Reklamı kapat

Facebook Kendi Kripto Parasını Yaratacak

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 14 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Facebook’un planlarıyla yakın olan kişilerin Cheddar’a söylediği üzere Facebook kendi kripto parasını yaratıp dünya çapındaki milyarlarca kullanıcının elektronik ödeme yapmalarını  sağlamayı düşünüyor.

Resmi olarak duyurulmamış planlarla özdeşleştirilmek istemeyen biri “Bu konuda çok ciddiler,” dedi.

Facebook’un toplu geliştirme ekibinden Morgan Beller, Facebook’un neredeyse bir senedir blockchain çalıştığını ve sosyal platformun bu yeni teknolojiden nasıl yararlanabileneceğini araştırdıklarını söyledi.

O dönem Beller blockchain çalışmak üzere bulunan tek Facebook elemanıydı.

Bu hafta Messenger Uygulamasından sorumlu müdür David Marcus’un takımının blockchain teknolojisinin Facebook için nasıl kaldıraç etkisi yaratacağını incelemeye odaklanacağını söylediğinden beri Beller’ın çalışmaları birden ilgi çekti.

Marcus’un takımında yaklaşık on tane blockchain üzerine çalışan Facebook personeli var. Şirkete katılmadan önce PayPal başkanıydı, PayPal Facebook’un Messenger Uygulamasında kullanıcılar arası işlemleri sağlıyor.

Marcus ilk Bitcoin yatırımcılarından ve Aralıkta dünyanın en popüler kripto borsalarından Coinbase’e katıldı.

Şirket müdürleri çalışanlarıyla düzenli olarak gelecek girişimler hakkında konuşuyor ve 10-yıllık çalışma planları hakkında da duyurular yapmıştılar. Ancak blockchain’e bu planlarda yer verilmedi ve üst düzey yöneticiler bu konuda tek laf etmiyorlar.

Bu haftanın ilk günlerinde yapılan duyuruda CEO Mark Zuckerberg takımın tam olarak ne üzerinde çalışacağı hakkında açıklama yapmadı.

“Diğer birçok firma gibi Facebook da blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor,” açıklamasında bulundu Facebook sözcüsü Cheddar. “Bu yeni küçük ekip farklı uygulamalar deniyor olacak. Konu hakkında daha fazla açıklama yapmayacağız.”

Facebook’un blockchain ve kripto çalışmalarının somut bir hal alması yıllar sürecek. Konuyla alakalı kişiler şirketin ICO planı bulunmadığını söyledi.

Facebook kendi dijital parasını yaratmak için blockchain ve kripto dünyasından alımlar yapmalı. Blockchain teknolojisi Facebook’un verileri doğrulayıp korulamasında yardımcı olabilir.

Sosyal platform daha önce de dijital paraları denedi. 2009’da Farmville oyununda sanal ürünler almak için kullanılacak Facebook Credits’i geliştirmişti. Ancak bu özellik asla popüler olmadu ve iki sene içinde Facebook bunu kaldırdı.

Şubatta yapılan röportajda Marcus Facebook’un uygulamalarına kripto paraları entegre etmeyi yakın zamanda planlamadıklarını söylemişti.

Marcus şöyle söyledi “Kripto ile yapılan ödemeler şimdilik çok pahalı ve yavaş, dolayısıyla blockchain kullanan firmaların bu problemleri çözmesi gerekiyor. Ancak o zaman biz de bu konuda birşeyler yaparız.

Cheddar- Alex Heath

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

HSBC’den Blockchain Atılımı: İlk Ticari İşlem Gerçekleştirildi (Reuters) – HSBC Holdings Plc (HSBA.L) pazartesi günü yaptığı açıklamada, blockchain kullanılarak dünyanın ilk ticaret finansmanı işlemini gerçekleştirdiğini belirtti. Bu gelişme trilyonlarca dolar değerindeki endüstrinin verimliliğin artırılmasında ve hataların minimuma indirilmesinde önemli bir adım. HSBC ve Hollandalı...
Serkan Eser 14 Mayıs 2018