FBI’ın En Çok Aradığı Kripto Para Dolandırıcısı Bulundu!

FBI Kripto Para Dolandırıcısını Buldu
FBI Kripto Para Dolandırıcısını Buldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alan 4 milyar dolarlık kripto para ponzi şemasının kurucusu, ortaya çıktı. 5 yıl saklandıktan tespit edilen CEO’nun, Avrupa’da lüks bir mahallede bulunduğu bildirildi.

Dev kripto para dolandırıcılığı OneCoin’in baş ismi tespit edildi

OneCoin dolandırıcılığının CEO’su Ruja Ignatova, dünya çapında milyonlarca yatırımcıyı etkileyen büyük bir dolandırıcılık planının liderliği iddiasıyla FBI’ın “En Çok Aranan On Kaçak” listesinde yer alıyordu. Bulgaristan merkezli kripto para şirketi OneCoin’in kurucu ortağı olarak, yatırımcıları 4 milyar dolardan fazla dolandırdığı söyleniyor.

Bulgaristan doğumlu bir Alman vatandaşı olan OneCoin CEO’su Ruja Plamenova Ignatova, 5 yıl saklandıktan sonra şimdi bir Avrupa şehrinin lüks bir mahallesinde yakalandı. FBI, mülklerinden birini satmak için etrafta dolanmaya başlayan Ignatova için alanı daraltıyor.

OneCoin kurucusu nasıl tespit edildi?

Kripto kraliçesi lakaplı Ruja Ignatova, birkaç gün önce, kendisine ait İngiltere’nin Kensington kentinin Londra banliyösünde yer alan bir çatı katı dairesinin 15,5 milyon dolardan 13,6 milyon dolara düştüğü şüpheli işlemle tespit edildi. Ignatova, bu ayın başlarında bu mülkte hak iddia etmek için ortaya çıktı. Ignatova’nın mülkü bir şirket adı altında satın aldığı anlaşıldı.

Sonuç olarak, Ignatova’yı temsil eden avukatlar, İngiltere’nin mali düzenleyicisine yaptığı bir dosyada onu dairenin “intifa hakkı sahibi” olarak listeleyerek mülk üzerinde resmi bir talepte bulundu. Daha önce, mülk, çok az hükümet gözetimi ile tanınmış bir vergi cenneti olan Guernsey’de bulunan Abbots House Penthouse Limited adlı bir şirkete aitti. Bu da Ignatova’nın şimdiye kadar kamu kayıtlarından ve tapu kayıtlarından uzak tutulduğu anlamına geliyor.

Şimdi ne olacak?

Ignatova’nın İngiltere’deki mülk ile bağlantılı olduğu keşfedilince, emlak şirketi Knight Frank, ilan yayınlandıktan hemen sonra listeyi geri çekti. Ignatova, elektronik dolandırıcılık komplosu, kara para aklama komplosu ve menkul kıymetler dolandırıcılığı komplosu ile suçlanıyor. Kendisi, FBI’ın ilk kez 1950’de yayınlanan ve özel olarak anılan 529 kişiyi içeren en çok arananlar listesindeki 11 kadından biri.

Yetkililer, yakalanmasını sağlayacak herhangi bir bilgi için 100.000 dolar ödül verecek kadar ileri gittiler. Ayrıca, Ignatova’nın görünüşünü değiştirmek için estetik ameliyat geçirebileceğini belirten bir uyarı yayınladılar. FBI, kripto kraliçesinin muhtemelen bir Alman pasaportuyla Atina’dan Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Rusya, Doğu Avrupa ve hatta Bulgaristan’a seyahat edebileceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak Onecoin soruşturması hakkında belgelere bu yazıda verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FBI’ın En Çok Aradığı Kripto Para Dolandırıcısı Bulundu!