ICO Devleri Ethereum Piyasasını Altüst Edebilir

0 görüntülenme

Kripto zenginleri genel anlamda tek bir satış emriyle piyasaları altüst edecek ticaretçilermiş gibi düşünülür. Hepsi ticaretçi olmasa da milyarlarca dolar değerindeki milyonlarca ethere sahip ICO sahipleri olabilirler. Ethereum arzının toplamda %3’ünden daha fazlası ICO’ların elinde ve bu projeler düzenli olarak yaptığı gibi ellerindeki parayı bozdurduklarında, etkileri oldukça çarpıcı olabilir.

Ethereum ICO’ların Merhametine Kaldı

Pazar günü, kripto piyasaları oldukça karmaşık iken, Ethereum iki saatten kısa bir sürede $516’dan $464’e ani bir düşüş yaşadı. O zamana kadar, Ethereum diğer deney aşamasında olan altkoinlere kıyasla en istikrarlı koinlerden biriydi ve düşüşlerin en sertini yaşadı. Ethereum dün %16’lık değer kaybederek en iyi 100 kriptopara arasından en kötü performansı gösterdi. Bu düşüşün nedeni geçtiğimiz yılın ICO’larının ethereum rezervlerinin önemli bir bölümünü boşaltmasına dayandırıldı. Eğer öyleyse, bu ilk defa gerçekleşen bir durum değil, ve kesinlikle son da olmayacak.

Ethereum’s ICO Whales Can Crash the Market at Any Time

ICO’lara yatırılan toplam Ethereum miktarını hesaplamak oldukça kolay. 2017 yılında yapılan kitlesel fonlamalar tarafından toplanan $5.7 milyarlık paranın üçte ikisi ether ile yapıldı. Bu projeler düzensiz aralıklarla ellerindeki parayı fiat paraya çevirmek durumundaydı, böylece kripto ile ödenemeyen masraflarını karşıladılar. Ve bunu yaptıklarında tek seferde büyük miktarda para çekmeleri oldukça anlaşılırdı. Ancak onlar için iyi olan piyasa için pek iyi olmayabiliyor, özellikle ETH’lerin ani boşalmasıyla para kaybeden yatırımcılar için.

Devlerden Korku

Kriptopara piyasaları geleneksel finansal piyasalara göre çok daha az likit. Yüzbinlerce ether satıldığı zaman,

Ethereum’s ICO Whales Can Crash the Market at Any Time

özellikle Bitfinex veya Kraken gibi borsalarda, fiyatlar anında düşme eğilimi gösteriyor. Ticaretçiler, en ufak bir düşme belirtisinde bile alarma geçen ürkek canlılar, hatta büyük bir satış olasılığının bulunması bile endişe verici olabiliyor. Bu durumu Mt Gox’un büyük miktarda BTC satışında oluşan korkularda gördük – buna rağmen bu korkular o zamandan beri kontrol altına alındı.

Pazar günkü ethereum düşüşünden 12 saat önce, EOS Bitfinex adresine 50,000 ETH aktarmıştı. Bir kuruluşun kriptopara borsasına aktardığı parayı ne zaman satacağını belirlemek imkansız, yatırılan para yalnızca satma eğilimini gösteriyor. Büyük ICO’ların bağış adresleri bir çok ticaretçi tarafından izleniyor, bir kitlesel fon borsaya ETH aktardığında insanlar bunun fiyatları düşüreceğini tahmin ediyorlar.

Tüm ETH’lerin en az %3.4’ü ICO’larda Bulunuyor

Bir kripto ticaretçisi tüm ETH’lerin %3.4’ü veya 3.4 milyarlık koinin ICO’ların mülkiyetinde bulunduğunu iddia ediyor. Projelerin faturalarının ödenmesi gerektiğinde, veya piyasanın düşme eğilimine geçmesinden korktuklarında ellerindeki parayı satıyorlar. Bu devler genelde OPT kullanmak yerine güvenilir borsalarda işlem yapmayı tercih ediyorlar. Tüm bunlar da diğer kripto varlıkların karşılaşmadığı bir baskının Ethereum’a yönelmesi anlamına geliyor.

Uzun süredir Ethereum ICO’lar için tercih edilen para toplama yöntemi oldu. Bu kriptopara 100 veya daha fazla projenin elinde yoğunlaşıyor ve her birinin piyasaya istediği zamanda bunları satma gücü var. Her bir durumda piyasa kendini kendini toparlayabilir. Ancak kaldıraçlı işlem yapan bazı ticaretçiler bundan büyük zarar görebilir. Yine de her işte bir hayır vardır; büyük bir satış gerçekleştiğinde bu durum diğer ticaretçiler için ucuz fiyattan koin alma olanağı anlamına geliyor.

Bitcoin.com

Kripto Koin App Store

Kripto Koin App Store

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Uzak Durmanız Gereken 12 Kripto Para Weiss Ratings geçenlerde son kriptopara derecelendirmelerini yayınladı. İyi haber Bitcoin’in derecesi yükseldi. Kötü haber ise uzak durulması gereken zayıf altkoinler hiç bir zaman tükenmiyor. Bu yazımızda size bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen kripto yatırımcıların uzak durması gereken...
Egehan Karışman 20 Mart 2018