Ethereum İçin Geri Sayım Başladı: Fiyat Ne Olacak?

Misafir Yazar
Misafir Yazar 8 Haziran 2022
5 görüntülenme
ethereum

Bitcoin’in konsolidasyonu sayesinde Ethereum fiyatı oldukça uzun bir süredir canlanıyor. BTC’nin gün içi fiyat hareketi bir pump and dump izlenimi veriyor. Altcoinler ise gelişmeyi başarmış gibi hissettiriyor. Örneğin ETH, yukarı yönlü hareketlere olumlu tepki veriyor. Buna karşın, küçük düşüş trendlerine kısmen tepkisiz kalıyor. Lider altcoin’deki kısa vadeli oynaklığın yanında, Ethereum Merge yükseltmesi de en çok konuşanlar arasında yer alıyor.

Ethereum Merge nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse Merge, Ethereum blok zincirine yapılan bir yükseltmeyi ifade eder. Yükseltme, Ether ağını Proof-of-Work’ten (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) geçirecek. Güncellemenin arkasındaki ana neden ETH ekibinin, ağın güvenliğini korurken ölçeklenebilirliği yükseltmek istemesidir. Bilindiği üzere Blockchain, yüksek gas ücretleri nedeniyle sık sık gündeme geliyor. Aslında Merge yükseltmesi, daha önce birkaç kez planlandı ve ertelendi. Ancak şimdi, geliştiriciler, yükseltmenin Ağustos ayında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Ethereum Merge

Bir Ethereum geliştiricisine göre, Ethereum’un test ağı Ropsten, 8 Haziran’da yükseltmeyi alacak. Böylece Ropsten, Proof-of-Stake mekanizmasına geçmiş olacak. Ardından Merge, Sepolia’da ve Goerli’de gerçekleşecek ve her yükseltme arasında iki haftalık arabellek süresi olacak. Daha sonra geliştiriciler, bu test ağlarının sorunsuz çalışıp çalışmadığını test edecek. En sonunda ana ağ da Merge yükseltmesini alacak. Ethereum geliştiricileri ve ekibi, bunun Ağustos başında gerçekleşmesini umuyor.

Merge bugün gerçekleşse Ether fiyatı ne olur?

Ethereum Merge yükseltmesi, temel faktörleri nedeniyle herkesi heyecanlandırıyor. Bununla birlikte bazı kişiler, ETH fiyatı üzerindeki etkileri hakkında bir tartışma başlattı. Bir Twitter kullanıcısı olan korpi87, yükseltmenin bugün yaşanması halinde olacakları açıkladı. Tezine göre PoW ve PoS’ta ETH ihracı gibi bazı gerçeklere dikkat etmeliyiz. Günlük ücret geliri ve EIP-1559 nedeniyle yakılan ücret gelirinin yüzdesi değişecek. Ayrıca, madenciler ve staker’lar tarafından satılan ETH sayısı tahminini de denkleme dahil etmek gerekiyor. Yukarıdakiler doğru bir şekilde yapıldığında, verilerin aşağıda gösterildiği gibi olması mümkün.

Twitter kullanıcısı, Merge bugün gerçekleşirse, şu anda 10 milyon dolar olan toplam günlük satış baskısının, 8 milyon dolarlık satın alma baskısı ile değişeceğini tahmin ediyor. Temel bir bakış açısından, anlatıdaki aşırı satış baskısından aşırı satın alma baskısına geçiş, Ethereum fiyatını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Şu anda teknik göstergeler, BTC fiyatı nedeniyle sıkışık bir durumda yer alıyor. Merge, satın alma ve satış baskısı dengesizliğinden büyük ölçüde fayda sağlayacak. Böylece, Ethereum fiyatında bir ralliyi tetikleyecek.

ETH fiyatı yükselecek mi?

Ether fiyatı, 16 Mayıs’tan bu yana bir dizi daha düşük seviye üretti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Lider altcoin 1.700 dolardaki destek seviyesi civarında düşük seviyeler oluşturuyor. Bu konsolidasyon, Merge’in yükseliş beklentisiyle birleştiğinde ETH için bir rallinin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Temelleri teknik göstergelerden ayırdığımızda, 2.020 dolarda eşit bir yüksek olduğunu ve Ethereum fiyatının en az %12 yükselerek eşit yüksek olanı 2.020 dolardan süpürebileceğini görüyoruz. Satın alma baskısı artmaya devam ederse, ETH 16 Mayıs’a kadar oluşan alt yüksek salınım noktalarının üzerinde kalan likiditeyi toplamaya başlayacak. Ethereum fiyatının 16 Mayıs’taki en yüksek seviye olan 2.164 doları geçtiğini varsayarsak, %20’lik bir yükseliş mümkün demektir. Bu ihtimal gerçekleşse de, kısa vadeli bir yükseliş olacak. Ayrıca, %20’lik yükseliş, muhtemelen ETH’nin yukarı yönde durduğu yer olacak.

Bitcoin fiyatının 35.000 doların üzerine çıkması durumunda, yatırımcılar ETH’nin aynı şeyi takip etmesini bekleyebilir. Ayrıca, daha geniş zamanda Ether’in, direnç bariyerlerini sırasıyla 2.341 ve 2.412 dolar olarak etiketlemesini bekleyebilirler.

ETH fiyatı

Merge yükseltmesi etrafındaki iyimserlik şu an için piyasada hâkim. Ancak, piyasa yükseltmeye tepki vermezse, yükseliş tezinin gerçekleşmemesi mümkün. Eğer Ethereum fiyatı 1.701 doların altında dört saatlik bir mum çubuğu üretirse, daha düşük bir dip oluşturacaktır. Böylece fiyat, yükseliş tezini geçersiz kılacaktır. Bunun ardından, altcoin’in 1.543 dolar destek seviyesini tekrar ziyaret ettiğini görebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

shiba inu SHIB
Analist İddialı: SHIB Hafta Sonuna Kadar Bu Seviyelerde! En büyük ikinci meme coin olan Shiba Inu (SHIB), birçok yatırımcının cüzdanında yer alıyor. Bu yatırımcı kitlesi de, kripto parada sırada nelerin görüleceğini merak ediyor. Bir kripto para analisti olan Filip L., sıradaki görülecek seviyeleri ve SHIB’in...
Aslı Dinçer 8 Haziran 2022