Kritik SEC Kararı Beklenirken Ethereum Balinaları Canlandı: Saat Kaçta Açıklanır?

Kritik SEC Kararı Beklenirken Ethereum Balinaları Canlandı: Karar Saat Kaçta Açıklanır?
Kritik SEC Kararı Beklenirken Ethereum Balinaları Canlandı: Karar Saat Kaçta Açıklanır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck Spot Ether ETF başvurusuna ilişkin merakla beklenen kararı yaklaşırken Ethereum topluluğu bugün, yani 23 Mayıs 2024’te nefesini tutuyor. Bu kararın, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimini önemli ölçüde etkileme potansiyeli var.

Balina faaliyetleri, iyimserliği artırdı

SEC’in duyurusunun kesin zamanlaması gizlilik içinde kalıyor. Bloomberg’in ETF analistlerinden Eric Balchunas, konuya yönelik tahminini dile getirdi. “En iyi tahminim yarın saat 16.00 civarında SEC’den haber alacağız. Spot BTC haberini 15.45’te verdiler, geçmişte ise bazı haberleri 16.00’dan biraz sonra verdiler. Her şey mümkün ama.” dedi. Balchunas’ın bahsettiği saatleri Türkiye zaman dilimine uyarlarsak analist, TSİ 23.00 civarından bahsediyor.

Bu sırada, Amaranth Vakfı’nın kurucusu Ethereum balinası James Fickel’in son satın alma çılgınlığı da yangını körükledi. Ethereum’a yönelik ilk bahisleriyle tanınan Fickel, son üç gün içinde agresif bir şekilde toplam 14.494 ETH (yaklaşık 53,3 milyon dolar) biriktirdi ve özellikle yaklaşan SEC kararının ışığında kripto para birimine yönelik yükseliş duruşunu sergiledi. Bu, potansiyel bir ETF onayından yararlanmak için kendilerini konumlandıran birçok yatırımcının düşüncelerini yansıtıyor.

Potansiyel fiyat artışı olasılığı

Bernstein, Gautam Chhugani ve Mahika Sapra’daki analistler, Spot ETF’nin onaylanması durumunda Ethereum fiyatında %75’lik potansiyel bir artış olacağını tahmin ediyor. SEC’in Ocak ayında Bitcoin ETF’lerini onaylamasına paralellik gösteriyorlar ve bu da Bitcoin için benzer bir fiyat artışına neden oldu. Bir ETF, Ethereum’un kurumsal yatırımcılar için erişilebilirliğini önemli ölçüde artıracak. Ayrıca potansiyel olarak uzun vadeli fiyat artışını artıracaktır.

Sıcak Gelişme: SEC, Ethereum ETF için İnce Ayar İstedi!

Ancak herkes bu dizginsiz iyimserliği paylaşmıyor. Mali analist Charles Gasparino, devam eden düzenleyici engeller nedeniyle potansiyel gecikmelere işaret ediyor. Hatta reddedilmelere karşı uyarıyor. Onay sürecinin kendisi çok katmanlı. Özellikle ihraç yapısına bağlı olarak SEC’in Ticaret ve Piyasalar (T&M) bölümünden ve Kurumsal Finansmandan (Corp Fin) veya Yatırım Yönetiminden (Inv Mgmt) ayrı onaylar gerektirir. Yalnızca T&M onayının sabit bir son tarihi var. Bu da ilk engel ortadan kalksa bile nihai başlangıçta olası gecikmeler anlamına gelir.

Ethereum kurucu ortağı kâr ediyor

Ethereum kurucu ortağı Jeffrey Wilcke’nin elindeki varlıkların bir kısmını nakde çevirdiği haberi dikkat çekiyor. Veriler, yakın zamanda 10.000 ETH’nin (yaklaşık 37,38 milyon dolar) gündemde olduğunu gösteriyor. Wilcke’nin bu miktarı, kripto para borsası Kraken’e transfer ettiğini ortaya koyuyor. Wilcke hala önemli bir ETH portföyünü elinde tutuyor. Ancak bu hamle, mevcut fiyat artışının ortasında bir miktar kar elde etmeyi akla getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kritik SEC Kararı Beklenirken Ethereum Balinaları Canlandı: Saat Kaçta Açıklanır?