Unutulmuş Bu Altcoin, Ethereum Mucidinin Açıklamalarıyla Ralli Yaptı!

Unutulmuş Bu Altcoin, Ethereum Mucidinin Açıklamalarıyla Ralli Yaptı!
Unutulmuş Bu Altcoin, Ethereum Mucidinin Açıklamalarıyla Ralli Yaptı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, şaşırtıcı bir şekilde ETH için bir zamanlar baskın bir layer 2 ölçeklendirme çözümü olan Plasma’ya olan ilgiyi yeniden canlandırdı. İşte detaylar…

Ethereum mucidinin açıklamaları dikkat çekti

 Buterin, 14 Kasım’daki bir Twitter gönderisinde dikkat çekti. Şu anda sıfır bilgi Ethereum Sanal Makineleri (EVM’ler) geliştiren ekiplere çağrıda bulundu. Bu ekipler için Plasma’yı yeniden gözden geçirme ihtiyacını dile getirdi. Optimism ve zero-knowledge (ZK)-rollup’lar gibi daha uygun maliyetli ve güvenli alternatiflerin ortaya çıkmasına rağmen Buterin, Plasma’nın önemli bir potansiyele sahip, yeterince değerlendirilmemiş bir tasarım alanı olmaya devam ettiğini savunuyor.

Buterin’e göre Rollup’lar “altın standart” olmaya devam ediyor. Ancak Plasma aksi takdirde Validium olacak zincirler için değerli bir güvenlik yükseltmesi olarak hizmet edebilir. Validiumlar, Plasma’ya benzer şekilde, verileri ve hesaplamayı off-chain’e taşır. Ancak işlemleri doğrulamak için ZK kanıtlarını kullanır. Plasma tarafından kullanılan daha yavaş sahtekarlık kanıtları geçmişte bir sınırlamaydı. Ancak Ethereum mucidi Buterin, geçerlilik kanıtları gibi ZK kanıtlarındaki son gelişmelere işaret etti. Bunların, bu endişeleri giderdiğini belirtti. Ayrıca Plasma’yı daha uygulanmaya hazır bir ölçeklendirme çözümü haline getirdiğini öne sürüyor.

OMG fiyatı sıçradı

Ethereum layer 2 ekosisteminin, orijinal Plasma konseptinden kaynaklanan Minimal Viable Plasma, Plasma Cash ve Plasma Cashflow gibi yinelemelerle çeşitli teknolojik yaklaşımlarla gelişmesi beklenmekte. Polygon Labs gibi bazı projeler başlangıçta 2019’da Plasma’yı uygulamaya koydu. Ancak, Plasma’dan uzaklaşma hareketi, Ocak 2020’de ivme kazandı. O sırada Plasma Group, ETH tabanlı ölçeklenebilirlik üzerindeki çalışmalarını durdurmuştu.

Unutulmuş Bu Altcoin, Ethereum Mucidinin Açıklamalarıyla Ralli Yaptı!

İlginç bir şekilde, Buterin’in Plasma’yı yeniden ziyaret etmesi piyasada ilginç bir harekete sebep oldu. Özellikle de duyurunun ardından üç saat içinde %28,6’lık bir artışla 0,78 dolara yükselen OMG Network’ün yerel kripto para birimi OMG üzerinde anında bir etki yarattı. Ancak, token daha sonra %14,3’lük bir düşüşle 0,67 dolara geriledi. Yani, Buterin’in Plasma’nın potansiyelini tanıması OMG token’ı için altı ayın en yüksek seviyesini tetikledi.

OMG, Plasma’dan yarar sağlamıştı

İlgideki bu yeniden canlanma, kripto topluluğunun Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik ve güvenlik sorunlarını ele almak için devam eden çabalarını vurgulamaktadır. OMG Network, eski adıyla OmiseGO, başlangıçta 2017 ICO’su sırasında Plasma’nın vaatlerinden yarar sağlamıştı. Ancak o zamandan bu yana, layer-2 ölçeklendirme çözümlerinin manzarası, değişti. Plasma’yı gölgede bırakan daha yeni rollup teknolojileri ile önemli ölçüde gelişti.

Uzman Görüşü: Bu 3 Oyun Coini Parlamaya Devam Edecek!

Son dönemdeki yükselişe rağmen OMG tokenı, Ocak 2018’deki 25,4 dolarlık tüm zamanların zirvesinden hâlâ çok uzakta. Token’ın düşüşü, Arbitrum, Optimism gibi alternatif ölçeklendirme çözümlerinin ve Mina ve Dusk Network gibi piyasanın dikkatini çeken ve benimsenen çeşitli zero-knowledge rollup’larının artan popülaritesine bağlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Unutulmuş Bu Altcoin, Ethereum Mucidinin Açıklamalarıyla Ralli Yaptı!