtma olsa da, bu durum her zaman günlük güneşlik değil.

Sosyal Medya Toplumu Parçalara Ayırıyor

Facebook ve diğer sosyal medya ağlarının bir çok faydası ve avantajı var, ancak aynı zamanda bir takım dezavantajları ve olumsuz etkileri de barındırıyor. Bir kaç çalışma çoktan sosyal medyanın negatif etkileri üzerinde durdu ve eski Facebook yöneticisi şu anda bu durumun çok ileri gittiğini kabul ediyor.

Eski Facebook kullanıcı büyümesinden sorumlu başkan yardımcısı Chamath Palihapitiya, The Verge’in raporuna göre geçen günlerde Stanford Graduate School of Business’ta bir demeç verdi. Sosyal medyanın faydalarını göz ardı etmese de, Facebook’la ilgili “büyük bir suçluluk” duyduğundan ve topluma olan etkilerinden bahsetti.

Yaptığı konuşmada Palihapitiya, “toplumun işleyişini sağlayan yapıyı parçalara ayıran” araçların yapılmasına yardım ettiğini söyledi.

Yanlış Bilgiler, Yanlış Doğrular ve Aşırılıklar

Palihapitiya, internet üzerinden yapılan beğeni, kalpler gibi etkileşimlerle ilgili “Bizim yarattığımız kısa süreli, dopaminle çalışan geri besleme döngüleri toplumun işleyişini yok ediyor.” dedi. İnsanların sosyal medyada yüzlerce hatta binlerce “arkadaşı” var ancak gerçek bir bağlantısı yok. Ayrıca bunun küresel bir problem olduğunu ve Rus tanıtımlarıyla bir ilgisi olmadığını söyleyerek ekledi: “Sivil bir söylem veya bir işbirliği yok; yalnızca yanlış enformasyon ve yanlış gerçekler var.”

Palihapitiya yalnızca Amerikalılara olmamakla birlikte tüm insanlara sosyal medyaya bir ara vermelerini çünkü bunun topluma ve insanlar arası ilişkilere zararlı olduğunu ve bu durumun bazen aşırı noktalara kaçtığını söyledi.

Eski Facebook yöneticisi Hindistan‘da gerçekleşen bir trajik olaydan bahsetti. Yedi masum insan WhatsApp üzerinden dönen kaçırılmayla ilgili yalan haberler yüzünden linç edilmişti.

Palihapitiya ayrıca bu durumun eğer yanlış insanlar diğerlerini yaptırmak istedikleri için manipüle etmeye başlarsa bu durumun daha da uç noktalara gidebileceğini ekledi. Facebook’un dünyada pek çok faydalı işte kullanıldığını söylese de, mümkün olduğunda az kullanmaya çalıştığını hatta çocuklarına hiç kullandırmadığını söyledi.

Daha önce de Facebook çalışanları yalan haberler, internet üzerinden tacizler, nefret konuşmaları ve aldatmacalar olduğunda Facebook ve diğer sosyal medyaların olumsuz etkileri üzerinde durmuşlardı. Palihapitiya bunların tamamen kötü olduğunu söylemiyor, yalnızca sınırlı bir kullanım olması gerektiğini söylüyor.

Aşağıdaki videoda yaptığı konuşmanın tamamını izleyebilirsiniz.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

IOTA
IOTA Nasıl Alınır? (Video) Herkese merhabalar, Son günlerde kripto para dünyasında en çok karşımıza çıkan soru: IOTA nasıl satın alınır? Bu videomuzda öncelikle Paribu’dan Bitcoin, sonrasında ise Bitfinex’ten IOTA satın alımı işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini sizlere anlatacağız. Not: Bu video bir yatırım...
Burak Can Senyelli 12 Aralık 2017