Ethereum Mucidi Yatırım Yapmıştı: O Kripto Platformu Kapanıyor!

Ethereum Mucidi Yatırım Yapmıştı: O Kripto Platformu Kapanıyor!
Ethereum Mucidi Yatırım Yapmıştı: O Kripto Platformu Kapanıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in yatırım yaptığı gizlilik protokolü olan Nocturne, üzücü bir açıklama yaptı. Özellikle, geçen yıl kurulan gizlilik protokolünü kullanımdan kaldırdıktan sonra faaliyetlerini kademeli olarak durdurma kararı aldı. Bu gelişme, gizlilik odaklı kripto para birimi işlemleri için teknolojik yeniliklerin geleceği hakkında soru işaretleri doğuruyor. Nocturne’un kapanışının ardındaki kesin sebep bilinmemekle birlikte, artan düzenleyici baskı ve teknolojik zorluklar olası nedenler arasında sayılabilir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin ise gizlilik tabanlı işlemlerin güçlü bir savunucusu olmaya devam ediyor. Ayrıca Ethereum’un varsayılan işlem gizliliği sunması gerektiğini savunmakta. İşte detaylar…

Ethereum kurucusunun desteklediği Nocturne, kapanıyor

Vitalik Buterin’in yatırım yaptığı bir gizlilik protokolü olan Nocturne, üzücü bir açıklama yaptı. Nocturne, geçen yıl kurulan protokolünü kullanımdan kaldırdıktan sonra faaliyetlerini kademeli olarak durduracağını duyurdu. Nocturne gizlilik protokolü yaptığı duyuruda, faaliyetlerini kademeli olarak durduracağını belirtti. Bu karar, geçen yıl geliştirdikleri gizlilik protokolünün kapatılmasının ardından geldi. Şirket, ay sonuna kadar app.nocturne.xyz adresindeki ön yüzün para çekme işlemleri için açık kalacağını duyurdu. Daha sonra para çekme işlemi, CLI aracını kullanarak fonların nasıl çekileceğine dair ayrıntılı talimatlar içeren GitHub deposu aracılığıyla kendi kendine hizmet veren bir sisteme dönüştürülecek.

Nocturne ekibi, “Geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca ürünü ve misyonu destekleyen herkese teşekkür ederiz. Desteğiniz, geri bildiriminiz ve enerjiniz için teşekkür ederiz. Herkese gelecekte başarılar dileriz.” dedi. Bu gelişme, ilginç bir şekilde Nocturne’un Bain Capital Crypto ve Polychain Capital’dan 6 milyon dolarlık fon aldığı tarihten sadece altı ay sonra gerçekleşti. Temel olarak sıfır bilgi kanıtlarını (zero-knowledge) blockchain teknolojileri, hesap soyutlamaları ve gizli adreslerle birleştiriyorlar. Ayrıca halka açık blockchain platformlarına özel hesaplar getirmek gibi teknolojik geliştirmeler üzerinde çalışıyorlardı.

Regülasyon baskısının etkisi

Nocturne kapanışının arkasındaki kesin sebebi belirtmiyor. Ancak gizlilik protokollerine karşı artan düzenleyici baskı nedenlerden biri olabilir. Öte yandan, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, gizlilik tabanlı işlemlerin güçlü bir savunucusu olmuştur. Kripto topluluğunda, Ethereum blockchainindeki gizlilik hakkındaki tartışmalar yeni bir hal aldı. Merkezi tartışma, blockchain teknolojisinin temel katmanı olan Ethereum’un doğal olarak işlem gizliliği sunup sunmaması üzerine odaklanıyor.

O 17 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Olacakların Listesi!

Vitalik Buterin’in varsayılan işlem gizliliği hakkındaki bakış açısı, dikkat çekiyor. Zira Buterin, İletim Kontrol Protokolü (TCP) ile bir benzetme yapıyor. Ethereum protokolünü, şifreleme görevlerini daha yüksek katmanlara bırakarak açık metinde çalışan TCP’nin işleyişine benzetiyor. Buterin, Ethereum’un benzer bir yolu izleyebileceğini, şifreleme görevlerini üst katmanlara emanet edyor. Bu sırada, sağlam bir temel katmanı koruyabileceğini öne sürüyor.

Nocturne’un kapanışı, gizlilik odaklı kripto para birimi işlemleri için kritik. Zira teknolojik yeniliklerin geleceği hakkında soru işaretleri doğuruyor. Ethereum’un gizliliği nasıl ele alacağı ve düzenleyici kurumların kripto para birimi gizliliğine yönelik yaklaşımı ise kripto para piyasasının önümüzdeki günlerde yakından takip edeceği gelişmeler arasında yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum Mucidi Yatırım Yapmıştı: O Kripto Platformu Kapanıyor!