Ethereum’da Kişisel Hisselerini 20.000 Dolara Satan Adam, Şimdi de Klonuyla Para Kazanıyor

shutterstock 1430571869 gID 6
shutterstock 1430571869 gID 6
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Geçen ay Ethereum-tabanlı, kendi yarattığı kripto para birimi ALEX için 20.000 dolarlık hissesini satan 23 yaşındaki Fransız Alex Masmej, yapay zeka (AI) tarafından üretilen bir “deepfake” klonu olarak kendini satışa çıkardı.

Dünden itibaren tüm benliği, “sentetik ortamlar” için yeni bir piyasa olan Alethea AI’da satışa sunuldu. Alethea, dijital olarak oluşturulmuş bu tür bir klonun, söylediği her 200 kelime başına 99 dolar istiyor.

Alex’in deepfake karakteri için yapılan reklam kendini açıkça ortaya koyuyor: Masmej’e dayanan bir AI karakteri. Ancak tıpkı gerçek Alex gibi, “çeşitli aksanlarla birden fazla dil konuşabiliyor” ve “ara vermeye ihtiyacı yok”.

Deepfake yapay zekası, Masmej 200 kelimeyi gerçekten konuşuyormuş gibi bir video oluşturuyor. Ancak Masmej’in gözleri söylenenlere kayıtsız kalıyor.

Deepfake klonu ile neler yapılabilecek?

Yüzünü neden sattığı konusunda ise Alex, Decrypt’e şunları söyledi: “Küçük ölçekte yaptığım ismi kullanmak için sattım.” AI, sesini otomatik hale getirdiğinden Masmej parmağını bile kıpırdatmıyor.

Peki, müşteriler Masmej’i nerede kullanacak? Aşı-karşıtlarının posterlerinde mi? Yeni bir terör örgütünün elebaşı olarak mı? İlerde ALEX piyasasını çökertmek için ona karşı bir karalama saldırısı düzenleyenler olabilir mi? Hayır! Masmej, karakteri üzerinde nihai kontrolü elinde tutuyor ve deepfake versiyonunun yasa dışı, zararlı, kötümser hiçbir şey demesine izin vermeyeceğini söyledi.

Ancak, “ruhunu 99 dolar karşılığında internete sattığını” kabul ediyor.

Masmej’in en son hareketi, ALEX olarak tokenlaştırılmış hisselerini çevrimiçi satmak üzerineydi. Yatırımcılara, önümüzdeki üç yıl içinde elde edeceği kârların bir kısmını vereceğini söz verdi.

Yatırımcılar ayrıca Masmej’in geleceği -ve dolayısıyla token’ının akıbeti- üzerine oy kullanabilecekler. Ancak seçenekleri Masmej ortaya koyuyor ve sonuç doğrultusunda hareket edip etmeyeceğini hissedarlara bildiriyor. Masmej’in ICO girişiminin detayını buradan okuyabilirsiniz.

Alethea ortaklığı hakkında ise yatırımcılara danışmamayı seçti.

Peki, Masmej için sırada ne var? ALEX alıp oyunuzu vermeye başlayabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Ethereum’da Kişisel Hisselerini 20.000 Dolara Satan Adam, Şimdi de Klonuyla Para Kazanıyor