FBI, Bu Altcoinler Hakkında Uyarı Yayınladı!

FBI, Bu Altcoinler Hakkında Uyarı
FBI, Bu Altcoinler Hakkında Uyarı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FBI yetkilileri, Blockchain tabanlı oyna-kazan (Play to Earn-P2E) oyunlarının kullanımına ilişkin uyarıda bulundu. Bulgulara göre dolandırıcılar, kullanıcılara bu tür oyunları pazarlıyor ve daha sonra oyunla bağlantılı kripto para cüzdanlarından fonları ele geçirmek için kötü amaçlı yazılım kullanıyor. Bu altcoinler risk altında olabilir…

FBI, oyun odaklı altcoinler hakkında dolandırıcılıklara karşı uyarıyor

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), şüphelenmeyen kullanıcılardan para çalmayı amaçlayan oyna-kazan oyunları hakkında uyardı. 9 Mart’ta yayınlanan kamu hizmeti duyurusunda (PSA), dolandırıcıların güven kazanmak için seçilen kurbanlarla temasa geçtikleri bildirildi. Bundan sonra, kurbanları eylemleri için ödüller sunan çevrimiçi oyna-kazan oyunlarına katılmaya ve bir tür staking mekanizması olarak bir kripto para cüzdanına para yatırmaya teşvik ediyorlar.

Reklamı yapılan ödüller, kripto para cüzdanında depolanan fonların sayısıyla orantılı, bu nedenle kullanıcılar, daha fazla ödül almak için daha fazla para yatırmaya teşvik ediliyor.

Dolandırıcıların yöntemi, oyuncuları sürekli büyüyen sahte kazançlarla ödüllendirmek ve daha fazlasını kazanmak için para harcama sevk etmek. Bununla birlikte, oyuncular bu ödülleri geri çekmek istediklerinde, hedeflenen cüzdanın bir kısmı ele geçiriliyor, çalınan kriptoyu kurtarmaya yardımcı olmak için daha fazla fon talep ediliyor. Kullanıcı buna kanarsa cüzdanı son fonlarla birlikte tamamen boşaltılıyor.

Nasıl güvende kalırım?

FBI raporda, bu tür bir planı kullanan suçluların kurbanı olmamak için bir dizi tavsiyede bulundu. FBI yetkilileri, diğer fonların yalnızca oyun amacıyla oluşturulması gereken bir oyun cüzdanından ayrı tutulmasını tavsiye ediyor. Bu cüzdan sadece oyunlarla ilgili; böylece bir hack olayının kayıplarını en aza indirebilir.

Başka bir öneri, kullanıcıların iddia edilen kazançlarını üçüncü taraf bir blok gezgini kullanarak kontrol etmelerini, bunların gerçek olduğunu ve gerçekten kullanılan kripto para cüzdanına gerçekten alındığını doğrulamalarını istemek. Son tavsiye, kullanıcılara kripto para cüzdanlarındaki fonlara hangi sitelerin erişimi olduğunu kontrol etmelerini ve bilinmeyen sözleşmelerden kaynaklanan fon kaybını önlemek için bu erişimleri periyodik olarak iptal etmelerini tavsiye ediyor.

Hangi oyna-kazan oyunları güvenli?

FBI yetkilileri belirli P2E oyunlarının isimlerine yer vermedi. Şu anda kadar hacim bazında Blockchain oyun piyasasına öncülük eden en kalabalık oyunlardan bazıları şu şekilde:

P2E, kazanmak için oynamak anlamına gelir ve hızla NFT’ler ve kriptodaki en popüler trendlerden biri haline geldi. Bu kavram, oyuncuların oyun oynayarak gerçek dünya varlıkları kazanabilecekleri anlamına gelir. Kriptokoin.com olarak Blockchain oyun endüstrisinde son duruma bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FBI, Bu Altcoinler Hakkında Uyarı Yayınladı!