Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Libra Savunmasında Çin Vurgusu

Mesut İnan
Mesut İnan 23 Ekim 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin – Mark Zuckerberg, şirketini milletvekillerine karşı savunmak üzere etkili bir yol seçti. Zuckerberg Çin tehdidini öne sürüyor.

Facebook CEO’su Çarşamba günü Finansal Hizmetler Komitesinin huzuruna çıkacak. Şirketin dünya çapındaki banka yetkililerinden incelemeler alan kripto para birimi projesi olan Libra’nın planlarına ilişkin üyelerden soruları yanıtlayacak.

Facebook güvensizliği

Komitenin önüne çıkmadan önce Zuckerberg, çok fazla Facebook güvensizliği olduğunu bildiğini ifade ediyor.

“Güvenin inşa edilmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum, ancak şu an için ideal bir durumda olmadığımızı biliyorum. Son birkaç yıldır birçok sorunla karşılaştık ve insanların Facebook’tan başka bir şey olmasını diliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Daha sonra, düzenleme ile ilgili sorularla karşılaştığında, tercih ettiği konuşma noktalarından biri olana hızla dönüyor: Çin.

Zuckerberg, “Ancak inovasyon yapmamanın riskleri hakkında konuşabileceğimizi umuyorum. Bu sorunları tartışırken, dünyanın geri kalanı beklemiyor. Çin önümüzdeki aylarda benzer fikirleri ortaya çıkarmak için hızla ilerliyor. Libra çoğunlukla dolarlarla desteklenecek ve Amerika’nın finansal liderliğini de artıracağına inanıyorum. Dünyada demokratik değerler ve gözetim çok önemli. Amerika yenilik yapmazsa, finansal liderliğimiz garanti edilmiyor” açıklamasında bulunuyor.

Başka bir ifadeyle söylemek gerekirse “Facebook bunu yapmazsa, Çin yapacaktır”

Çin Vurgusu

Bu tanıdık bir uyarı gibi geliyor bize. Zira Zuckerberg daha önce birkaç kez böyle bir uyarıda bulunmuştu zaten. Daha önceki Kongre sunumlarında Çin’i yine öne çıkarmıştı. Geçtiğimiz hafta CEO, TikTok’u sansür için eleştirmiş ve Çin’in “şimdi internet vizyonunu diğer ülkelere ihraç ettiğini” söylemişti.

Zuckerberg, çoktan taşları yerinden oynatan bir girişim olan Libra’yı savunmayı umuyor. Kongrede her iki tarafın milletvekilleri, Facebook’a güvenmediklerini söyleyerek fikirlerini değiştirdiler. Bu ayın başlarında, Facebook, PayPal, Visa, Mastercard ve Stripe dahil en yüksek profilli bazı destekçilerinin desteğini kaybetti.

Zuckerberg, “Amerika bu konuda liderlik etmezse, diğerleri olacak. Yabancı şirketler veya ülkeler aynı düzenleyici gözetim olmadan veya sahip olduğumuz şeffaflığa bağlılık olmadan hareket edebilirler. Çok farklı değerlere sahip şirketlerin inançlarına dayalı insanları nasıl kısıtladığını zaten görüyoruz. Demokrasiyi ve temel hakları destekleyen hizmetlerin garantisi yoktur” ifadelerini kullanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

7500 Doların Altına İnen Bitcoin 10 Dakikada 500 Doları Sildi – Kriptolar Yasta Kriptokoin – Kripto para dünyasında şu an bir düşüş havası yaşanıyor. Önde gelen kripto para Bitcoin 10 dakika içerisinde 500 doları sildi. Bitcoin yazının yazıldığı sırada 7 bin 500 doların altına inmiş durumda. Düşüşten diğer kripto para birimleri...
Mesut İnan 23 Ekim 2019