Ethereum İçin Beklenen Tarih Resmen Açıklandı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
346 görüntülenme
Ethereum Beklenen Tarih Açıklandı

Ethereum (ETH) geliştiricileri, stake edilmiş ETH çekimlerine olanak tanıyacak uzun zamandır beklenen Shanghai yükselmesi için nihai tarihi resmen duyurdu.

Ethereum Shanghai hard fork tarihi açıklandı

Geliştiriciler, Perşembe günü All Core Developers Execution Layer #157 toplantısında uzun zamandır beklenen Shanghai hard forku için tarihi belirlediler. Nihai karara göre, stake edilmiş ETH’lerin çekilmesini sağlayacak yükseltme 12 Nisan’da uygulanacak.

“Shapella” olarak adlandırılan Shanghai yükseltmesi, Ethereum’un tamamen PoS (Proof of Stake) ağına geçişinin tamamlandığını işaret ediyor. 12 Nisan’da uygulanan Shanghai yükseltmesi ile birlikte stake edilmiş ETH’lerin çekilmesi mümkün olacak.

Kriptokoin.com olarak Shanghai hard fork bilmeniz gerekenlere bu yazıda yer verdik.

Shanghai yükseltmesi ile neler değişiyor?

Validatörler, Shanghai yükseltmesinin ardından Beacon Chain’de stake ettikleri Ethereum’larını yürütme katmanına çekebilecekler. Ayrıca yürütme ve konsensüs katmanlarına yeni özellikler ekleniyor. Yürütme katmanı (Shanghai), konsensus katmanı (Capella) ve Engine API’deki değişiklikler, Shapella yükseltmesi içinde uygulanacak.

Yükseltme için yazılım sürümleri yakında Ethereum istemcileri tarafından duyurulacak ve node operatörlerinin ve validatörlerinin istemci yazılımlarını güncellemeleri gerekiyor. Son zamanlarda, Ethereum çekirdek geliştiricileri, birkaç validatörün en son istemci yazılımı sürümlerine yükseltme yapmadığını ve bunun da Goerli testnet üzerinde Shapella yükseltmesinin ardından sorunlara yol açtığını belirtti.

600 dolardan kilitlenen Ethereum (ETH) kilitleri açılıyor

Yakın tarihli bir Binance raporu, Şanghay yükseltmesinin ETH üzerinde satış baskısına neden olabileceğinden bahsetti. Artık resmen duyurulan Shanghai hard fork tarihi, Aralık 2020’den bu yana kilitli olan ETH’lerin artık çekilebilmesini sağlayacak.

Aralık 2020’de ETH staking havuzları açıldığında, ETH fiyatı 400 ila 700 dolar arasında değişiyordu. Tersine, birçok yatırımcı, Ethereum ATH olan 4.200 dolara yaklaştığında staking yapmaya başladı.

Binance’in Şubat tarihli raporuna göre:

400-700 dolar aralığındaki fiyatlarda önemli miktarda ETH’nin (yaklaşık 2 milyon) stake edildiğini not ediyoruz – bu, Aralık 2020’deki en erken stake yapanları temsil ediyor – o sırada likit staking çok daha az bilinmesi nedeniyle likit olmayan bir grup olması muhtemeldir.

Lido, Ethereum çekme işlemlerini erteledi

En büyük Ethereum staking platformu olan Lido Finance, staked Lido (stETH) çekme işlemlerini Mayıs ayına erteleneceğini duyurdu. 2 Ocak 2023’te Lido, TVL açısından MakerDAO’yu geride bırakarak en büyük ETH staking platformu galine gelmişti.

ETH fiyatı açıklanan Shanghai hard fork tarihi esnasında %1,5 yükselişle 1,656.87 dolardan işlem görüyor. Geçen haftada göre olan kazancını %8.5 civarında tutuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tarih de Verdi! Bitcoin Analisti: Bu Diplere Düşeceğiz!
Tarih de Verdi! Bitcoin Analisti: Bu Diplere Düşeceğiz! Kripto para piyasasının önde gelen analistlerinden Altcoin Sherpa ve Cantering Clark, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı için kritik seviyeleri açıkladı! Bitcoin fiyatı bu dip seviyeleri görebilir! İşte detaylar… Analistler Bitcoin için dip seviye tahminlerinde bulundu...
Emre Borsan 2 hafta önce