Reklamı kapat

Avrupa’daki Yeni Kripto Para Düzenlemesi Ne Anlama Geliyor?

Serkan Eser
Serkan Eser 11 Ocak 2019
0 görüntülenme

ESMA yetkililerine göre, bazı kripto para birimleri Avrupa Birliği’nin mevcut mali düzenlemeleri kapsamında ‘finansal araçlar’ olarak sınıflandırılabilir. Yetkili makamlar yatırımcıların korunması ve kara para aklama konularıyla ilgileniyor.

Finansal araçlar, kategorisine hangi kripto varlıklar girecek?

Bazı kripto para birimleri, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi’nin (ESMA) temsilcilerine göre, Avrupa Birliği’nin mevcut mali düzenlemesine göre finansal araçlar olarak sınıflandırılabilir. Yani, ilk para teklifleri (ICO’lar) sırasında finansmanı artırmak amacıyla oluşturulan kripto varlıklar veya tokenler ve transfer edilebilen menkul kıymetler bu kategoriye girebilir.

Avrupa Bankacılık Otoritesi Komisyonu’na sunulan rapora göre, dijital varlıklar için Avrupa kurallarının ve düzenlemelerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca Avrupa’da yatırımcıların güvenliğini sağlamakla görevli olan ESMA’ya göre AB’deki önemli düzenleyici ve finans kuruluşları birlikte hareket etmeli ve kripto para birimleri konusunda gerekli düzenleyici çerçeveyi belirlemeli.

ESMA’nın amacı AB’ye kripto paralar ile ilgili danışmanlık yapmak

Avrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi, uzun süredir kripto para birimleri ile ilgili detaylı araştırmalar yapıyor. Düzenleyici kuruluşun araştırmalarının amacı, Avrupa’da bulunan kurumlara kripto para birimleri ile ilgili danışmanlık yapmak.

Tipik olarak kripto varlıkları, AB finansal hizmetler yönetmeliği kapsamı dışında kalıyor. Ayrıca, bu faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda farklı yaklaşımlar AB’de ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler, yatırımcıların korunması, operasyonel esneklik dahil olmak üzere potansiyel sorunlara yol açıyor.

2018’deki satış dalgası Bitcoin’i, 3.127 dolara kadar düşürdü

Bunun dışında ESMA, Bitcoin, Ethereum ve XRP dahil olmak üzere kripto para birimleriyle uğraşırken suçlular  mevcut kuralları atlamak için ekosistemin zayıflıklarından yararlanabileceği için kara para aklama meselelerine odaklanıyor. Ayrıca ESMA, Avrupa Komisyonu’nu sanal varlıkların kara para aklama amacıyla kullanılmasını önlemek için Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tavsiyelerini izlemeye çağırıyor.

Bu arada, Bitcoin düşüş eğilimini sürdürüyor ve Perşembe günü 4.000 doların altına geriledi. BTC/USD paritesi, güne düşüşle başladı ancak yazım sırasında 0,75 oranında artışla 3.698 dolar seviyesinden el değiştiriyor. 2018’deki satış dalgası, lider kripto para birimi Bitcoin’i 20.000 dolara yakın olan tüm zamanların en yüksek seviyesinden Aralık 2018’de 3.127 dolara kadar düşürdü. Bu düşüşün önemli bir kısmı uzmanlara göre, düzenleyici incelemelerden kaynaklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Pablo Escobar’ın Kardeşinden Donald Trump’ı Devirmek İçin Yeni Kripto Para! Ölen uyuşturucu kralı Pablo Escobar’ın kardeşi, ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınmasını finanse etmek için yeni bir kripto para birimi başlatıyor. ESCOBAR tokeni, Donald Trump’ın görevden alınmasını sağlamak için tasarlandı Bir bağış toplayıcısı olan GoFundMe tarafından başlatılan Impeach Trump Fonu için...
Serkan Eser 11 Ocak 2019