Ethereum ve Stanford’dan Blockchain İş Birliği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stanford Engineering’in web sitesinde yayınlanan habere göre Stanford, blockchain araştırmaları için  Ethereum Vakfı tarafından desteklenen bir merkez kurdu.

Merkezin kuruluş amacı ise resmi açıklamaya göre blockchain teknolojisinin geleneksel şirketler arası ilişkileri nasıl değiştirdiğini göstermek.

Ethereum (ETH)  kurucularından Vitalik Buterin 20 haziranda bu konudaki hem kendi hem de vakfının desteğini gösteren şöyle bir tweet attı:

“Bu girişimi desteklemekten mutluluk duyuyoruz!”

Blockchain Araştırma Merkezi, Ethereum Foundation’ın yanı sıra Protocol Labs, the Interchain Foundation, kripto borsası OmiseGO, DFINITY Stiftung ve PolyChain Capital da bağışçı kurumlar arasında.

Beş-yıllık ön çalışmaların liderliğini bilgisayar bölümü hocalarından Dan Boneh ve David Maziéres yaparken Stanford’ın diğer mühendislik, parçacık fiziği ve hukuk bölümlerinden hocalar da dahil olacak. Blockchain araştırmasının ötesinde, girişim aynı zamanda ekonomideki potensiyel rolünden veri yönetimine kadar birçok blockchain uygulaması hakkında eğitimler düzenleyecek.

Stanford gönderisinde, kriptografi ve bilgisayar güvenlik uzmanı  Boneh “küresel işlemlerde blockchainler gittikçe daha önemli hale gelecek” dedi ve ekledi:

“Stanford bu teknolojiyi geliştirme, uygulama ve anlama konusunda en önlerde olmalı […] Ayrıntılara daldıkça siz de farkedeceksiniz ki bu konu bilgisayar bilimindekilerine ve daha bir çoğuna çok sayıda doktora tezi yazdıracak.”

Blockchain eğitimi dünya çapında birçok üniversitede veriliyor, Şubat’ta Avustralya araştırma üniversitesinde blockchain dersi açılması ve Ripple’ın haziran başında 17 üniversiteye blockchain eğitimi programlarını desteklemeleri için toplamda 50 milyon dolar bağış yapması bunun örnekleri arasında yer alıyor.

Cointelegraph

Ethereum ve Stanford’dan Blockchain İş Birliği