Ethereum’da 10 Ay Sonra Bir İlk Gerçekleşti! Ralli Belirtisi Mi?

Ethereum’da 10 Ay Sonra Bir İlk Gerçekleşti! Ralli Belirtisi Mi
Ethereum’da 10 Ay Sonra Bir İlk Gerçekleşti! Ralli Belirtisi Mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve altcoin dünyasında kayda değer bir gelişme var. Ethereum ETH’nin arzı Aralık 2022’den bu yana ilk kez kayda değer bir yükseliş yaşadı. Arz dinamiklerindeki bu tersine dönüş dikkat çekiyor. Ayrıca kripto para topluluğu ve yatırımcılar arasında soru işaretlerine yol açıyor. Ethereum’un yerel dijital varlığı Ether (ETH) için bu enflasyonist eğilimi körükleyen nedir?

Ethereum’un arz artışını yönlendiren faktörler

Ethereum ETH’nin arzındaki son artışa çeşitli faktörler katkıda bulunuyor. Birincil faktör, Ethereum ağındaki oldukça düşük işlem ücretleri. Ethereum’un gaz ücretleri nispeten düşük kalıyor. Ayrıca bu da kullanıcıların işlem yapmasını ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesini uygun maliyetli hale getiriyor. İşlem maliyetlerindeki bu düşüş, ağ üzerinde daha fazla faaliyete yol açıyor. Böylece günlük yeni ETH ihracının artmasına neden oldu.

The Biggest Change for Ethereum is Coming: Proto-Danksharding

Arzın artmasına katkıda bulunan bir diğer faktör de günlük Ethereum ihracındaki artış. Ethereum’un bir proof-of-stake (PoS) mutabakat mekanizmasına geçişi bunun en önemli nedeni. Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bu süreç, ağın altyapısında önemli değişiklikler içerdi.

Ether’in enflasyonunu Bitcoin ile karşılaştırmak

ETH’nin arzındaki son artışa rağmen, Ethereum’un enflasyon oranının Bitcoin’e kıyasla nispeten düşük kaldığını belirtmek gerekiyor. Bitcoin sabit bir arzla karşılaşıyor. Diğer taraftan 21 milyon token sınırlı bir ihraca sahip. Ancak ETH farklı bir model izliyor. Ethereum’un net ihracı şu anda yıllık yaklaşık %0,44 seviyesinde. Bu, Bitcoin’in yıllık enflasyon oranından önemli ölçüde daha düşüktür. Kriptokoin.com olarak baktığımızda Aralık 2022’den bu yana ilk kez Ether arzında yaşanan son artış, kripto para dünyasında kayda değer bir gelişme. Bu enflasyonist eğilim dikkat çekiyor. Nispeten düşük işlem ücretleri ve artan günlük ETH ihracı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlanabilir.

Resim

Yine de, bu yükselişe rağmen, ETH’nin enflasyon oranının yıllık %0,44’lük net ihraç ile nispeten mütevazı kaldığını belirtmek gerekiyor. Bitcoin’in önemli ölçüde daha düşük olan enflasyonu ile karşılaştırıldığında, bu rakam önde gelen iki kripto para birimi arasındaki temel ayrımı vurgulamaktadır. ETH arzda geçici bir artış yaşıyor. Ancak enflasyon oranı Bitcoin’in altında kalarak kripto dünyasındaki benzersiz konumunun altını çiziyor. Ancak bu deflasyonist modelin fiyat için nasıl şekilleneceği belli değil. Çünkü Ethereum zirve seviyesi olan 4.800 dolardan önemli ölçüde düşük seviyede yer alıyor. Tabi burada bir ayı sezonunda da olduğumuzu unutmamak gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Ethereum’da 10 Ay Sonra Bir İlk Gerçekleşti! Ralli Belirtisi Mi?