Ethereum Blockchain’i ile Toplum Merkezli Gazetecilik

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 3 Mart 2018
0 görüntülenme

Yurttaş gazeteciliği, haber toplamak için oldukça etkili bir yöntemdir fakat yalnızca okuyucu için haberin geçerliliğini test eden bir sistem olduğu takdirde.  

Sansürden söz etmiyoruz tabii ki bu, toplumun uzlaşmayla sağladığı geçerlilik ve meşruluktur. 

2016 siyasi çevresinde hem geleneksel gazetecilik hem de yurttaş gazeteciliği kötü görülmeye başlandı. Önemli haberleri büyük bir hevesle tüm dünyayla paylaşan WikiLeaks bu dönemde önemli rol oynadı. Başıboş, bağlamdan uzak ve gerekli özenin gösterilmediği bu haberlerde kişisel belgeler ve e-postalardan haberler yapılıp paylaşıldı. 

New York Dergisi geçen ekim ayında yaptığı haberde internette sızıntılardan ortaya çıkan içeriklerin an fazla %5’inden sorumlu olduğunu söylediği Wikileaks için “temel bilgi ve yeterlilikten ve iyi niyetten çıkan mantıklı bir yaklaşım” yorumunu yapmıştı. 

“Geri kalanı yanlış anlama, ima ve kötü niyetli yanlış temsillerden kaynaklanıyor ve demokrasinin işleyişine zarar veriyor. Halkın gürültücü, küçük bir kısmı, saçma sapan şeylere karşılık vermekle meşgulken herhangi bir konuda doğru düzgün bir konuşma yapmak çok zor.” 

Sonrasındaysa internet, profillerinde paylaşarak yada başlıklara dikkat çekerek aşırılıkları ödüllendiriyor. 

Dürüst ve gerçek haberler çoktan click-bait başlıklar adına çoktan bırakıldı ve sonuç olarak halkın güncel olaylar hakkındaki fikirleri çarpıtıldı. 

2016 sonbaharında sosyal ağlarda yayılan peşi sıra haberle neden yurttaş gazeteciliğinin standartta kalması gerektiğini gösteriyor. Dürüstlük ve şeffaflığı kontrol edecek bir sistem olmadan tamamen yorumlara maruz kalıyoruz 

Peki ya nedir bu yurttaş gazeteciliği? Sözlük tanımına göre, “haberlerin ve bilgilerin halk tarafından özellikle internet üzerinden toplanıp, yayılması ve incelenmesi.” 

Bağımsız Haber Ağı’nın (DNN) tanımına göre yurttaş gazeteciliği Ethereum blockchain temelli, 7 anonim denetmenin incelediği kriterleri de kapsıyor: 

  1. Doğrulanabilirlik 
  2. Kaynak belirtilmemiş içerik yok
  3. Kaynaklara sadıklık 

Doğrulanabilirlik 

DNN literatüründe doğrulanabilirlik bilginin okuyucu, yazar ve eleştirmenler tarafından kaynağına ulaşılabilir olması demek. Olgu olarak gösterilen her tanım saygın ve yayınlanmış bir kaynakla desteklenmeli ki okuyucular yazarın kaynak materyalini inceleyebilsin. 

Kaynak Belirtilmemiş İçerik Olmaması 

DNN makaleleri kaynağı belirtilmemiş içerik bulunduramaz. Kaynaksız DNN içerikleri teoriden, iddiadan ve fikirden öteye gitmiyor. 

Bu aynı zamanda yazarın kaynakta belirtilmemiş sonuçlara ulaşmaya çalıştığı yazıları da kapsıyor. 

Kaynaklara Sadıklık 

DNN’deki hiçbir siyasi içerik kaynağıyla çelişki içerisinde olamaz. Yani içerikte güvenilir kaynakta temsil edilenden farklı şeyler savunulamaz.  

Bu işlemler sayesinde asılsız haberler şüphesiz azalacaktır. 

Güvenilir, halktan habercilerden okumak okuyuculara da denkleri sayılacak insanların gözünden yazılmış haber okuma keyfi yaşatacak ve geleneksel habercilikle karşılaştırıldığında daha anlaşılır olacaktır. 

Sıradan bir blogger, freelance gazeteci yada küresel haber takipçisi gibi herhangi biri DNN’e katkı sağlayabilir. 

Bu yeni haberleşme biçimi tamamen merkez otorite kontrolünden uzak işlerse, medya devlerine daha az önem verilir ve yazardan okuyucuya giden süreçte daha çok özgürlük sağlanır. 

DNN Media akıllı kontratlar ve denkler arası yayınlama sistemleriyle bir haberleşme platformu üzerinde çalışıyor. Demolarını çıkarana kadar onları Slack ve Bitcointalk üzerinden takip edebilirsiniz. 

DNN İnternet Sitesi

Medium-DNN Media 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Amerika’dan ICO Yatırımlarına Yeni Önlem Amerika’daki fazlasıyla düzensiz ve tartışmalı ICO dünyasını kontrol altına almak için the Securities and Exchange Commission (SEC) mahkeme celpleri göndermeye başladı. Başlıca hedefler ise teknoloji firmaları ve kripto para piyasasıyla ilgilenen danışmanlar.  Birkaç saat önce WSJ’in yaptığı...
Şebnem Ertan 4 Mart 2018