“Ethereum 2.0’ın Piyasaya Etkisi Bitcoin Halving’den Daha Güçlü Olacak”

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 16 Mayıs 2020
0 görüntülenme
1 GUZxHAg1sbqfbIBgWftj g

Kriptokoin.com – Üçüncü Bitcoin halving’inden sonra piyasadan gelen zayıf piyasa tepkisi, alandaki pek çok insanın halving’in neden büyük bir ralliyi tetiklemediğini sorgulamasına neden oldu.

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin halving’inin, öncü kripto için yükselişe işaret edeceği söyleniyordu; çünkü madencilerin blok başına aldığı ödüller azaldı. Bu haftanın başında, Pazartesi günü halving gerçekleştikten sonra ödüller blok başına 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düştü. Bu olay fiyatı inanılmaz seviyelere yükseltmediği gibi hash rate’ler de düşüşe geçti; yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı.

Ancak piyasa için hala umut var. Halving’i arkamızda bırakırken, yatırımcılar kripto pazarlarını daha da yükseltecek bir sonraki katalizörü arıyor. Üst düzey bir analiste göre ETH 2.0’ın, yani proof-of-stake (PoS) kapsamında daha yüksek bir işlem hacmi ve yeni bir consensus modeli getirecek olan güncellemenin, kripto piyasaları üzerinde halving’den çok daha derin bir etkisi olacak.

“Ethereum 2.0 daha büyük bir etki sağlayacak”

Messari araştırma platformunun analisti Ryan Watkins, yakın zamanda ETH 2.0’ın kripto fiyatları üzerinde neden daha güçlü bir etki sağlayacağını düşündüğünü açıkladı. Birkaç gün önce attığı bir tweet’te Watkins, halving’in önceden programlanmış ve dolayısıyla öngörülebilir olduğunu; ancak ETH 2.0’ın “belirsiz ve temel bir değişiklik” olduğunu belirtti.

Yavaş ve emin adımlar

ETH 2.0’ın çıkış tarihi, büyük ölçüde projenin aşırı teknik özellik barındırmasından dolayı uzun süre ertelendi. Lansman, başlangıçta 30 Temmuz 2020 olarak planlanmıştı. Ancak Ethereum krucusu Vitalik Buterin kısa süre önce tarihin 2020 yılının üçüncü çeyreğine itilebileceğini ileri sürdü. Buterin, Cuma günü attığı bir tweet’te gecikmenin gerekli olduğunu, ETH 2.0’ı aceleye getirmek istemediğini açıkladı.

Buterin, en büyük pişmanlığının ETH 1.0’ı Temmuz 2015 yerine Eylül 2014’te çıkarmak olduğunu söyledi. Çünkü Ethereum kurucusuna göre ETH 1.0’ın geliştiricileri, çeşitli sorunları düzeltmek için yıllar harcadı.

Aynısı ETH 2.0 için de geçerli. Ekip, iki yıl önce bile lansmanını yapmış olabilirdi, ancak kapsamlı bir iş çıkardıklarından emin olana kadar beklemeye devam ediyorlar. Buterin’e göre “şimdi daha iyisini yapmak, on yıllarca fayda sağlayacak.”

Yani Ethereum 2.0’ın bu yıl çıkıp çıkmayacağı konusunda hala çeşitli şüpheler bulunuyor. Ancak başlatıldığı an boğaları karıştırabilir. Bununla birlikte, gelen güncellemenin piyasayı boğa koşusu için tetikleyip tetiklemeyeceğini zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Digital Currency
Her 3 Merkez Bankası’ndan 2’si Dijital Para Birimini Araştırıyor Kriptokoin.com – Londra merkezli Uluslararası Merkez Bankacılığı Dergisi (International Journal of Central Banking), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerine yaptıkları bir ankette; katılan merkez bankalarının %65’inin dijital para birimleri hakkında araştırma yaptığını ortaya koydu. Ankette, Avrupa...
Aslı Dinçer 16 Mayıs 2020