Ethereum Pectra Yükseltmesi için Tarih Belirlendi: İşte Detaylar!

Ethereum Pectra Yükseltmesi için Tarih Belirlendi: İşte Detaylar!
Ethereum Pectra Yükseltmesi için Tarih Belirlendi: İşte Detaylar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum çekirdek geliştiricileri, topluluğun merakla beklediği “Pectra” yükseltmesi için hazırlanıyor. Açıklamalara göre ekip, yükseltmeyi 2025’in ilk çeyreğinin sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu önemli güncelleme, yaklaşık 11 Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) içeren Ethereum Sanal Makinesi (EVM) Nesne Formatını (EOF) tanıtacak. EOF, Ethereum’un evriminde çok önemli bir gelişmeye işaret ediyor. EVM kodunu bir opt-in konteyner sistemi aracılığıyla geliştirmeyi amaçlıyor.

Bir sonraki büyük Ethereum yükseltmesi 2025’in 1. çeyreğinde geliyor

Pectra güncellemesinin öne çıkan özelliklerinden biri, bir veri kullanılabilirliği örnekleme çözümü olan PeerDAS. PeerDAS, verimli veri dağıtımı ve kullanılabilirliği sağlamak için Ethereum’daki mevcut peer-to peer bileşenlerden yararlanıyor. Bu yenilik, mevcut ölçek sorunlarını ele alıyor. Böylece, ağın esnekliğini ve performansını artırmayı amaçlıyor.

İlginç bir şekilde, geliştiriciler EIP-3074 hesap soyutlamasını, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından sunulan daha gelişmiş bir teklif olan EIP-7702 ile değiştirecekler. EIP-7702, Harici Olarak Sahip Olunan Hesapların (EOA’lar) işlemler sırasında akıllı sözleşme cüzdanları olarak işlev görmesine olanak tanıyor. Böylece kullanıcı deneyimini kolaylaştırıyor ve güvenliği artırıyor. Teklifte, “Bu EIP, ERC-4337 veya RIP-7560’ın ince ayrıntılarına fazla girmeden, oyun sonu hesap soyutlamasıyla çok uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır” denildi.

Bernstein: Ethereum için Şimdi Masada Bu Seviye Var!

Yükseltme neler getirecek?

Pectra’nın mimarisi iki kritik bileşen içeriyor. Birincisi, Yürütme Katmanındaki Prag güncellemesi. İkincisi ise Mutabakat Katmanındaki Electra güncellemesi. Bu güncellemeler toplu olarak işlem işleme ve ağ mutabakat mekanizmalarını optimize edecek. Böylece, daha sağlam ve verimli bir Blockchain sağlamayı amaçlıyor. Pectra’nın nihai kapsamı tartışılmaya devam ederken, Verkle ağaçlarının entegrasyonu gibi bazı öneriler Osaka adlı gelecekteki bir hard fork’a ertelenebilir.

Robinhood CEO’su spot Ethereum ETF listelemeye hazır olduğunu açıkladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, SEC sonunda spot Ethereum ETF’lere yeşil ışık yaktı. Robinhood CEO’su Vlad Tenev, komisyonsuz aracı kurum tarafından bir spot Ethereum ETF’sinin listeleneceğini açıkladı. Borsa, bu ürünü, aracı kurumun aracılık hesaplarına ek olarak emeklilik hesapları için de sağlayacak.

Spot Ethereum ETF, SEC’in onayıyla bile henüz herhangi bir alım satım faaliyeti görmedi. Dört gün boyunca, onay sürecinin bir parçası olarak SEC ve paydaşlar görüşmeler yaptı. Bu hızlı tempo, birkaç gerekli kontrolün beklemede kalmasına neden oldu. Bu nedenle, spot Ethereum ETF’sinin alım satım açılışının birkaç hafta ertelenme ihtimali var. Eski SEC başkanı Jay Clayton’a göre, ürünün işlem görmeye başlaması biraz zaman alacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum Pectra Yükseltmesi için Tarih Belirlendi: İşte Detaylar!