Reklamı kapat

Ethereum ve Bitcoin Node’ları Artık Neredeyse 100 Ülkede

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 15 Kasım 2019
0 görüntülenme

Günümüzde dünyada 195 ülke bulunuyor, bunların 89’unda en az bir Ethereum ve 97’sinde de Bitcoin node’u var.

İki türde de ABD önde geliyor, ethereum’da Çin ikinci sıradayken bitcoinde ilginç bir biçimde Almanya’da da neredeyes ABD’deki kadar node bulunuyor.

Etheruem Nodeları, Kasım 2019

 

Ethereum’da üst sıraları yine Güney Doğu Asya ülkeleri paylaşıyor ancak burada da değişik sıralamalar var örneğin Hollanda İngiltere’nin üstünde yer alıyor.

İskandinavya’yı ve İngiliz Adalarını da sayarsak Amsterdam bir zamanlar dünyanın merkezi sayılıyordu.

Günümüzde ise Londra’nın ve New York’un gerisinde ancak Ethereum konusunda hiç de geride değil.

Bilinmeyen de çok fazla node var, eğer ülke olsaydı ethernode verilerine göre 14. Sırada olurdu.

Bitcoin için de mesele çok farklı değil, yine de sıralamalar biraz daha beklenene yakın:

Bitcoin nodes, Nov 2019

Bitcoin nodeları, Kasım 2019

 

Avrupa bitcoin nodeları konusunda ilk sırada geliyor, Fransa ve Almanya toplamda ABD’den daha fazla nodea sahip.

İran’da Suudi Arabistan gibi üç bitcoin nodeu var Venezüella’da ise 2. Birkaç tane bitcoin işletmesi olan İsrail’de ise 13 tane bulunuyor.

Ukrayna’da 98 tane var, Güney Kore’de ise 126. Kuzey Kore’den bilgi alamadık.

İlginç bir biçimde Bulgaristan’da Polonya’dan daha fazla var. Ucuz iş gücü ve matematik ağırlıklı yüksek okuma yazma oranıyla balkanlar taşeron konusunda bir merkez niteliği taşıyor.

Endonezya’da ise şaşırtıcı bir biçimde yalnızca bir tane node var. Ülke daha önce bitcoinin şeriata uygun olduğunun gösterilmesinde öncü bir rol üstlenmişti. Ancak bitcoin pek de popüler olamamış gibi gözüküyor.

Bu tabloların, teknolojinin ülke seviyesinde başarılı olup olmadığına dair nesnel göstergeler olarak alınabilir mi bilinmez, özellikle de ilk defa yapıldığı düşünülürse ancak kimse rakamlarla oynamaya zahmet etmemiştir, üstelik bitcoin için sıralamalar beklendiği gibi gözüküyor.

Daha da önemlisi, bazı bitcoin nodeları çok dağınık ve dünyanın her yerinde olduğu için ağ çok güçlü ve protokol seviyesinde ulusal yaptırımların dışında.

Diğer yandan ise dünyadaki ülkelerin neredeyse yarısı listede gözükmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kriptokoin.com haberleri artık Vonelon’da! Kripto dünyasında öne çıkan haberleri, videoları ve tweetleri kripto para kategorisinde takip edebilirsiniz

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hindistan’dan Bitcoin Haberi Geldi: Yasak Getiren Tasarı Yakın Zamanda Gündeme Gelmeyecek Kriptokoin – Hindistan hükümeti, daha önce planlandığı gibi Parlamentonun kış oturumunda kripto para birimiyle ilgili bir yasa tasarısını gündeme almayacak. “Kripto para biriminin yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimlerinin Düzenlenmesi” başlıklı taslak, Hindistan’ın alt meclis binası Lok...
Mesut İnan 15 Kasım 2019