Ethereum İçin Önemli Gelişme: ‘Shadow Fork’ Yayınlandı!

Google News

Ethereum kullanıcılarının stake edilen ETH’yi çekmesine izin verecek olan resmi yükseltme, Mart teslimatı için yolunda ilerliyor.

Ethereum yeni güncellemeye bir adım daha yaklaştı

Ethereum kullanıcıları, dünyanın en büyük akıllı sözleşme ağıyla stake edilen 26 milyar dolar değerindeki (ve artmaya devam eden) ETH’ye erişmeye bir adım daha yakın.

Pazartesi günü Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, Mart ayına kadar piyasaya sürülmesi beklenen bir özellik olan ETH staking para çekme kabiliyetinin hazır olup olmadığını test etmek için tasarlanan ilk ana ağ gölge çatalının başarılı bir şekilde konuşlandırıldığını duyurdu.

Ethereum İçin Önemli Gelişme: 'Shadow Fork' Yayınlandı!

Ana ağ gölge çatalları, geliştiricilerin tasarım kusurlarını test etmelerine ve öne çıkan sorunları düzeltmelerine olanak tanıyan, sistem yükseltmelerinin tam provalarıdır. Pazartesi günkü testte, Ethereum’un yaklaşan ve merakla beklenen Şanghay yükseltmesinin ön izlemesi yapıldı.

Şanghay, Ethereum’un Eylül ayında ağı bir risk kanıtı sistemine dönüştüren tarihi birleşmesinden bu yana ilk büyük güncelleme olacak. Birleştirme ayrıca, kullanıcıların doğrulayıcılar olmaları ve zincir üstü işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmaları için ağ ile ETH yatırma becerisini de tanıttı. Buna karşılık, bu tür kullanıcılar yeni oluşturulan ETH şeklinde ödülleri biriktirebildiler.

Shadow Fork’un başladığını duyurdu

Kullanıcılar, bu tür ödülleri kazanmak için Aralık 2020’den bu yana yaklaşık 26,5 milyar dolar değerinde ETH stake etti. Ancak bu kullanıcılar, hem yeni basılan ETH’lerini hem de orijinal ETH depozitolarını yalnızca Şanghay hayata geçtiğinde çekebilecekler. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere ETH, anlık olarak 1.635 dolardan işlem görmektedir.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Marius Van Der Wijden Pazartesi günü Twitter’da o zamandan beri düzeltilen birkaç küçük soruna rağmen ilk ETH çekme ana ağ shadow fork’un başarıyla başlatıldığını duyurdu.

Ethereum İçin Önemli Gelişme: 'Shadow Fork' Yayınlandı!

Tüm hesaplara göre, bu, Ethereum’un önümüzdeki beş ila sekiz hafta içinde ETH çekme özelliklerini sunmaya devam ettiği anlamına geliyor. Bu zaman çizelgesi, diğer iyileştirmeler pahasına bile olsa ETH çekme kabiliyetini mümkün olan en kısa sürede sunmaya istekli olan ağın çekirdek geliştiricileri için en önemli öncelik olmuştur.

Ek geliştirmeler bekleniyor

Şanghay’ın başlangıçta, Ethereum’da Layer-2 işlemlerini önemli ölçüde daha ucuz ve daha hızlı hale getirecek aerodinamik bir veri örnekleme süreci olan proto-danksharding de dahil olmak üzere çok beklenen ek geliştirmeleri içermesi bekleniyordu.

Bu ek güncellemeler arasında akıllı sözleşmeleri dağıtan ağın altında yatan mekanizma olan Ethereum Virtual Machine (EVM) için çok ihtiyaç duyulan ve yıllar sonra ertelenen bir güncelleme olan EOF’da bulunuyor. Bununla birlikte, ETH para çekme işlemlerinin Mart ayına kadar başlayabilmesi için her iki güncelleme de ertelendi.

Ethereum İçin Önemli Gelişme: 'Shadow Fork' Yayınlandı!

Geçen hafta Ethereum’un bazı temel geliştiricileri, Şanghay’ı piyasaya sürmek için kullanılan kodlama yöntemine yönelik bir güncellemeden vazgeçme kararından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. Geliştiriciler tarafından yükseltmenin yayınlanmasını hızlandırmak için yapılan bir başka fedakarlık olan bu karar, birden fazla çekirdek geliştiricinin verdiği demeçte, önümüzdeki yıllarda Ethereum için öngörülemeyen teknik yansımalara neden olabilir.

Yükseltmenin piyasaya sürülmesinin şüphesiz kripto pazarları üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. JP Morgan’daki analistler kısa süre önce, ETH staker’larının istedikleri gibi para çekebilme yeteneğinin, geçen Mayıs ayındaki en son kripto kışının başlangıcından bu yana değeri kanayan büyük kripto borsası Coinbase için ‘yeni bir staking çağını başlatabileceğini’ yazdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku