Reklamı kapat

Ethereum Yaratıcısı Buterin Kripto Paraların Geleceğine Işık Tuttu

Egehan Karışman
Egehan Karışman 24 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Ethereum‘un yaratıcısı kriptopara ve blockchain teknolojisin geniş anlamda benimsenmesinin önünde en azından iki engel bulunduğunu söyledi.

Ekonomist Tyler Cowen’in gerçekleştirdiği röportajda, Buterin ölçeklenebilirlik ve kullanım kolaylığının bu gelişen teknolojinin başarılı olması için en önemli kriterlerden ikisi olduğunu belirtti.

“İşlem Hızını İnovasyonlarla Arttıracağız”

“Ethereum blok zincirinin kapasitesi şu anda saniyede 15 işlem kadar. Örneğin tüm Uber yolculuklarını bir blok zincirinde saklamaya kalksaydınız, bu saniyede 12 işleme denk gelirdi.

Eğer PayPal’dan bahsedecek olursak da bu rakam saniyede yüzlerce hatta daha karmaşık bir işlem için binlerce işleme kadar çıkabilir.

Bana göre saniyede ne kadar işlem yapabildiği oldukça önemli, ve bu rakam özellikle temel seviyede ölçeklenebilirlik güncellemelerinin sisteme yüklenmesi ile artırılabilir.

Örneğin şu anda üzerinde çalıştığımız Layer 2 teknolojileriyle de bu gerçekleşebilir. Eğer bu yöntemlerden herhangi biri başarılı olursa, o zaman blockchain’ler ciddi anlamda daha ucuz ve genel kullanıma daha uygun hale gelir.

Bir diğer önemli nokta ise kullanıcı deneyimi. Bu hem blockchain’i kullanırkenki deneyim, hem de güvenlik anlamındaki kullanıcı deneyimi anlamına geliyor.

Anahtarınız kaybolsa veya çalınsa dahi cüzdanınızdaki paranızın bir gecede çalınmasını önlemek ne kadar kolay? Bunun gibi zorluklarla ilgili daha çok inovasyon yapmalıyız ve bence bu inovasyonlar önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde gerçekleşecek.”

Buterin ayrıca bir kriptoparayı değerli kılan şeyin ne olduğuna ve bir kriptoparanın değerini belirlerken neye dikkat edilmesi gerektiğine değindi.

“Bu konu hakkında çok düşündüm ve hala en iyi cevabın ne olduğunu bilmiyorum. Ancak en nihayetinde bu, kriptoparanın gidişine bağlı.

Bunu belirlemenin yollarından birisi de kriptoparaya işlem ücretlerinden gelir elde eden birer kurum gözüyle bakmaktır. Özellikle işlem ücretlerinin yok edildiği veya kriptoparanın Proof of Stake onaylayıcılarına yeniden dağıtıldığı durumlarda bu geçerli.

Bu durumda basit bir modeli ele alarak bir kriptoparanın değerinin sahip olduğu net işlem ücreti değeriyle orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntem ilginç bir şekilde oldukça düzgün sonuçlar veriyor.

Örneğin, Ethereum’un işlem ücreti günlük yaklaşık $500,000 değerinde, ve yılda $180 milyona tekabül ediyor. Eğer Etherium’un piyasa değerini bir kurum gibi değerlendirirseniz, o zaman fiyat kazanç oranı yaklaşık 200’lerde olur. Bu da bir kurum için oldukça yüksek olsa da alışılmışın dışında değildir.

Ayrıca kriptoparaların değerlerini kullanıldıkları borsalarla da değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında MV=PT gibi modeller de var.

Bir de değer saklama aracı modeli var, insanlar bu kriptoparayı saklıyor çünkü gelecekte de insanların bunu saklayacağını düşünüyor. Bu sayede insanlar çoğunluk arttıkça daha zengin olmaya devam ediyor. Fiyatlar yeterince yavaş bir şekilde yükseldiğinde, uzun vadede kararlı bir yükseliş izlediği anlamına geliyor. Değer saklama modelini oldukça zorlayan pek çok insan bulunuyor.

Aslında bunun pratik cevabını ben de bilmiyorum, ve eğer sürdürülebilir bir kriptopara tasarlamak istiyorsanız, bence kesinlikle bu kriptoparanın farklı ekonomik modellerde nasıl değerini koruyacağını açıklamak oldukça önemli.”

Ethereum Global, Merkezi Olmayan Bir Proje

Kendi teşebbüsleri açısından, Buterin Ethereum’da nasıl işe alımının gerçekleştiğinden ve kriptopara ile blockchain endüstrisiyle ilgili onu en çok nelerin heyecanlandırdığını açıkladı.

“Sonuç olarak Ethereum topluluğunda pek çok farklı grup bulunuyor. Kimileri örtüşse, kimileri örtüşmese de, Ethereum’la ilgili çeşitli görüşler var.

Örneğin, İsviçre’deki Ethereum Derneği isimli organizasyonda veya Singapur’daki Ethereum Asia Pasific Limited isimli ofislerinde tam zamanlı bir çalışan olabilirsiniz.

Ethereum Derneği’nden bir bağış da almanız mümkün. İster entelektüel fikirleriniz olsun, ister sırf bizimle takılmak isteyin, isterseniz de bizim bulunduğumuz şehirlere bizle birlikte uçmak isteyin bize katılabilirsiniz.

Ethereum projesinde çalışan birisi de olabilirsiniz. Ethereum Derneği’nin dışında resmi bir kuruluşta çalışan ve derneğin içindeki pek çok insandan da daha çok katkısı bulunan insanlar var. Bence bu sayede oldukça başarılı inovasyonlar gerçekleşiyor.

Yani sonuç olarak Ethereum’da bulunmanın pek çok farklı yolu var. İsterseniz benim sahip olduğum gibi bir hayat tarzına sahip olabilir, isterseniz de geleneksel bir şirkette çalışıp projelerinizden birine Ethereum Derneği tarafından bağış sağlayabilirsiniz.

Bir takım Ethereum uygulamalarında bizle birlikte çalışabilirsiniz. Veya evde bir yalnız kurt gibi tek başınıza da çalışabilirsiniz. Bu kombinasyonlardan istediğiniz birini seçebilirsiniz.

Eğer bir fedakarlık yapacaksanız, hem Ethereum’un bir parçası hem de yapılanmış bir ekibin parçası olabilirsiniz. Geleneksel, büyük bir şirketin bir parçası olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bir girişimin parçası olabilirsiniz.

Bence tam olarak bu durum kriptoparaları ilginç kılıyor. Yalnızca merkezi olmayanın sansürüne bir direniş değil, ayrıca birer ürünler de.

Ancak aynı zamanda, nasıl üretildiklerini, bir yaşam biçimi, işbirliği yapma ve bir şeyler yaratma anlamında merkeziyetçilikten uzaklamanın pek çok yönünü de barındıran kültürel bir evrim olma özelliği taşıyor.”

Röportajın tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

https://soundcloud.com/conversationswithtyler/vitalik-buterin-tyler-cowen-cryptoeconomics

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Daily Hodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BitTorrent Artık Resmen TRON Ekosisteminin Bir Parçası TRON, bu sabah Medium blogunda BitTorrent’i satın aldığını duyurdu. Bu birleşme, TRON’u dünyanın en büyük merkeziyetsiz internet ekosistemi haline getiriyor. Birçok girişimci ve geliştirici tarafından merkeziyetsizleşmenin öncüsü olarak görülen BitTorrent, Twiter’da yüksek kaliteli hizmet sunmaya devam edeceğini...
İmge Açıkbaş 24 Temmuz 2018