Reklamı kapat

Facebook Kripto Para Reklam Yasağını Kaldırıyor

Serkan Eser
Serkan Eser 27 Haziran 2018
0 görüntülenme

Facebok son aldığı karar ile kripto para reklamlarına uyguladığı yasakta değişikliğe gidiyor.

Sosyal medya devi yayına aldığı yeni “kripto para ürünleri ve servisleri talep formu” ile kripto para ve kripto para servisi reklamlarına karşı aldığı önlemi bir seviye rahatlatacak.

Resmi bloğundan yayınladığı rapor doğrultusunda Facebook, birkaç ay önce Google ve Twitter gibi sosyal medya kanalları ile aynı doğrultuda aldığı kararı değiştirmiş görünüyor.


*Not: Google kripto para reklamlarını Haziran ayında yasaklayacağını duyurmuştu, ama halen Google’da da ICO ve kripto para reklamlarına rastlıyoruz;


Raporda Facebook’un ICO veya benzeri yatırımların tanıtımlarına izin verilmeyeceği belirtilse de ben kendi Facebook hesabımda “büyük olasıkla tıpkı sizler gibi” uzun süredir ICO reklamlarına rastlıyorum;

Facebook ICO Reklamı

Facebook ICO Reklamı

Ana sayfamda belirtilen “Join Crowdsale” yani token satışına tıkla butonuna tıkladığımda karşımda direkt olarak ICO yatırım ekranı beliriyor;

Facebook resmi gönderisinde her ne kadar ICO reklamlarına izin verilmeyeceğini belirtse de ben uzun bir süredir bu reklamlarla karşılaşıyorum. Facebook aslında son yayınladığı rapor ile kontrol etmediği/edemediği kripto para reklamlarına karşı savaşmaktan vazgeçtiğini duyuruyor. Aynı zamanda büyük bir reklam endüstrisini de geri çevirmekten vazgeçiyor.

Facebook’un kripto para reklamları için yayınladığı bu yasal gereklilik göstergesini okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Göstergede Facebook’un kripto para servislerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği hakkında edindiği bilgilere yer veriliyor.

Bunun yanı sıra yayınlanan raporun önümüzdeki haftalarda güncellenebileceği de belirtiliyor.

Facebook’un ürün yönetim direktörü Rob Leathern da konuyla ilgili bu açıklamayı yapıyor;

“Yeni düzenlemelerle birlikte kripto para endüstrisinin tamamının reklamlarını yayınlayacağımızı garanti etmiyoruz. Öte yandan kullanıcıların taleplerini ve açıklamalarını dinleyip, bunların bizim isteklerimizle uyumunu kontrol ettikten sonra bu reklamları yayınlayabiliriz ve yasal gereklilik düzenlemelerimizde de yeniliğe gidebiliriz.”

Kripto Para Reklam Endüstrisi Kararı Sevinçle Karşıladı

Karar sonrasında konu hakkında konuşan ve kripto para pazarlaması/marketingi üzerinde çalışan isimler bu gelişmenin kripto para endüstrisi için çok olumlu bir haber olduğunu vurguladılar.

CoinDesk’e konuşan Ditto PR kurucusu Trey Ditto karar hakkında bu yorumu yaptı;

“Bu karar ile Facebook’un kaliteli blockchain, kripto para ve ICO projelerine yeşil ışık yaktığını ve potansiyel yatırımcıları endüstrimize çektiğini söyleyebiliriz.

Aynı zamanda Facebook da bu karar ile kendi reklam gelirlerini büyük ölçüde hareketlendirecek ve büyütecektir. Bu alana ilgi büyük ve projeler reklam gelirlerini harcamak için çok hevesliler.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Microsoft’tan Ontology’e Ödül Onchain; Da Hongfei, Erik Zhang ve Li Jun gibi bağışçıların yardımıyla kurulmuş Ontology’nin arkasındaki blockchain girişimidir. Onchain ayrıca birliğe blockchain geliştirme yönetimini vermiş ve geçtiğimiz yıl Çin’in en büyük özel şirketlerinden biri olan Fosun Group’tan yatırım fonu...
Egehan Karışman 27 Haziran 2018