Reklamı kapat

Ethereum’un Menkul Değer Sayılması Neredeyse İmkansız

0 görüntülenme

Ethereum’un hükmü 7 Mayıs’ta veriliyor ve büyük olasılıkla karar Ethereum’dan yana olacak.

7 Mayıs’ta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) yetkilileri Ethereum’un bir menkul değer olarak kabul edilip edilmeyeceğini tartışacaklar.

ABD yasalarında menkul değerin tanımı bir kaç sayfayı buluyor, ancak genel olarak spekülatif bir yatırım olarak satılan ya da işleyişine katkısı olan bir şeyi ifade eder, bu yatırımın gelecekteki değeri dahil olan ikinci bir kişiye bağlıdır.

ICO’ların bir çoğu ABD’de menkul değer olarak kategorize edilir. Piyasa SEC’in ilk açıklamasına kriptopara ve borsalara karşı aşırı bir önlem alınacağı endişesiyle oldukça sert tepki verdi. Bilhassa Ethereum pek çok ICO’ya ev sahipliği yaptığından büyük bir düşüş yaşadı.

Tüm bu tartışmalar çoğunlukla ICO’lar çerçevesinde ele alınıyor, son tartışma ise özellikle Ethereum tokeniyle ilgili. Eğer Ethereum 7 Mayıs’ta bir menkul değer olarak kabul edilirse, muhtemelen çoğu borsa eğer uygun bir şekilde kayıt yaptırmaz ve onaylanmazsa ABD’de ticaret yapmaya son verecek.

Eski CFTC genel başkanı Gary Gensler geçenlerde yaptığı bir konuşmada “ETH ve XRP tokenlerinden bir yada ikisinin de uygun olmayan menkul değerler olarak tanımlanacağıyla ilgili sağlam deliller var.” ifadelerinde bulundu. 2014 yılındaki token satışının yasadışı menkul değer satışı olarak sınıflandırılabileceğini söyledi.

Yine de, bu konuyla ilgili “herhangi bir yasal örnek” bulunmadığını da ifade ederek, uzmanlar ve düzenleyiciler arasındaki tek ortak fikir birliğinin herhangi net bir cevap bulunmayan gri bölge olduğunu söyledi.

Endişe edilecek neredeyse hiçbir şey yok

Uzmanlar 7 Mayıs’ta Ethereum’un bir menkul değer olarak tanımlanmasının neredeyse imkansız olduğunu ve bunun tek taraflı bir tartışma olacağını söylüyorlar.

Kısacası, Ethereum’un bir menkul değer olarak tanımlanmasının tek argümanının başlangıçta herhangi bir kayda bağlı olmadan spekülatif bir varlık satılması ve insanlarından bu amaçla satın almaları olabilir. Bunun dışındaki tüm argümanlar bu duruma karşı bulunuyor.

Haynes and Boone firmasındaki emtia avukatı olan Phil Lookadoo, “Bir düzenleyicinin geçmişe bakıp da ‘bundan üç yada dört yıl öncesinde bunun menkul değer olabileceğini düşünmeliydiniz’ şeklinde bir açıklama yapması olağandışı. Sadece kuruluşuna bakarak bir yada iki kriptoparaya karar vermek kazanan ve kaybedenleri belirlemekten başka bir şey değil. SEC bu türden bir karar vermek istemez.” açıklamasını yaptı.

Coin Center araştırma direktörü Peter Van Valkenburgh, “ABD inovasyon politikasında bu türden bir karar bir karışıklık yaratacaktır. Bu durum mantıklı olmayan pek çok bariyeri yıkacaktır.”

Alston & Bird finansal avukatı Blake Estes de Ethereum’u menkul değer olarak kabul etmenin bir yasal savaşa yol açacağını belirtiyor. Ve çoğunluğun Ethereum’dan yana olduğu bu savaşta muhtemelen SEC bu durumla ilgilenmek istemeyecektir.

Ayrıca pek çok avukatın da Fortune’a söylediği gibi, Gensler’in geçmişi de neyin bir menkul değer olarak kabul edilip edilmeyeceğiyle ilgisi olmayan CFTC’ye bağlı.

Bu durum ayrıca pek çok açıdan da karmaşıklık yaratabilir. Ethereum token satışını 2014 yılında daha para birimi olarak kabul edilmemişken Bitcoin cinsinden yapıyordu. Bu durumda yatırımcılar gerçekten para mı harcıyolarlardı, yoksa dijital futbol kartlarını takas mı ediyorlardı? Eğer Bitcoin harcıyorlarsa teknik olarak onlara yatırımcı demek mümkün müdür? Bunlara ek olarak Ethereum aslında yalnızca merkezi olmayan bir yazılım parçası. Herhangi bir sokak adresi veya resmi temsilcisi bulunmuyor. Bu da yasal yaptırımda bulunmak için zor bir durumda bırakıyor. Ethereum kuruluşu bulunuyor, ancak bu ekip de Ethereum platformuna katkıda bulunmak isteyen gönüllü programcılardan oluşuyor.

Diyelim ki Ethereum aniden ve oy birliğiyle bir menkul değer olarak kabul edildi, bunun tek sonucu belli ABD borsalarının bu tokeni halka satamaması olacaktır.

Açık olan tek bir şey var ki, bu durumla alakalı herhangi bir yasal örnek bulunmadığından, tamamen gri bir alanda kalıyor diyebiliriz. Ve bu tartışma tamamen tek taraflı, eğer böyle olmasaydı gri alanda diyemezdik.

Finder 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kanye West: Dolar Bana Köleliği Anımsattığı İçin Bitcoin’e Yöneldim ABD’li rap yıldızı Kanye West, ana akım medyaya yaptığı açıklama ile doların kendisine köleliği anımsattığını ve bu yüzden Bitcoin’i kullanma yoluna gittiğini dile getirdi. WEST: ABD Doları Kölelik Filmlerini Anımsatıyor 1 Mayıs’ta TMZ ile röportaj gerçekleştiren Kanye,...
Serkan Eser 2 Mayıs 2018