Reklamı kapat

Ethereum’da Kritik Gelişme: Ropsten PoS’e geçti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 8 Haziran 2022
0 görüntülenme
timthumb 1

Ethereum (ETH)’un çok beklenen PoW’dan PoS’a geçişi olan merge (birleşme) başladı. Ropsten testnet’te planlanan deneme yükseltmesi bugün beklendiği gibi sonuçlandı.

Ethereum merge bugün Ropsten testnet’te yayınlanıyor

Ethereum ekibi Ropsten testnet’i ilk olarak 2016’da tanıttı. Ropsten temelde, Ethereum’un mainnet öncesinde geliştirme testine izin veren en eski test ağıdır. Diğer testnet’lere benzer şekilde, mainnet ile aynıdır. Sadece herhangi bir teknik sorun meydana geldiğinde hiçbir “gerçek” fon risk altında değildir.

Ethereum (ETH)'da Kritik Gelişme

Gelişiciler yükselmenin yayın tarihini ilk olarak 18 Mayıs’ta duyurdu. Bu tarihte, Ethereum çekirdek geliştiricisi Terence Tsao, ETH ile birlikte çalışan bir PoS ağı olan Ropsten’s Beacon Chain yapılandırmasının birleştirildiği ve istemci sürümlerinin yakında ekleneceği haberini verdi.

Ardından, başka bir Ethereum geliştiricisi Tim Beiko ile 30 Mayıs’ta yeni bir chain’in lansmanını duyurdu. 2 Haziran’da devreye giren Ropsten testnet, Merge için gerekli iki koşuldan biri olan Bellatrix yükseltmesiyle süreci hızlandırıyor.

Ethereum merge’de bugün hangi aşamalar tamamlandı?

Geliştiriciler, Ropsten Merge’in gerçekleştiği önceden belirlenmiş zorluk değerinib 50 katrilyon olmasına karar verdi. Böylece “Terminal Toplam Zorluk” (TTD) olarak adlandırılan değere karar vermek zorunda kaldı. Beiko tarafından açıklandığı gibi, “test ağlarındaki düşük PoW hash oranı ve ağ Bellatrix güncellemesiyle hazır olmadan önce Birleşmenin gerçekleşmesi riski nedeniyle” bu kadar yüksek bir değer seçildi.

ETH 2.0’dan önce en önemli adımlardan biri

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Ethereum Vakfı bir blog gönderisinde ekipte kimlerin yer aldığını paylaştı. Ropsten Merge’e katılan istemci yazılım ekipleri arasında aşağıdaki isimler yer alıyor.

  • Lighthouse
  • Lodestar
  • Prysm
  • Nimbus
  • Teku
  • Besu
  • Erigon
  • Nethermind

Bugünkü Ropsten Merge, Ethereum’un bu yıl Ağustos ayında yapılması planlanan Konsensüs Katmanına (eski adıyla ETH 2.0) gerçek geçişinden önce çok önemli bir adım.

Özünde, Ether sonunda PoS mekanizmasına geçtiğinde geliştiricilere gelecekte işlerin nasıl görüneceğine dair ilk tadı veriyor. Ethereum Core geliştiricisi Preston van Loon geçen ay şöyle yazdı:

Ropsten’in birleştirilmesi, bu yıl Ethereum’un mainnet birleşmesine yönelik büyük bir test kilometre taşıdır.

Merge için Ether ekibi yıllardır çalışıyor. Yeni Pos modeli enerji ve gas maliyetlerini düşürmektedir. Aynı zamanda Ethereum’u daha çevre dostu bir Blockchain’e dönüştürüyor. Bunun dışında, Ethereum ağını daha ölçeklenebilir hale getirecek. Böylece, Ethereum tarihindeki en büyük yükseltmelerden biri tamamlanmaktadır. Başarılı olursa, analistler Ethereum’un 2022 boğasına öncülük etmesin bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ethereum whale 1
Ethereum Balinaları Şaşırtıyor: Bu Altcoin’leri Alıyorlar! Kripto piyasası düşüş trendini durdurarak Bitcoin ve Ethereum’un toparlanmasına neden oldu. Bununla birlikte, Ethereum düşüşte olduğu için toparlanma kısa ömürlü olabilir. Son yükselişin sadece düşüş haftasına zemin hazırladığını söyleyenlerde var. Bununla birlikte, yatırımcılar panikteyken, Ethereum balinaları bu...
Buğra Çağlar 8 Haziran 2022