FBI, Bu Altcoin’lere Dikkat Çekerek Uyarıda Bulundu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 30 Ağustos 2022
1 görüntülenme

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Pazartesi günü, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına yönelik saldırılara odaklanan yeni bir uyarı yayınladı. Saldırıya uğrayan altcoin projelerinden örnekler vererek siber suçluların akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarından yararlandığını söyledi. İşte detaylar…

FBI, altcoin saldırılarına yönelik uyarı yayınladı

Kurum, Blockchain analiz firması Chainalysis’in Nisan 2022 raporuna atıfta bulundu. “Ocak ve Mart 2022 arasında siber suçlular, neredeyse %97’si DeFi platformlarından olmak üzere 1,3 milyar dolarlık kripto para çaldı” dedi. FBI, siber suçluların saldırı başlatmak için kullandığı üç taktiğe işaret ediyor:

  • Hırsızların 55 milyon dolarlık kripto para kazandığı Ethereum DeFi Projesi bZx’e saldırısı. Kasım 2021’da gerçekleşen bu saldırıda bir flaş kredi (flash loan) atağı vardı.
  • Bu ayın başlarında Nomad token köprüsü örneğinde görüldüğü gibi, DeFi platformunun token köprüsündeki bir güvenlik açığı.
  • Hırsızların 13.4 milyon dolar kazandığı Nisan 2022 Deus Finance istismarında olduğu gibi, tek bir fiyat oracle’ı kullanımı da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik açığından yararlanmak. Ardından fiyatı manipüle etmek.

Kurum, “Siber suçlular, yatırımcıların kripto para birimlerine artan ilgisinden,” bahsediyor. Ayrıca “saldırganlar zincirler arası işlevselliğin karmaşıklığından ve DeFi platformlarının açık kaynak yapısından yararlanmaya çalışıyor” diyor. Blockchain güvenlik firmaları, siber suçlular tarafından akıllı sözleşmeleri tehlikeye atmak için kullanılan taktikleri uzun süredir takip ediyor. Ethereum Vakfı, “akıllı sözleşme kodu genellikle güvenlik kusurlarını düzeltmek için değiştirilemez. Akıllı sözleşmelerden çalınan varlıklar geri alınamaz ve çalınan varlıkların izlenmesi son derece zor. Bu nedenle, bu seviyedeki istismarlar tehlikeli,” diyor.

NFT platformları da saldırıların hedefinde

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, siber suçluların tek hedefi DeFi platformları değil. Geçen hafta, Blockchain analiz firması Elliptic, “NFT’ler ve Mali Suçlar” raporunu yayınladı. Raporda, NFT’lere yönelik saldırılara işaret edilmekte. Bunların, Temmuz 2021 ile Temmuz 2022 arasında 100 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor. FBI, yatırım yapmadan önce DeFi platformlarının, protokollerinin ve akıllı sözleşmelerin dikkatli bir şekilde incelenmesini önermekte. Ayrıca ilgili belirli risklerin farkında olunmasını tavsiye ediyor.

Bitcoin'in Her Adımını Bilen Analist: Bu Altcoin ile Kâr Edebilirsiniz!

Örneğin kurum, tüketicilerin platformun bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilen bir veya daha fazla kod denetimine sahip olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca FBI, son derece sınırlı zaman dilimi sunan yatırım havuzlarına karşı dikkatli olmanızı öneriyor. Sonuç olarak FBI, yatırımcıların dikkatli bir şekilde yatırım yapmasını tavsiye ediyor. Zaten uzun zamandır kripto alanındaysanız “DYOR”, yani “Do Your Own Research” lafını duymuşsunuzdur. DYOR, her kullanıcının kendi araştırması doğrultusunda yatırım yapmasına işaret eder.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Wall Street Kurdu’ndan Kripto Tavsiyesi: Bu 2 Coine Bakın! Yaygın olarak “Wall Street’in Kurdu” olarak bilinen eski borsacı Jordan Belfort, Bitcoin (BTC)’in sıfıra gideceği yönündeki tahminlerinin yanlış olduğunu kabul etti. Ayrıca bazı kripto tavsiyeleri verdi. İşte detaylar… Belfort, Bitcoin ve kriptolara karşı duruşunu değiştirdi Yahoo Finance...
Aslı Dinçer 30 Ağustos 2022