Reklamı kapat

Türkiye de Var! FATF’ın Kripto Para Kılavuzu Haftaya Geliyor

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 22 Ekim 2021
0 görüntülenme
6308129e

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Ekim ayı genel kurul toplantısının sonuçlarını bugün yayınladı. Kripto para birimlerine yönelik bir rehber niteliğindeki FATF sanal varlık kılavuzunun tamamladığı bildirildi. Bu sefer merkeziyetsiz finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) alanlarına yönelik kararların da yer aldığı güncellenmiş bir sürüm 28 Ekim’de yayınlanacak. FATF, Türkiye de dahil olmak üzere 37 ülkenin yer aldığı bir gruptur.

FATF, kripto para birimlerine yönelik nihai kılavuzu haftaya sunacak

FATF Başkanı Marcus Pleyer bir basın toplantısında, kılavuzun kripto varlıklar veya kripto varlık sağlayıcıları (VASP’ler) ile ilgili herhangi bir standardı değiştirmediğini, bunun yerine “ülkelerin ve özel sektörün FATF standartlarını nasıl uygulayabileceği hakkında daha ayrıntılı bilgi sağladığını” yineledi.

Binance'ye Ait Borsaya Soruşturma! İşte Yaşananlar...

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FATF, bu kılavuzu ilk olarak 2019’da yayınlayarak, geleneksel finansta görülen standartları karşılaması için kripto borsaları ve “VASP’ler” olarak adlandırılan para aktarıcıları çağrısında bulundu. Bu, VASP’lerin bir işleme katılan taraflar hakkında bilgi toplamasını ve iletmesini gerektiren bir seyahat kuralı içeriyordu. Bazı yargı bölgeleri bu standartları uygulamaya başlamış durumda ve FATF bu uygulamanın nasıl gittiğine ilişkin iki inceleme yürüttü.

Kripto paraların karşı taraf bilgilerinin güvenli bir şekilde nasıl aktarılacağını çözmeye çalıştıkça, bu uygulama teknik zorluklar getirdi. Çözümler ortaya çıktıkça, FATF, DeFi dünyasını dahil etmek için yeniden çalışmalara girişti. Yine de birçok kişi, geleneksel finansal kuruluşlardan çok farklı biçimler aldıkları için FATF standartlarının DeFi kuruluşlarına nasıl uygulanacağının belirsiz olduğu yorumunu yaptı. Bu nedenle FATF, Temmuz ayındaki bir önceki genel kurul toplantısında kılavuzun nihai hale getirilmesine karar verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

garlinghouse
Ripple CEO’su: Bu Altcoin Patladı ve XRP’nin Yerini Kapıyor! DC Fintech Week sanal konferansı sırasında, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en büyük ikinci kripto olan Ether’e sağladığı düzenleyici netlik sonucu lider altcoin’in XRP’yi geçmesine izin verdiğini belirtti. Ripple CEO’su: ETH’nin...
Aslı Dinçer 22 Ekim 2021