Sıcak Gelişme: Ethereum Blockchain’i Bölündü! İşte Yaşananlar…

di2819
di2819
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Blockchain’i bir hata nedeniyle bölündü. Kriptokoin.com olarak, detayları sizler için derledik…

  • Ethereum yazılım istemcisi Geth’in eski bir sürümündeki bir hata, Ethereum ana ağında bir zincir bölünmesine neden oldu.
  • Flexpool, BTC.com ve Binance’in havuzlarının eski sürümde madencilik yaptığı bildirildi.
  • Kripto topluluğu üyeleri, kullanıcılara sorun çözülene kadar ağda işlem yapmaktan kaçınmalarını tavsiye etti.

Ethereum Blockchain’i bir hata nedeniyle bölündü!

Ethereum Blockchain’i, Geth’in eski sürümündeki bir hata nedeniyle bölündü. Ethereum ağ istemcisi Geth’in eski sürümünü etkileyen bir hata, node’lerin ana ağdan ayrılmasına neden oluyor. Hatanın, işlem yapan kullanıcılar için çift harcama saldırılarına ve kayıplara yol açma tehlikesi var. Geth sürüm v1.10.8.’de hata düzeltilmiş olsa da birçok node’nin  eski, yama uygulanmamış sürümleri çalıştırdığı düşünülüyor. 

Flexpool, BTC.com ve Binance’in havuzlarının eski sürümde madencilik yaptığı bildirildi. Konsensüs hatası, Polygon, Binance Smart Chain, xDAI ve diğerleri dahil olmak üzere Ethereum dışındaki zincirleri de etkiler. Hatanın hem Ethereum hem de Binance Smart Chain’de zaten kullanılmış olabileceğine dair söylentiler Twitter’da dolaşıyor.

İşte yaşananlar ve dikkat edilmesi gerekenler

Poligon kendi ağındaki en doğrulayıcıların zaten en son Geth/Bor sürümüne güncellendiğini bildirdi. Neyse ki, ETH madencilerinin çoğu Geth istemcisinin güncellenmiş sürümünü çalıştırıyor, bu da hard fork riski olmadığı anlamına geliyor. Geth’in eski sürümlerini çalıştıran madencilik dışı node’lerle ilgili olarak, ana ağa erişmeleri etkin bir şekilde engelleniyor.

Önlem olarak kripto topluluğu üyeleri, kullanıcılara sorun çözülene ve node’lerin çoğu Geth yazılımının en son sürümüne güncellenene kadar ETH ve diğer zincirlerde önemli işlemler yapmamalarını tavsiye etti. DeFi geliştiricisi Andre Cronje, “En son Geth’e gönderdiğinizden emin değilseniz, onaylanana kadar bir süre txs yapmaktan uzak durun. Dışarıda yürüyüşe çıkın, hepimizin buna ihtiyacı var.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Ethereum Blockchain’i Bölündü! İşte Yaşananlar…