Reklamı kapat

Türkiye de Var! FATF Kripto Para Raporunu Yayınladı

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 28 Ekim 2021
0 görüntülenme
fatf

Kara paranın aklanmasını önleme ilişkin mali çalışmalar yapan FATF, beklenen kripto para raporunu yayınladı. Kılavuzda, DeFi ve NFT’lerde dahil olmak üzere endüstrisinin düzenleyici çerçevede nasıl karşılanması gerektiğine dair standartlar ve açıklamalar yer alıyor.

Kripto para raporunda 6 maddenin altı çizildi

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), öncesinde kripto paralar için yayınladığı, DeFi ve NFT’ler için yeniden güncelleyeceği anti-para aklama raporunu tamamladı. Türkiye’de dahil olmak üzere 37 ülkenin yer aldığı FATF 2021 raporunda, 6 temel alana odaklanıldığı belirtildi:

  1. Kişiden kişiye yapılan işlemlerdeki (P2P) terörizmin finansmanı ve para aklama risklerinin yok edilmesi için fazladan bir rehberlik sunulması.
  2. Stablecoin’ler konusunda FATF raporundaki standartların uygulanması.
  3. Kripto paraların VASP’ların tanımlanmasında netlik olması
  4. VASP’ların lisans alması ve kayıtları için güncellenmiş bir rehber sunulması
  5. Seyahat Kuralı’nın kamu ve özel sektör alanlarında uygulanabilmesi için ek rehber sunulması
  6. VASP kontrolörleri arasında bilgi paylaşımı yapılabilmesi
Kripto Paralar ile Zengin Olmanın 7 Yolu

FATF DeFi sorunlarına ışık tuttu

Kripto piyasasına ilişkin nihai taslak yönergelerle ilgili ana sorun, Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) ile ilgilidir. Yönergelerin çoğu, merkezi borsalar ve platformlar için mükemmel bir şekilde uyuyor ancak Defi cephesinde çok fazla netlik sağlayamıyor. Böylece FATF bir çözüm bulmuş, protokolleri düzenlemek yerine Dex platformlarının operatörlerini ve Dapss’ı sorumlu ve sorumlu tutacaktır. Kurul şunları açıklıyor:

Akıllı bir sözleşme veya bazı durumlarda oylama protokolleri aracılığıyla uygulansa bile, varlıklar veya hizmet protokolünün yönleri üzerinde kontrol veya yeterli etki ve kendileri ile kullanıcılar arasında devam eden bir iş ilişkisinin varlığı olabilir. Ülkeler, herhangi bir tarafın hizmetten kâr sağlayıp sağlamadığı veya bir DeFi düzenlemesinin sahibini/operatörünü belirlemek için parametreleri belirleme veya değiştirme kabiliyetine sahip olup olmadığı gibi diğer faktörleri de dikkate almak isteyebilir.

BTC

Kriptokoin.com olarak aktardığımız ayrıntılara ek olarak, FATF raporu NFT’lerin varlık kriterlerini tam anlamıyla karşılamadığını belirtiyor. Ancak, raporda bir sanal varlık olarak kabul edilebileceği detaylandırılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

five blue chip altcoins
Popüler Analist, En İyi Altcoin Seçimlerini Açıkladı: Bu 5’ine Bakın! Popüler kripto para analisti Jason Pizzino, birkaç altcoin projesinin yeni zirvelere yükselme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Analistin seçimleri büyük hacimli altcoin’ler odaklı. İlk sırada parachain müzayedelerini bekleyen Polkadot var. İlk sırada 11 Kasım’ı bekleyen DOT var Jason...
Buğra Çağlar 28 Ekim 2021