Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?

Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?
Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum (ETH)’un bir Proof-of-Stake ağına geçişini çevreleyen en ateşli tartışmalardan biri, ETH’nin çıkarılmasına odaklandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Merge arkasındaki önde gelen anlatı, ETH’yi deflasyonist bir para birimi haline getirmesi gerektiğiydi. Merge’nin 15 Eylül’de tamamlanmasından bu yana, ETH ihracı büyük ölçüde azaltıldı. PoS ağındaki tahmini yıllık ihraç 600.000 ETH civarında. Kesin yıllık ihraç, fikir birliği mekanizmasına katılan doğrulayıcıların sayısına göre belirlendiğinden, yıllar boyunca değişecektir. Bununla birlikte, ihraç teoride azalırken, ağın İş Kanıtı’nı terk etmesinden bu yana ETH’nin gerçek arzı arttı.

Ethereum arzındaki büyümenin artması bekleniyor

Arz büyümesi şu anda olumlu ve Merge’den bu yana 4.000 ETH’nin üzerinde büyüdü. Mevcut hızda, arzın yıllık yüzde 0,21 oranında artması bekleniyor. Merge şu ana kadar Ethereum’u deflasyonist bir para birimi haline getirmeyi başaramadı. PoS ağından basılan arz, EIP-1559 ile uygulanan yakım oranını geride bıraktı. Glassnode’un verilerine göre, İş Kanıtı ihracı kalıcı olarak sona erdiğinden, Ethereum’un arzı saatlik olarak artıyor. Aşağıdaki grafik, PoS tarafından çıkarılan arzın, EIP-1559 tarafından yakılan arzı geride bıraktığını göstermektedir. Bu, Merge’nin ardından net ETH arzının artmasına neden oldu.

ethereum

Merge’den önce ağın neredeyse iki yıldır enflasyonist baskı altındaydı. ETH’nin PoS ihracı, Merge’den çok önce başladı. 1 Aralık 2020’deki beacon chain genesis olayından hemen sonra. Ancak PoW ihracı 15 Eylül 2022’ye kadar durdurulmadı. Her blokta yakılan sabit işlem ücretini uygulayan işlem fiyatlandırma mekanizması EIP-1559, 5 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

Uygulama sürelerindeki tutarsızlık, ağ üzerindeki baskıyı daha da artırdı

EIP-1559’un uygulanmasından bu yana, ETH sadece çok kısa süreler için deflasyonist olmuştur. Ocak ve Mayıs 2022’de. Aşağıdaki grafik, enflasyonist ve deflasyonist dönemler arasındaki eşitsizliği göstermektedir. İlki yeşil, ikincisi kırmızı olarak işaretlenmiştir. Bununla birlikte, PoS ETH arzını büyük ölçüde azaltmayı başardı.

ethereum

Yukarıdaki grafikte, turuncu çizgi, Ethereum’un bir PoW sistemi olarak var olmaya devam etmesi durumunda simüle edilen arzı temsil eder. Mavi çizgi, Ethereum’un geçen yıl bir PoS sistemi olarak var olması durumunda simüle edilen arzı temsil eder. Veriler, bir PoS sisteminin ETH arzını büyük ölçüde azalttığını açıkça göstermektedir. Grafik ayrıca, Ethereum üzerindeki enflasyonist baskının Merge’den bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, azalan baskının sonunda deflasyonist bir arza yol açıp açmadığını henüz göremedik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Merge Sonrası Ethereum Enflasyonist mi Deflasyonist mi?