Reklamı kapat

Merge’den Bu Yana Ethereum Arzı Neden Arttı?

Hakan Karaca
Hakan Karaca 19 Eylül 2022
1 görüntülenme

Ethereum Merge yükseltmesinin ETH arzında bir azalmaya neden olması gerekiyordu. Peki neden tam tersi oldu?

Ethereum’un arzı, blockchain’in Proof-of-Stake’e geçişine rağmen hala artıyor

Elde edilen verilere göre, Ethereum’un arzı, blockchain’in başarıyla yükseltilmesinden bu yana 418.88 ETH oranında arttı. Bazıları, Ethereum’un kripto alanında “Merge” olarak bilinen geçişin, hemen Ethereum’u deflasyonist hale getireceğini düşündü. Deflasyonist sistem, zaman içinde para arzında kademeli bir azalma ile karakterize edilir. ETH arzı, Merge’nin hemen ardından kısa bir süre düşmüş olsa da (yükseltmeden sonraki on iki saat içinde 248 ETH ile), şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Peki, Ethereum Merge vaatlerini neden yerine getiremedi?

Merge’de önce Ethereum, madencilere (blok zincirinin yürütme katmanını çalıştıran) günde yaklaşık 13.000 ETH ve doğrulayıcılara (fikir birliği katmanını veya Beacon Chain’i çalıştıran) günde 1.600 ETH dağıttı. O zamanlar, Ethereum’un toplam arzı yılda yaklaşık yüzde 4.62 oranında şişiyordu. Kriptokoin.com olarak da bildiridğimiz gibi, Ethereum’un yürütme ve fikir birliği katmanları birleştiğinde, blockchain madencilere ödül dağıtmayı bıraktı. Bu da ETH emisyonlarının yüzde 89.4 oranında düştüğü anlamına geliyor. Doğrulayıcılar hala ETH alıyorlar. Ancak önceki ödüllerin sadece yüzde 10,6’sını oluşturuyorlar.

Ethereum arzı yükselse de ihraçtaki düşüş önemli

Sonuç olarak, ETH yıllık emisyonları yaklaşık yüzde 0.49’a düşürdü. Ayrıca, Ağustos 2021’de Ethereum, bir ETH yakma mekanizması getiren EIP-1559’u uyguladı. Ethereum kullanıcıları, her işlem için bir taban ücret (gwei cinsinden veya 1 ETH’nin milyarda biri cinsinden) öderler. Bu vergi otomatik olarak dolaşımdan kaldırılır. Veriler, yükseltmenin uygulanmasından bu yana, toplam 2.625.258.71 ETH’nin yakıldığını göstermektedir. Bununla birlikte, işlem maliyetleri, herhangi bir zamanda blockchain’i kaç kişinin kullandığına bağlı olarak değişir.

ethereum

Gas fiyatları şu anda 12 gwei civarındayken, boğa koşusu sırasında rutin olarak 200 gwei’ye ulaştılar. Bazı durumlarda 100.000 gwei’yi aştılar. Ethereum Vakfı’na göre, ETH yakma mekanizmasının doğrulayıcılara verilen ETH’yi reddetmesi için gas ücretlerinin 16 gwei’yi aşması gerekiyor. Başka bir deyişle, Ethereum işlemleri 15 gwei veya daha azına mal olduğunda ETH’nin toplam arzı artacak ve 16 gwei veya daha fazlasına ihtiyaç duyarsa azalacaktır. Ethereum’un arzı Merge’nin ardından genişlemeye devam etse de, ihraçtaki düşüşün önemli olduğunu tekrarlamaya değer. Proof-of-Stake’e geçiş olmasaydı, arz sadece 418.88 ETH yerine zaten 20.994.04 ETH’den fazla artmış olacaktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Fiyatı Yakında 25 Bin Dolara Ulaşabilir mi? Lider kripto para yatırımcıları, Bitcoin fiyatı ne zaman toparlanmaya başlar diye soruyor. Bununla birlikte görünen o ki ilk kilometre taşı 25.000 dolar. İşte ayrıntılar… BTC madenciliği fiyatını etkiler mi? Teknik Bitcoin grafiğinin haftalık zaman dilimi grafiğinde çift...
Hakan Karaca 19 Eylül 2022