Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?

Hakan Karaca
Hakan Karaca 26 Eylül 2022
4 görüntülenme
Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?

Ethereum (ETH)’un bir Proof-of-Stake ağına geçişini çevreleyen en ateşli tartışmalardan biri, ETH’nin çıkarılmasına odaklandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Merge arkasındaki önde gelen anlatı, ETH’yi deflasyonist bir para birimi haline getirmesi gerektiğiydi. Merge’nin 15 Eylül’de tamamlanmasından bu yana, ETH ihracı büyük ölçüde azaltıldı. PoS ağındaki tahmini yıllık ihraç 600.000 ETH civarında. Kesin yıllık ihraç, fikir birliği mekanizmasına katılan doğrulayıcıların sayısına göre belirlendiğinden, yıllar boyunca değişecektir. Bununla birlikte, ihraç teoride azalırken, ağın İş Kanıtı’nı terk etmesinden bu yana ETH’nin gerçek arzı arttı.

Ethereum arzındaki büyümenin artması bekleniyor

Arz büyümesi şu anda olumlu ve Merge’den bu yana 4.000 ETH’nin üzerinde büyüdü. Mevcut hızda, arzın yıllık yüzde 0,21 oranında artması bekleniyor. Merge şu ana kadar Ethereum’u deflasyonist bir para birimi haline getirmeyi başaramadı. PoS ağından basılan arz, EIP-1559 ile uygulanan yakım oranını geride bıraktı. Glassnode’un verilerine göre, İş Kanıtı ihracı kalıcı olarak sona erdiğinden, Ethereum’un arzı saatlik olarak artıyor. Aşağıdaki grafik, PoS tarafından çıkarılan arzın, EIP-1559 tarafından yakılan arzı geride bıraktığını göstermektedir. Bu, Merge’nin ardından net ETH arzının artmasına neden oldu.

ethereum

Merge’den önce ağın neredeyse iki yıldır enflasyonist baskı altındaydı. ETH’nin PoS ihracı, Merge’den çok önce başladı. 1 Aralık 2020’deki beacon chain genesis olayından hemen sonra. Ancak PoW ihracı 15 Eylül 2022’ye kadar durdurulmadı. Her blokta yakılan sabit işlem ücretini uygulayan işlem fiyatlandırma mekanizması EIP-1559, 5 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

Uygulama sürelerindeki tutarsızlık, ağ üzerindeki baskıyı daha da artırdı

EIP-1559’un uygulanmasından bu yana, ETH sadece çok kısa süreler için deflasyonist olmuştur. Ocak ve Mayıs 2022’de. Aşağıdaki grafik, enflasyonist ve deflasyonist dönemler arasındaki eşitsizliği göstermektedir. İlki yeşil, ikincisi kırmızı olarak işaretlenmiştir. Bununla birlikte, PoS ETH arzını büyük ölçüde azaltmayı başardı.

ethereum

Yukarıdaki grafikte, turuncu çizgi, Ethereum’un bir PoW sistemi olarak var olmaya devam etmesi durumunda simüle edilen arzı temsil eder. Mavi çizgi, Ethereum’un geçen yıl bir PoS sistemi olarak var olması durumunda simüle edilen arzı temsil eder. Veriler, bir PoS sisteminin ETH arzını büyük ölçüde azalttığını açıkça göstermektedir. Grafik ayrıca, Ethereum üzerindeki enflasyonist baskının Merge’den bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, azalan baskının sonunda deflasyonist bir arza yol açıp açmadığını henüz göremedik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Lider Bitcoin Traderı: Kötü Haber Var! Bu Seviyeleri Bekleyin
Lider Bitcoin Traderı: Kötü Haber Var! Bu Seviyeleri Bekleyin Ünlü Bitcoin (BTC) analisti, Bitcoin’i yeni ayı piyasasında en düşük seviyelere itebilecek bir düzeltme öngörüyor. Bu sırada Messari araştırma raporu, BTC’nin volatilitesinin üçüncü çeyrekte nasıl hareket edeceğini analiz ediyor. İşte detaylar… Nicholas Merten, Bitcoin için 13-14 bin...
Aslı Dinçer 26 Eylül 2022