Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump’layacak mı?

Emre Borsan
Emre Borsan 3 hafta önce
193 görüntülenme
Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump'layacak mı?

Görüşülen kripto para analistleri, Ethereum ile ilgili endişelerin abartılı olduğunu ve satış baskısının sınırlı olacağını söylüyor.

Ethereum satış baskısı ve fiyat dengesi

Kripto analistleri verdiği demeçlerde Ethereum’un önümüzdeki aydan itibaren daha önce kilitlenmiş olan yaklaşık 29 milyar dolarlık stake edilmiş Etherin (ETH) çekilmesine izin verecek olan Şanghay yükseltmesinin büyük bir satış baskısına neden olması ve ETH’nin fiyatını düşürmesinin pek olası olmadığını söylüyor.

Analistler, yatırımcıların artışın piyasayı ETH ile doldurarak fiyatların düşmesine yol açacağı korkusunun yersiz olduğunu söylüyor. ETH çıkışlarının hacminin birçok gözlemcinin tahmin ettiğinden daha az önemli olacağını söylüyorlar.

Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump'layacak mı?

Kripto piyasaları, geçen yılki Birleşmeden bu yana Nisan ayında yapılması planlanan bir sonraki büyük gelişme olan Şangay teknoloji yükseltmesini hevesle bekliyor. Yatırımcıların, Ethereum’un hisse ispatı Beacon Chain’de staking’in başladığı Aralık 2020’den bu yana ilk kez ETH’nin kilidini açmasına ve staking’den çekmesine izin verecek.

Araştırma şirketi Bernstein ve diğerlerinin yakın zamanda belirttiğine göre, pek çok kripto yatırımcısı, olayın şu anda 1.645 dolardan işlem gören ETH’nin fiyatı için potansiyel olarak önemli bir çıkıntı yaratabileceğinden endişe ediyor. Uzun süreli stake yapanların, 28,8 milyar dolar değerindeki 17,5 milyon ETH’nin büyük bir bölümünü staking sözleşmelerinde açmayı ve kâr elde etmek için piyasaya sürmeyi seçebileceklerini düşünüyorlar.

Ethereum etkisi hemen olmayacak

Yine de Arca’dan Hotz, ETH çıkışlarının etkisinin hemen olmayacağını çünkü para çekme işlemlerinin sözde bir kuyruğa katlanmak zorunda kalacağını söyledi. “Bu, toplam stake edilen ETH miktarının yalnızca %10’unun bir ay içinde havuzdan çıkarılabileceği anlamına geliyor” dedi. Kriptokoin.com verilerine göre ETH, son 24 saatte %4.5 düşüşle 1569 dolardan işlem görmektedir.

Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump'layacak mı?

Yatırım firması Recharge Capital’in kripto paralar başkanı John ‘Omakase’ Lo, insanların Şanghay’ın nasıl çalıştığını anlamak için zamana ihtiyaçları olacağı için staking’den çıkmak için acele etmeyeceklerini söyledi. Ayrıca ‘Yatırımcıların para çekme işlemlerinin nasıl çalıştığını sindireceği bir dönem olacak’ dedi.

Kurumsal kripto veri platformu Arcana’nın CEO’su Rich Falk-Wallace, ETH fiyat hareketinin ana itici gücünün, piyasanın kısa vadeli davranışa dayalı uzun vadeli görünüm hakkında yarattığı anlatı olacağını söyledi.

Sınırlı satış baskısı

Falk-Wallace, birçok piyasa gözlemcisinin, Ethereum’un para çekme sisteminin bir seferde çekilen ETH miktarını ne kadar ciddi şekilde sınırladığını takdir etmediğini söyledi.

Ethereum’un Şanghay yükseltmesi, iki katmanlı bir para çekme sistemi kuracak. 32 ETH’nin üzerindeki kısmi para çekme işlemleri genellikle hemen gerçekleştirilir, ancak başlangıçta Arcana, sıra nedeniyle bunların üç gün içinde dağıtılmasını bekler. Minimum staking miktarı olan 32 ETH olan tam para çekme işlemleri daha fazla zaman alacak ve kademeli olarak serbest bırakılacaktır.

Şanghay Yükseltmesi, Ethereum Fiyatını Dump'layacak mı?

Arcana’nın analizine göre kısmi para çekme kovasında 1,2 milyar dolarlık ETH var, bu da en kötü senaryoda, para çekme işlemlerine izin verildikten sonraki ilk üç günün her birinde ortalama günlük ETH işlem hacminin yalnızca %6’sının piyasaya çıkabileceğini ima ediyor. Daha sonra, piyasaya potansiyel olarak boşaltılan maksimum günlük ETH miktarı, önümüzdeki altı ay içinde günlük işlem hacminin %1’inin altına düşecektir.

Perşembe günü yayınlanan bir raporda, kripto araştırma şirketi CryptoQuant, ETH için staking çekilmelerinden kaynaklanan ılımlı bir satış baskısı tahmin ediyor. Rapora göre, stake edilen tüm ETH’lerin yaklaşık %60’ı şu anda her bir tokenin stake edildiği andaki fiyata göre mevcut fiyatlarla kayıptadır.

Likit staking türevleri

ETH hissedarlarının stETH gibi türev tokenleri çıkararak yatırımlarını likit tutmasına ve ticaret yapmasına izin veren sıvı staking türevlerinin (LSD) ortaya çıkışı da çıkışları azaltacaktır. Hotz, çoğu yatırımcının Lido veya Coinbase gibi likit staking platformlarını kullanarak ETH’yi stake ettiğini söyledi. Böylece likidite elde etmek için çekilmeleri ve satmaları gerekmez.

StakingRewards’dan alınan verilere göre, Ethereum blockchain’deki staking oranı şu anda Polkadot’un %48’i, Cardano’nun ve Solana’nın %71’i veya Polygon’un %38’i dahil olmak üzere diğer zincirlerin rakamlarına kıyasla çok daha düşük.

Arcana’dan Falk-Wallace, Ethereum’un staking oranının, Şanghay’dan sonra yeni stake’cilerin çevrimiçi olup para çekenleri geride bırakmasıyla diğer proof-of-stake blokajlarında birleşeceğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'den Bu 4 Altcoin İçin Duyuru: Fiyat Fırladı!
Binance’den Bu 4 Altcoin İçin Duyuru: Fiyat Fırladı! Günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, dört altcoin için yeni duyurular yaptı. Duyuruların etkisiyle coin fiyatları sıçrama yaşadı. İşte detaylar… Borsa, TROY’un BEP20 entegrasyonunu tamamladı Binance, Troy’un (TROY) BEP20 entegrasyonunu tamamladı....
Aslı Dinçer 3 hafta önce