Ethereum Classic Nedir?

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 1 Ağustos 2018
7 görüntülenme

Sık sık Ethereum ile karıştırılan Ethereum Classic’in ne olduğunu merak edenler için bu yazıyı hazırladık. Siz de Ethereum Classic’in ne olduğunu merak ediyor ve Ethereum ile farklarını öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

DAO Saldırısı ve ETC Forku

DAO Saldırısı Nedir yazımızda bu saldırıdan bahsetmiştik. Ethereum ağında gerçekleşen bu büyük saldırıdan sonra topluluk ikiye bölünmüştü. Saldırı Ethereum teknolojisinin bir hatası sonucu gerçekleşmediği için “Suç DAO’nun kodlanmasında, Ethereum’da sıkıntı yok, eğer her saldırıda böyle müdahale edeceksek merkezi olmamanın anlamı yok” diyenler bir grup halinde Ethereum Classic hard forku gerçekleştirdi.

Saldırının ardından Ethereum topluluğu olaya müdahale edip saldırıyı eski haline getirirken, diğer grup hiç bir şey yapmadan ağı devam ettirme kararı aldı ve kendilerine “klasik Ethereum” anlamında Ethereum Classic dediler.

Ethereum ve Ethereum Classic’in Farkları

  1. Ethereum ve Ethereum Classic farklı ağlar üzerinde çalışır.
  2. Her iki para birimi de aynı teknolojiyi kullanır ancak farklı ekipler tarafından geliştirilir.
  3. Her iki para birimi farklı güncellemeler ve geliştirmeler ile ilerler.
  4. Ether ve Ether Classic iki farklı para birimidir ancak aynı cüzdanda saklanabilir
  5. ETH blok ödülü 3 ETH iken ETC blok ödülü 4 ETC’dir.
  6. Büyük tokenlar Ethereum ağı üzerinde çalışır ancak Ethereum Classic ağı da ERC20 tokenları destekler
  7. ETH ve ETC farklı değerlere sahiptir.
  8. Ethereum PoS’a geçmeye hazırlanırken Ethereum Classic PoW ile devam etmektedir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin : Kripto Balonunun Kuyruğundayız! Dün twitter hesabı üzerinden attığı bir tweet ile kripto balonunun sonuna geldiğimizi belirten Vitalik, kriptoda bir yükseliş beklentisinin sinyallerini verdi. Bitcoin 20.000, Ethereum 1.500 Dolar’ı Görmüştü! “Şaşıran biri var mı? Kripto balonunun kuyruğunun ucundayız” Özellikle 2017 yılının...
Osman Kuzucu 1 Ağustos 2018