Danışmanlık Devi Açıkladı: Ethereum Satın Almalı Mısınız?

Danışmanlık Devi Açıkladı: Ethereum Satın Almalı Mısınız?
Danışmanlık Devi Açıkladı: Ethereum Satın Almalı Mısınız?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük altcoin olan Ethereum (ETH), geçtiğimiz günlerde “merge” etkinliğini gerçekleştirdi. Böylece proof-of-work (PoW) konsensüs algoritmasından proof-of-stake’e (PoS) geçti. Enerji verimliliğini yükseltme çabasını sergiledi. Ancak fiyatı, merge’e beklenilen tepkiyi vermedi. Diğer faktörlerden dolayı düşüş yaşadı. Peki, mevcut durumda ETH satın almalı mısınız? ABD merkezli danışmanlık şirketi The Motley Fool’un analisti RJ Fulton, düşüncelerini paylaştı. Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Analist, merge’e dikkat çekti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi merge, geçen hafta gerçekleşti. Kripto para tarihindeki en büyük güncellemelerden biri tamamlayan Ethereum için sırada ne var? Tatırımcılar dünyanın en değerli ikinci kripto para birimine nasıl yaklaşmalı? Analiste göre ilk olarak, bir şeyi açıklığa kavuşturmalıyız. Merge, Ethereum’un gelişiminde sadece bir adımdır. Blockchain hala devam eden bir çalışmadır. Aslında, kurucu ortaklarından biri olan Vitalik Buterin’e göre Ethereum’un ancak yarı yarıya tamamlanmış olduğuna inanılmakta.

Bitcoin'den Daha Parlak Geleceği Olan 10 Altcoin

Bu Temmuz ayında Paris’teki Ethereum Topluluk Konferansı’nda Buterin’e Blockchain geleceği hakkındaki düşünceleri soruldu. Merge tamamlanıp başlatıldığında, Ethereum’un hala potansiyelinin sadece yüzde 55’i kadar çalışacağını söyledi. Ek olarak, Ethereum’un nihayetinde saniyede 100.000 işlemi (tps), işleyebilmesine yardımcı olacak gelecekteki iyileştirmeleri ve uygulamaları tartıştı. Şu anda ETH ağında saniyede gerçekleştirilen işlem miktarı 15-20.  Ancak bu hız ve kapasite seviyesine ulaşmak için Ethereum’un çok daha fazla yükseltmeye ihtiyacı var.

Merge’ün detayları

Merge kadar önemli herhangi bir olayda, söylentiler ve spekülasyonlar genellikle ortalıkta dolaşır. Merge etrafında dönen en yaygın yanılgılardan bazıları hız ve ücretlerle ilgiliydi. Son birkaç yılda en popüler Blockchain’lerden biri haline geldiğinden beri, Ethereum ağındaki tıkanıklık önemli ölçüde arttı. Bu artan trafik, hızın neredeyse durma noktasına gelmesine ve işlem ücretlerinin önemli ölçüde artmasına neden oldu. Ethereum’un amacı bir gün bu tıkanıklıktan kurtulmak. Ama bu, Merge ile olmayacak.

Ethereum Madencileri, Bu 3 Altcoin'e Taşındı

Merge, Ethereum’un konsensüs algritmasını değiştirerek işlemleri işleme ve doğrulama mekanizmasını değiştirdi. Hızı artırmanın ve ücretleri düşürmenin tek yolu, ağın kapasitesini artırmaktır. Bu da doğrudan merge ile gerçekleşmiyor. Ancak analiste göre merge’ün önemi küçümsenmemelidir. Artık Ethereum PoS olduğuna göre, Blockchain daha kolay bir şekilde geliştirilebilir. PoS’a geçiş, Ethereum’u doğrudan daha hızlı yapmaz veya verimi artırmaz. Ancak ağın sonunda ölçeklenebilirliğini artırmasını sağlar.

Ethereum için ölçeklendirme çözümü nedir?

Ethereum’u ölçeklendirmenin birincil yollarından biri, sharding adı verilen bir yöntemdir. Bu süreç esasen Ethereum’un ana Blockchain’ini birden fazla zincire veya parçaya böler. Proof-of-work blok zincirinde sharding imkansız değildir, ancak bir Proof-of-Stake ağına kıyasla uygulanması çok daha zordu. Sharding başlatıldığında, işlemleri onaylayan doğrulayıcıların artık tüm Blockchain yerine yalnızca parçaları içindeki işlemleri işlemesi gerekecek.

Sharding ile, Ethereum’un ağı sonunda kapasitesini artıracak ve ardından kullanıcı ücretleri düşmeli ve hızlar artacaktır. Plan, sharding’in 2023’te hayata geçirilmesidir. Ethereum’un web sitesi, önceliğin Merge’e verildiğini belirtti. Daha sonra bu tamamlandığında, dikkatlerin sharding’in uygulanmasına kayacağını belirtiyor.

Ethereum (ETH)’un uzun vadeli potansiyeli nedir?

Analiste göre en önemli şey, yatırımcılar Ethereum’un bitmiş bir proje olmadığını anlamaları. Analist, ETH’nin geçen yıl hala PoW ağı iken 4.800 dolarlık rekor kırmasına dikkat çekti. “Geliştiriciler yükseltme yapmaya devam ettikçe ulaşabileceği yüksek seviyeleri hayal edin” dedi. Bu yükseltmeler bir gecede olmayacak. Örneğin merge, birkaç yıldır geliştirme aşamasındaydı ve uygulama tarihi birkaç kez ertelendi.

8’den Fazla Bilen Analistten Kritik Ethereum Tahmini!

Sharding’in zaman çizelgeleri açısından Merge ile benzer bir yol izleyeceğini varsayarsak, analiste göre, yatırımcılar portföylerine daha fazla Ethereum eklemek için bu fırsattan faydalanmalıdır. Ethereum, daha fazla kullanıcıyı daha hızlı ve daha ucuz ücretlerle destekleyebilmesini sağlayarak gelecek için inşa ediyor. Bunun, fiyat takdiri için harika bir kombinasyon olduğunu söylüyor. Mevcut durumda ETH, 1.200 dolar seviyelerine düşmüş durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Danışmanlık Devi Açıkladı: Ethereum Satın Almalı Mısınız?