Reklamı kapat

Ethereum Madencileri Hard Fork İstiyor

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 9 Nisan 2018
52 görüntülenme

Ethereum’a ASIC mi geliyor?

Mart ayının sonlarına doğru çeşitli kaynaklardan söylenti olarak yayılan “Ethereum forka hazırlanıyor” haberlerini Bitmain firmasının ürettiği öne sürülen Ethereum F3 madencilerinin piyasada olması haberleri takip etmişti. Ancak sözde 1.5 GH/s hızla çalışan (mevcut durumda ortalama 50 ekran kartı hızında) Bitmain Antminer F3 isimli cihaz hakkında herhangi bir resmi bilgi yoktu. Tüm bu haberler tamamen bir söylenti olarak yayılırken 1 Nisan tarihinde Bitmain firması yapmış olduğu açıklama ile Ethereum için de bir cihaz geliştirdiklerini belirtti.

İlk başta 1 Nisandan dolayı böyle bir paylaşımın yapılmış olabileceğini düşünen Ethereum takipçileri, 3 Nisan tarihinde Bitmain firmasının web sitesini de güncelleyerek Bitmain Antminer E3 isimli bir cihazı 800 dolar gibi bir fiyattan satışa çıkarttığını görünce bu olayın 1 Nisan şakası olmadığını anlamış oldu. Şimdiye kadar yalnızca bir söylenti şeklinde yayılan ve Ethereum madenciliği yapabilen bir ASIC cihazın varlığı doğrulanmamıştı ancak Bitmain firması geliştirdiği madenci cihazı ile belki de Ethereum için “ASIC resistant” yani ASIC’e dayanıklı olma özelliğini yıkabilecekmiş gibi duruyor.

Bitmain Antminer E3 Özellikleri

Daha önceki söylentiler gibi 1.5GH/s hızda işlem yapabilen bir madenci değil E3. Ancak piyasadaki ekran kartı fiyatlarıyla karşılaştırıldığında ve güç tüketimi de göz önüne alındığında gerçekten etkili bir alternatif olacakmış gibi duruyor. Cihaz henüz hiç bir kullanıcının elinde yok ancak Bitmain firmasının açıkladığı teknik detayları sizlerle paylaşalım;

  • 180 MH/s işlem kapasitesi (Ortalama 6 ekran kartı)
  • 800 Watt güç tüketimi (Ortalama bir mining rig’in yarısı kadar güç tüketimi)
  • Anakart, işlemci, ram gibi diğer parçalara ihtiyaç duymayan, tak çalıştır cihaz.
  • 800 USD ilk parti fiyatı (Tamamı tükendi)
  • 1800 USD ikinci parti fiyatı
  • Temmuz ortası-sonu teslimat

Şimdiye kadar cihaz hakkında bildiklerimiz yalnızca Bitmain firmasının ürün açıklama sayfasında verdiği bilgilerden ibaret. Ancak bir çok kripto madencisi Bitmain firmasının “eski” madencileri elinden çıkarttığını, şu anda ellerinde çok daha güçlü cihazlar olduğunu ve bu cihazlarla madencilik yaptıklarını düşünüyor.

Ethereum Fork’u Olacak Mı?

Şimdiye kadar ürünün kimsenin eline ulaşmamış olmasından dolayı geliştiriciler sessizliğini koruduğu halde bir çok madenci ve Ethereum yatırımcısı konu ile ilgili geliştiricilerden açıklama beklerken Bitmain firmasına karşı da bir önlem alınmasını istiyor. Bitmain firmasının yüksek işlem gücüyle sistemi kontrol altına aldığı ve “merkezi olmayan” para birimi sloganının zedelendiğini belirten kullanıcılar aynı zamanda “ASIC resistant” özelliğini de sorguluyor.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum haftalık geliştirici toplantısında konuya değinildi ancak başta Vitalik Buterin olmak üzere geliştiricilerden bazıları cihazın henüz kimsenin elinde olmadığı, gerçek olmayabileceği ve şu an Proof of Stake sistemini geliştirmeye odaklandıkları için bir hard forka gerek olmadığını belirtti. Yapılan bu görüşmeden ve alınan kararlardan sonra bir çok kullanıcı Reddit isimli platformda geliştiricilere isyan ederken çoğunluk bir hard fork gerçekleşmesini istiyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İstanbul’da Uygulamalı Blockchain Konferansı Kripto paralara artan ilginin giderek büyümesi ve blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının gelişmesiyle birlikte Türkiye’de de bu alanda düzenlenen eğitim/konferans sayısı paralel olarak artıyor. Türkiye’de özellikle teknolojik eğitimler alanında yoğunlaşan Almanya merkezli Grundig Akademie 19 Nisan 2018 tarihinde...
Serkan Eser 9 Nisan 2018