Ethereum Shanghai Hard Forku Geliyor: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Emre Borsan
Emre Borsan 1 Aralık 2022
258 görüntülenme
Ethereum Shanghai Hard Forku Geliyor: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Ethereum, 2022 yılının Eylül ayında, tarihinin en çok beklenen yükseltmesini gerçekleştirdi. Merge adı verilen bu yükseltme ile birlikte Blockchain, Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş yaptı. Böylece kullanıcılar, ETH ödülleri için madencilik yerine token stake etme yöntemini kullanmaya başladılar. Şu ana kadar PoS mekanizması, enerji verimlilik ve ölçeklenebilirlik açısından Ether’e fayda sağladığını gösterdi. Ancak şimdi, yatırımcılar yeni bir yükseltmeyi bekliyor: Ethereum Shanghai hard fork.

Ethereum Shanghai hard fork nedir?

ETH yatırımcıları, 2023’te gerçekleşmesi planlanan Ethereum Shanghai yükseltmesi için büyük beklentilere sahipler. Bu yükseltme ile birlikte, Beacon Chain’de stake edilen kripto para birimi birimleri ticaret için serbest hale gelecek. Bu nedenle Shanghai, büyük ölçüde Ethereum’a likidite getirecek. Bahsi geçen hard fork, temel olarak EIP-4895’in bir parçası olarak piyasaya çıkacak. EIP-4895, ETH ağının ölçeklenebilirliğini daha iyi hale getirmeyi amaçlıyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Vitalik Buterin, Ethereum’un ölçeklenebilirliğine odaklanmaya devam eden EIP-4844 forkunu önerdi. Hard forkun bu aşamasında, ağ verimini artırmak ve aktarım hızlarını azaltmak için parçalanma olacak. Bu arada, Ethereum Virtual Machine (EVM) de Shanghai’nin dışında kalmayacak. Altcoin geliştiricileri, şu ana kadar 5 teklif yaptı ve bu teklifler onay aldı. Bunlar, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini daha kolay hale getirmekten sorumlu olacak. Ayrıca geliştiriciler, 18 Ekim’de hard forka doğru çok önemli bir adım attı. Buna göre TestNet versiyonu Shandong’u piyasaya sürdüler.

ETH fiyatı yükseltmeye nasıl tepki verecek?

Ethereum Shanghai hard forkunun ETH fiyatını nasıl etkileyeceğini bilmek zor. Ancak, Beacon Chain’deki kilitli tokenlerin serbest bırakılmasının bir satışı tetikleyeceği yönünde fikir birliği oluşmaya başladı. Yine de, bu satış hiç gerçekleşmemesi de mümkün. Ayrıca, ETH piyasadaki en prestijli altcoin varlıklarından biri. Şu anda ETH stake eden yatırımcılar, kilitleme işlemini Merge’den önce yaptı ve altcoin’e yüksek güven duyuyorlar. Bu nedenle, fiyatı aşağı çekmek isteme ihtimalleri son derece düşük.

Son olarak, ağ yükseltmeleri genellikle altcoin’ler için faydalıdır. ETH’nin PoS modeline geçişi bunu kanıtladı. Hard fork fiyatlanmış ve kripto para geldikten sonra fazla büyümemiş olsa da, Merge öncesi oynaklık olumluydu. Ancak bu sefer olumsuz bir nokta da var. Öneriler iyi olsa da, hepsinin hard fork sırasında uygulanacağına dair bir garanti yok. Geliştiricilerin onayı sadece test aşamasında olacakları gösteriyor. Eğer Shanghai, piyasanın beklediğinden daha az ağa uygulanırsa, ETH bir düzeltme yaşayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Milyarderi: FTX Krizi Bitmedi! Bu 2 Şirkete Dikkat Edin
Kripto Milyarderi: FTX Krizi Bitmedi! Bu 2 Şirkete Dikkat Edin Bilinen bir hedge fon yöneticisi olan Mark Yusko, FTX çöküşünün ardından dikkat edilmesi gereken iki kripto para şirketine dikkat çekti. Ayrıca kripto ayı piyasasının yavaşlamayacağına dair görüşünü açıkladı. İşte detaylar… Yusko, FTX krizinin ardından iki kripto platformuna...
Aslı Dinçer 1 Aralık 2022