Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısa bir süre önce Bloomberg analistleri, 2023 yılı sonuna kadar onay almış bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) olasılığını yükseltti. Bu güven değişimi, Grayscale’in Amerika Birleşik Devletleri federal menkul kıymetler düzenleyicisine karşı kazandığı önemli bir yasal zaferin hemen ardından geldi. İşte detaylar…

ETF analisti Bitcoin ETF’leri için kabul olasılığını yükseltti

Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, meslektaşı James Seyffart ile birlikte olumlu ETF düşüncelerini açıkladı. Spot Bitcoin ETF’lerinin bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtılma olasılığına olan güvenlerinin arttığını açıkladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı verdiği mücadelede Grayscale’in lehine olan son mahkeme kararının, bakış açıları üzerinde önemli bir etkisi oldu. Balchunas, bir X (eski adıyla Twitter) gönderisinde ETF açıklaması yaptı. Bu yıl piyasaya girecek spot Bitcoin ETF’leri için oranlarını %65’ten %75’e yükselttiklerini belirtti.

Dev Kripto Borsası Sepetini Açtı: Bitcoin ve Bu 21 Altcoin Var!

 Mahkemenin Grayscale lehine oybirliğiyle ve kesin olarak verdiği karar bu değişikliği önemli ölçüde etkiledi. Karar sadece SEC’in önceki argümanlarına meydan okumakla kalmıyor. Aynı zamanda ajansa Bitcoin ETF‘lerinin onayına karşı çıkmak için minimum alan bırakıyor. Bloomberg analistleri, mahkeme kararının beklentilerini aştığını ve güvenlerini kayda değer bir şekilde %10 artırdığını belirtti. Balchunas, artan medya ilgisinin ve yaklaşan son tarihlerin SEC’i daha fazla inkarın haklı gösterilmesinin zor olacağı bir konuma getirdiğini vurguladı.

Boğa piyasası geliyor mu?

Benzer şekilde, popüler Bankless Show’un sunucusu Ryan Sean Adams da açıklamalarıyla dikkat çekti. Bir boğa piyasasının gelmekte olabileceğini ima etmekte. “Boğayı devam ettiriyoruz,” diyor. Yasal zafer, SEC‘in Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına karşı çıkmak için az engeli olduğuna işaret etti. Balchunas ve Seyffart, ETF’lerin bu yıl piyasaya sürülmemesi halinde, onaylanma olasılığının 2024 yılı sonuna kadar %95’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bitcoin, Dogecoin Düşerken Bu Altcoin Uçuyor! Sırada Ne Var?

Sektörde spekülasyonlar artmaya devam ediyor. Bu sırada, kripto figürleri mahkeme kararından duydukları heyecanı dile getiriyor. Ancak, şimdi gözler SEC’in Bitcoin ETF’lerinin onaylanma olasılığının artmasına vereceği yanıtta. Düzenleyici ortam geliştikçe, kripto para birimi topluluğu da tepki veriyor. Kripto yatırım araçlarının ana akım olarak benimsenmesinin önünü açacak daha fazla gelişmeyi hevesle bekliyor.

ETF kabulü neden “bullish”?

Birçok uzman, Bitcoin ETF’lerinin ABD’de faaliyete geçmesinin kripto para için boğa (bullish) olacağını düşünmekte. Bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayı, birkaç nedenden ötürü kritik. Zira Bitcoin’in fiyatı ve benimsenmesi için genellikle yükseliş olarak kabul edilmekte. Bu sebepler arasında şunlar var:

  • Erişilebilirlik: ETF’ler, yatırımcıların dayanak varlığı doğrudan ellerinde tutmalarına gerek kalmadan belirli bir varlığa veya piyasaya kolay ve rahat erişim sağlayan popüler yatırım araçlarıdır.
  • Kurumsal katılım: Bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması, regüle ve tanıdık yatırım ürünleri bekleyen kurumsal yatırımcıları çeker.  
  • Artan talep: Hem bireysel hem de kurumsal daha fazla yatırımcı bir ETF aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapabildikçe, ETF hisselerine olan talep artabilir.
Ünlü Analist Destansı Korelasyona Vurgu Yaptı! Bitcoin Sürprizi Kapıda
  • Piyasa doğrulaması: Bir Bitcoin ETF’sinin düzenleyici otoriteler tarafından onaylanması kritik. Kripto para piyasasının meşruiyeti ve olgunluğu için bir doğrulama biçimi olarak görülecektir. Piyasa manipülasyonu ve düzenleyici belirsizlikle ilgili endişeleri hafifletmekte. Böylece Bitcoin’i daha geniş bir yatırımcı kitlesi için daha cazip hale getirebiliyor.
  • Ana akıma geçiş: Bir Bitcoin ETF onayı muhtemelen medyanın önemli ölçüde ilgisini çekecek. Böylece ana akım finans haberlerinde yer alacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’!