Ethereum’un 2 Bin Dolara Ulaşamamasının 3 Nedeni

Ethereum ETH'nin 2 Bin Dolara Ulaşamamasının 3 Nedeni
Ethereum ETH'nin 2 Bin Dolara Ulaşamamasının 3 Nedeni
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum 2023’te şu ana kadar yaklaşık %35 değer kazandı. Ancak, psikolojik bir direnç seviyesi olan 2.000 doları üzerine çıkma girişimleri başarısız oldu. Buna göre birçok kez güçlü düşüş reddine tanık oldu. ETH fiyatının Mayıs 2022’den bu yana 2 bin doları kararlı bir şekilde geri alamamasının üç olası nedenine daha yakından bakalım.

Ethereum fiyatı ayı döngüsü fraktalını çiziyor

Ethereum ETH’nin 2023’te 2.000 doların üzerine çıkamaması, 2018-2019’da 425 dolar civarındaki düşüşe benziyor.

Her iki durumda da Ethereum, Fibonacci geri çekilme grafiğinin 0,236 Fib çizgisinin üzerinde kapanış yapıyor. Buna göre bir toparlanma aşamasında görünüyor. 2018-2019’da 0,236 Fib çizgisi 425 dolara yakındı. Ayrıca ETH’nin toparlanma girişimlerini sınırlamada etkili oldu. 2023’te aynı çizgi 2.000 dolara yaklaşıyor. Ayrıca kendisini tekrar bir satış alanı olarak dayatıyor. Böylece ETH’nin fiyatını düşürüyor.

Daha güçlü ABD doları

Güçlenen ABD doları son aylarda Ethereum’a olan talebi azalttı. Böylece 2.000 doların üzerinde kararlı bir şekilde kapanma kabiliyetini azalttı. En iyi kripto para birimleri ile dolar arasındaki hakim negatif korelasyon ana suçlu durumunda. Özellikle 2023 yılında, Ethereum ve ABD dolar endeksi (DXY) arasındaki haftalık korelasyon katsayısı, aşağıda gösterildiği gibi sürekli olarak negatif olmuştur.

Bu arada Ethereum, devam eden spot Bitcoin ETF furyası nedeniyle 2023 yılında Bitcoin’den büyük ölçüde daha düşük performans gösterdi. Örneğin, yaygın olarak takip edilen ETH/BTC kuru yılbaşından bugüne  %20 düşüş gösterdi.

ethereum

CoinShares’in haftalık raporuna göre, Ethereum ETH’ye bağlı yatırım fonları tarafından tutulan net sermaye azaldı. Buna göre 2023 yılında şimdiye kadar 114 milyon dolar azaldı. Buna karşılık, Bitcoin tabanlı fonlar aynı dönemde 168 milyon dolar çekti.

Ethereum ağ etkinliği düşüşte

Ethereum ekosistemi genelinde kilitli toplam değer (TVL) 2023 yılında şu ana kadar 18,41 milyon ETH’den 12,79 milyon ETH’ye düştü. Bu durum, JP Morgan analistlerinin kısa süre önce uyardığı gibi, fon mevcudiyetinin azaldığının altını çiziyor. Diğer taraftan yatırımcılar için daha düşük getiri ile sonuçlanıyor.

ethereum

TVL, Ethereum ağının gaz ücretlerinde 5 Ekim’de yılın en düşük seviyesine ulaşan gerilemeye eşlik etti. Dapp Radar’a göre Ethereum’un NFT hacimleri, benzersiz aktif cüzdanları 30 günde %30 ve %16,5 düştü. Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu, merkezi olmayan borsa Uniswap V2, DEX toplayıcı 1inch Network, ETH stake sağlayıcısı Lido ve diğerleri dahil olmak üzere popüler uygulamaların temel metriklerindeki düşüşleri içeriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Ethereum’un 2 Bin Dolara Ulaşamamasının 3 Nedeni