En Büyük Ethereum Madencisi, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu!

Vural Erkan
Vural Erkan 21 Ağustos 2022
1 görüntülenme

En büyük Ethereum madencisi Ethermine, yaptırımlı işlemleri işlemeyi durdurdu. Ethermine artık protokol düzeyinde sansür oluşturan Tornado Cash işlemlerini içeren blokları işlemiyor.

Ethereum madencisi Ethermine, Tornado Cash işlemlerini durdurdu

Merkezi olmayan, açık, ücretsiz bir internet umudu şu anda tehlikede. Bu abartı, FUD veya tıklama tuzağı değil. En büyük Ethereum madencilik havuzu olan Ethermine, artık Tornado Cash (TC) işlemlerini içeren bloklar üretmiyor. Bu muhtemelen OFAC yaptırımlarından kaynaklanıyor. Bu da protokol düzeyinde bir sansür örneği.

Kripto analisti Takens Theorem, Ethermine’in Tornado Cash işlemlerini işlemeyi durdurduğunu keşfetti. Bu kapsamda aşağıdaki grafiği sundu. On-chain veriler, Ethermine’in aşağıda gösterilen zaman dilimi boyunca Tornado Cash işlemi içeren bir blok oluşturmadığını doğruluyor.

Ethermine tarafından üretilen ve Tornado Cash işlemi içeren bir blok bulmak için yaklaşık on gün geriye gitmemiz gerekiyor. Blok 15306892, 9 Ağustos’ta oluşturuldu ve Ethermine tarafından çıkarıldı. Blok, Tornado Cash yönlendiricisi aracılığıyla işlenen 10 ETH işlemine sahipti. En son Tornado Cash Router işlemlerinin gözden geçirilmesi, Hiveon, P2Pool, 2Miners ve diğerlerinin hakim olduğunu gösterdi.

Bu neden önemli?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son zamanlarda ABD, OFAC aracılığıyla Tornado Cash’in kullanımını onaylayarak herhangi bir ABD kuruluşunun protokolle etkileşime girmesini yasa dışı hale getirdi. Bu yaptırımın ardından Circle, Ethereum ağında USDC’yi kara listeye aldı. Böylece Tornado Cash ile etkileşime giren herhangi bir holder artık akıllı sözleşme ile etkileşime giremeyecekti. Bu hareket aslında Tornado Cash’ten geçen tüm USDC’yi dondurdu.

Daha sonra, Aave, Uniswap, Balancer ve diğerleri gibi DeFi protokolleri, TRM Labs’tan dApp’lerinin ön ucunu devre dışı bırakan ve esasen OFAC tarafından onaylanan adresleri yasaklayan bir API tanıttı. Aave’in, yaptırımlara uymayla ilgili kritik sorunlardan birini vurgulamaya çalışan bir bilgisayar korsanı tarafından 0,1 ETH ile ‘tozlanan’ adreslere erişimi geri yüklediği bildirildi. OFAC’a göre, Tornado Cash ile etkileşime giren herhangi bir adres artık ABD’nin yaptırımı altındaydı. Aave’nin hedef alınan bu yüksek profilli insanlara erişimi geri getirmesi tartışmasız iyi. Bununla birlikte, soru şu: Böyle bir saldırının hedefinde olan kullanıcılara gelecekte ne olacak?

Tornado Cash

Patronumu sevmiyorsam, bu yüzden Tornado Cash aracılığıyla ona 0,1 ETH gönderirsem, o da şimdi Aave’den yasaklanacak mı? Eğer öyleyse, Aave iddiasının meşru olduğunu nasıl kanıtlayacak? Yasaklanmış kullanıcıların yine de protokolü çatallaması mümkün. Veya CLI aracılığıyla etkileşim kurma imkanları var. Ancak bu çoğu kullanıcının erişimi dışında.

Ethermine’in Tornado Cash işlemlerini içeren blok üretmeyi durdurma kararı, yukarıdakilerin herhangi birinin ötesinde bir adım. Hangi işlemlerin işleneceğini seçmek, Ethereum Blockchain’in temel ilkelerine aykırı. Çünkü, ağın açık kaynaklı, ücretsiz, merkezi olmayan ve kapsayıcı olması gerekiyordu.

Protokol düzeyinde sansür

Diğer madenciler şu anda işlemleri işlemeye devam ederken, diğerleri Ethermine’in liderliğini takip ederse, Tornado Cash’in artık madencilerin işlemlerini gerçekleştirmeye istekli olmadığı olası bir dünya var.

ethereum

Vitalik Buterin, Merge sonrasında doğrulayıcıların OFAC yaptırımlarına uyabileceği düşüncesine çok öfkeli. Bu yüzden, yaptırımlara uyan herhangi bir doğrulayıcının ETH’lerini yakması gerektiğini ilan etti. Tornado Cash işlemlerini içermeyen eylemlerin ‘Ethereum’a bir saldırı ve sosyal konsensüs yoluyla hisselerini yakma’ olarak görülmesi gerektiği fikrine katıldı. Web3 altyapı şirketi Gateway.fm’in CTO’su Igor Mandrigin, Tornado Cash işlemlerini görmezden gelen PoS onaylayıcılarının olasılığını tartışırken şunları söylüyor:

TC ile blok önermemek, işlem havuzundan görmezden gelmek teknik olarak imkansız değil. Ancak, ABD düzenlemeleri kapsamında ne kadar az doğrulayıcı olursa, o kadar iyi.

Yukarıdaki konuşmanın bir gününde, Tornado Cash bloklarını görmezden gelen gerçek dünyadan bir PoW doğrulayıcı örneği görüyoruz. Ethermine, ABD merkezli bir şirket değil. Bu nedenle OFAC yaptırımlarının yetki alanına girmiyor. Ancak, Ethermine havuzunu kullanan madencilerin ABD’de olması mümkün.

Ethereum madencisine ilk topluluk tepkisi

Habere yanıt olarak, Gnosis’in Kurucu Ortağı Martin Koppelmann, “önemli değil” diyerek bir yoruma katılmadı.

Paradigm’in Kurucu Ortağı Matt Huang, kısa süre önce Blockchain ekosisteminin “tarafsız kalma ve sansüre direnme” önemini yineledi.

Ethereum Push Notification Service Kurucusu Harsh Rajat ise benzer endişeleri paylaşıyor ve şunları söylüyor:

Açık kaynak teknolojisini yasaklayan düzenlemeler, araba icat ettiği için Ford’a dava açmaya benziyor. İyi olan projelerin hedef gösterilme korkusuyla ya da yönetmelik bu şekilde yazıldığı için yönetmeliklere uymak zorunda bırakıldığını görmek üzücü. Yine de, daha da trajik olanı, birinin aniden tepki vermesi ve web3’e uygulanamayan yasaları satın alması.

Çözümle ilgili olarak Rajat, “Basitçe söylemek gerekirse, ilerlememize yardımcı olan icatları değil, kötü oyuncuları durdurmamız gerekiyor” diyor.

Ethereum

Tornado Cash yasağı etik mi?

Kripto uzmanı Liam Wright, konu hakkında şu düşüncelerini paylaşıyor. Ethereum ekosistemindeki hiçbir varlık, bloklara neyin dahil olup neyin olmadığına karar veremez. Haberler şaşırtıcı olsa da, henüz bir kriz değil. Şu anda Ethermine’in liderliğini takip eden başka bir madencilik havuzu yok. Ayrıca, Coinbase gibi Ethereum doğrulayıcıları, Merge’den sonra işlemleri sansürlemeyeceklerini kategorik olarak belirttiler. Ancak, bu seyahat etmek için tehlikeli bir yol. Bu, özgür ve adil bir merkezi olmayan internete giden yol değil. Birkaç adım geriye doğru ve potansiyel olarak daha da karanlık bir geleceğe giden yol.

TC kodunun kendisi yasa dışı hiçbir şey yapmaz ve tamamen açık kaynaklı. Silah üreticilerini masum insanlara karşı kullandıklarında hapse atmıyoruz. Bir suçlu yasadışı bir işlem için nakit kullandığında hükümet suçu üstlenmez. Aynı argümanlarla TC ekibinin yazdığı kod, protokol üzerinden kara para aklayanlardan sorumlu değil. Tornado Cash’in meşru kullanımları var ve özünde bir gizlilik aracı. Bence, yetkililer paranın Tornado Cash’e nasıl geldiğini ve daha sonra ne için kullanıldığını araştırmalı ve takip etmeli. Çünkü yasadışı faaliyeti burada bulmaları mümkün. Ethermine bloklarına hiçbir Tornado Cash işleminin dahil edilmemiş olmasının sadece bir tesadüf olması ihtimali var. Ancak, ağın hash gücünün yaklaşık üçte birini ürettiği göz önüne alındığında, bu pek olası değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: Bu 3 Gelişme Shiba Inu Fiyatını Fırlatabilir! Ethereum balinaları, 163 milyon doları aşan Shiba Inu (SHIB) varlığı tutuyor. Kripto analisti Ekta Mourya’ya göre, bu da SHIB holder’ları arasında yükseliş hissini körüklüyor. SHIB 0,00001732 dolara ulaştığında büyük kar etti. Buna rağmen analistlere göre balinalar, meme...
Vural Erkan 21 Ağustos 2022