Ethereum Yarışına Bir Kurumsal Daha Katıldı: Neler Olacak?

Ethereum Yarışına Bir Kurumsal Daha Katıldı: Neler Olacak?
Ethereum Yarışına Bir Kurumsal Daha Katıldı: Neler Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fidelity Investments, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için daha önce bir başvuru yapmıştı. Bunu yansıtan bir hareketle, varlık yönetimi sektöründe artan rekabete yakıt ekledi. Zira bir spot Ethereum ETF için başvuru yaptı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 17 Kasım’da sunulan başvuruda şirket dikkat çekti. Başvuruya göre, Fidelity Ethereum Fonu’nun hisselerinin Cboe BZX Borsası’nda listelenmesi ve ticaretinin yapılması planlanmakta. İşte detaylar…

Ethereum için yeni ETF başvurusu

Önerilen Ethereum ETF’si, Fidelity’nin daha önceki Bitcoin ETF başvurusuna yakından benziyor. Ayrıca ana rakibi BlackRock tarafından belirlenen trendle uyumlu. BlackRock, Haziran ayında spot Bitcoin ETF’si için yaptığı başvurunun ardından dikkat çekti. Zira 15 Kasım’da spot Ethereum ETF’si için bir S-1 başvurusu yapmıştı. Toplam 4,2 trilyon dolarlık varlığa sahip olan Fidelity, 9 trilyon dolarlık devasa bir varlığı yöneten sektör devi BlackRock’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü varlık yöneticisi konumunda. Bu rakip başvuruların zamanlamasıyla, SEC’in 10 Ocak 2024’e kadar Bitcoin ETF’leri hakkında karar vermesi beklenmekte. Bu durum, düzenleyici onay için bir yarışa işaret ediyor.

BlackRock’ın başvurusu hakkındaki karar, Fidelity’ninki de dahil bekleyen diğer ETF’ler için bir emsal teşkil edebilir. Fidelity’nin başvurusu, ABD’li yatırımcıların Ethereum’a maruz kalmaları için düzenlenmiş bir yola duyulan ihtiyacı vurguluyor. Ayrıca, mevcut piyasada düşük riskli seçeneklerin bulunmadığının altını çiziyor. Şirket, bu tür ürünlerin eksikliğinin yatırımcıları daha riskli alternatifleri keşfetmeye zorladığını, potansiyel kayıplar ve kripto varlık alanındaki ABD’li yatırımcılar için koruma yokluğu konusunda endişeleri artırdığını iddia ediyor.

Kurumsal katılımın önü açılıyor

Yakın tarihli bir Grayscale mahkeme kararına dikkat çeken Fidelity, SEC’in vadeli işlemlere dayalı ürünlere kıyasla spot kripto ETF’lerini onaylama konusundaki tutarsızlığının altını çiziyor. Dosyalama, spot bir Ethereum ETF’sinin onaylanmasının, kripto alanındaki ABD yatırımcılarını korumak için önemli bir adım olacağını savunmakta.  SEC onayını bekleyen Fidelity’nin başvurusu, şirketi bir Ether ETF için onay arayan yedinci firma olarak konumlandırıyor. BlackRock, VanEck, 21Shares & ARK, Hashdex, Grayscale ve Invesco & Galaxy gibi diğer önemli oyunculara katılıyor. Bu başvuruların sonucu, Ethereum piyasasına kurumsal katılımın artmasının önünü açabilir.

Popüler Proje, Milyonlarca Altcoin Dağıttı! Peki Neden?

Teknik analiz neyi gösteriyor?

Bu sırada piyasa analistleri türev borsası Deribit’te Ethereum için Kaldıraç Tahmini Oranının (ELR) yükseldiğini gözlemliyor. Analistler, traderlar arasında artan kaldıraç oranına işaret eden artan ELR’nin yaklaşan fiyat dalgalanmalarının habercisi olabileceğini öne sürüyor. Yüksek kaldıraçlı ETH ticaretinin merkez üssü olarak bilinen Deribit’teki bu eğilim, Bollinger Bantlarındaki genişleyen boşluklar ve Ortalama Gerçek Aralıktaki (ATR) yükseliş eğilimi de dahil olmak üzere diğer volatilite işaretleriyle uyumlu. Önümüzdeki haftalarda Ethereum için artan piyasa volatilitesine işaret etmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Ethereum Yarışına Bir Kurumsal Daha Katıldı: Neler Olacak?