Europol Verilerine Göre Kripto ile 5.5 Milyar Dolardan Fazla Para Aklandı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 19 Şubat 2018
0 görüntülenme

Avrupa’da yasa uygulamakla sorumlu olan Europol’ün yöneticisi Rob Wainwright’ın yayınladığı rapora göre Avrupa’da kripto kullanan suçlular 5 milyar dolardan fazla para akladı. Problemin endişe yaratacak denli hızlı büyüdüğünü de ekledi. 

Yönetici ayrıca, banka kullanmadıkları için polisin suçluları takip etmekte zorlandıklarını da söyledi. Bunun da ötesinde, polis şüpheli işlemleri fark etse dahi bankacılık işlemlerinde olduğu gibi durdurma şansına sahip değil.  

Para nasıl aklanıyor? 

Parayı aklamak için suçluların basitçe bitcoin aldıkları ve en basit hali olan Satoshi’lere böldükleri düşünülüyor. Ardından bunları farklı adreslere gönderiyorlar. Bu işlem sayesinde suçlunun ardında herhangi bir iz bırakma ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Ancak bu tamamen doğru değil. Bitcoin’in birtakım açıkları var ve teknoloji uzmanları izini sürebilir. Fakat, onun bir kolu olan Monero özellikle izlenebilirliğinin önüne geçme fikri ile oluşturuldu.

Dünya Çapında Yaptırım Çağrısı 

Avrupalı birçok hükümet kriptolar üzerine gitmeyi düşünürken Europol böyle bir çağrıda bulundu. Hem Fransa hem de Almanya maliye bakanları kripto paraların tüm dünyada düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca bilgisiz yatırımcılara yaratabileceği tehlikelere de değindiler. Bu durumun kararlarında etkili olacağına şüphe yok. Kısacası, yakında Avrupa daha katı kurallar getirebilir. 

İngiltere başbakanı da kripto paraların kötüye kullanımı konusundaki korkularını dile getirdi. “Son zamanlardaki, özellikle suçlular tarafından, kullanımları yüzünden kripto paralara şüpheli yaklaştığını söyledi. 

IMF başkanı Christine Lagarde Dubai’deki zirvede kriptoların çok fazla kötü şeye dahil olduğunu söyledi. Düzenleme isteğinin kaçınılmaz olduğunu de ekledi. San Fransicso merkezli siber-güvenlik firması RiskIQ başkan vekili Fabian da bu konulardaki görüşünü belirtti. 

Zaten saldırgan ve kanunsuz olan dijital dünyanın tehdit unsurlarıyla küresel olarak istismar edildiğini bildiklerini söyledi. Bu kişilerin para hesaplarına girmek için hackleme ve typo-squatting gibi yöntemler kullandıklarından da söz etti. 

Haberler tam da siber suçlu Sergey Medvedev’in Tayland’da yakalandığı sıralarda geldi. Infraud adındaki yasadışı pazarın sahibi Medvedev’in yakalandığında yaklaşık 100,000 Bitcoin’e sahip olduğu söyleniyor. Açıkçası bu, siber ve normal suçluların farklı işlemler için bitcoin kullanmayı sevdiklerinin açık bir kanıtı. 

5 milyar dolardan fazla kara paranın kripto sayesinde aklanması hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu doğru olabilir mi? Fikirlerinizi aşağıdaki yorum kutusunda paylaşabilirsiniz!  

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Duyuru : Kripto Soru-Cevap Canlı Yayını Önemli bir etkinlik duyurusu! CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYINIZ Bildiğimiz gibi kripto paralar her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve kripto paralar hakkında aşırı bilgi kirliliği var. Biz de KriptoKoin ekibi olarak kullanıcılarımızı bilgilendirmek ve sorulara cevap verebilmek...
Osman Kuzucu 19 Şubat 2018