Reklamı kapat

FBI’ın Kapattığı Borsadan 10 Bin Bitcoin Çıktı! ‘Satış Olabilir’

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
3 görüntülenme
Bir Bitcoin cüzdanı, 2017’nin Ağustos ayından bu yana ilk kez harekete geçti. Cüzdanın sahibi 10.000 Bitcoin’i, iki farklı cüzdana gönderdi. Büyük kripto para yatırımcılarının cüzdandan cüzdana aktarım yapması inanılmaz ilginç bir olay olmasa da bu konuda bir “plot twist” var. Söz konusu cüzdan, FBI’ın kapattığı BTC-e isimli eski bir kripto borsasına ait. İşte detaylar…

Bir Bitcoin cüzdanı, 2017’nin Ağustos ayından bu yana ilk kez harekete geçti. Cüzdanın sahibi 10.000 Bitcoin’i, iki farklı cüzdana gönderdi. Büyük kripto para yatırımcılarının cüzdandan cüzdana aktarım yapması çok ilginç bir olay olmasa da bu konuda bir “plot twist” var. Söz konusu cüzdan, FBI’ın kapattığı BTC-e isimli eski bir kripto borsasına ait. İşte detaylar…

BTC-e’ye bağlı Bitcoin cüzdanları harekete geçti

Blockchain analizlerine göre, şu anda faaliyette olmayan kripto borsası BTC-e ile bağlantılı bir cüzdan adresi harekete geçti. Çarşamba günü Ağustos 2017’den bu yana en büyük işlemini gerçekleştirdi. İki bilinmeyen cüzdana toplam 10.000 BTC (167 milyon dolar) gönderdi. Söz konusu gelişmeye ilk dikkat çeken kişi, kripto para yatıırmcısı Sergey Mendeleev’den geldi.  Mendeleev’den istihbarat alan Blockchain analiz firması Crystal Blockchain, bunun ardından analizleri ortaya koydu.

3.500 BTC alan cüzdanlardan biri, 300 BTC’yi başka bir cüzdana yönlendirdi. Bu miktar daha sonra birkaç başka cüzdana daha bölündü. Diğer cüzdan ise fonların geri kalanını elinde tuttu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi BTC-e, 2011’de o zamanlar çok küçük olan piyasaya girmişti. Ardından 2017’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından kara para aklama iddialarının odağında oldu. Sonrasında ise FBI, borsanın faaliyetlerini durdurdu. Kapatılana kadar tahminen 9 milyar dolarlık işlem gerçekleştirmişti.

BTC-e yöneticisi tutuklanmıştı

BTC-e’nin yöneticisi Alexander Vinnik, 2017 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından tutuklandı. BTC-e’nin kripto borsası Mt. Gox hack’inden elde edilen fonların aklanmasını kolaylaştırdığı iddiası ile karşı karşıya kaldı. Vinnik’in, Yunanistan’da tutuklandığını belirtmekte fayda var. Vinnik, aynı yıl ABD’ye iade edilmeden önce 2020’de kara para aklamaktan Fransa’da beş yıl hapis cezası aldı.

3 Bitcoin Ustası, BTC İçin Bu Seviyeleri Konuşuyor!

Mt. Gox, bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. 2014’te küresel Bitcoin ticaret hacminin yüzde 70’inden fazlasını temsil ediyordu. O sırada yaklaşık 500 milyon dolara denk gelen 850.000 Bitcoin için saldırıya uğradıktan sonra o yıl çöktü. Firmanın müşterilerini kurtarma planını yöneten Nobuaki Kobayashi, Temmuz ayında alacaklılara ulaştı. Müşterilerin ve alacaklıların o sırada kabaca 2,8 milyar dolar değerinde 137.000 Bitcoin alacağını belirtti. O sırada Bitcoin fiyatında bir geri çekilme endişesine neden oldu.

CryptoQuant CEO’su uyardı

Gönderilen toplam miktarın 9.950 BTC’sinin hala kişisel cüzdanlarda bulunduğu, geri kalanının ise iki büyük borsada dört para yatırma adresine gitmeden önce aracılar aracılığıyla taşındığı düşünülmekte. Blockchain analiz firması Cryptoquant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju, fonların yüzde 0,6’sının borsalara gönderildiğini ve satış tarafı likiditesini temsil edebileceğini belirten bulguları da doğruladı.

24 Kasım tarihli bir tweet’te Young Ju, BTC’nin yedi yılı aşkın bir süredir cüzdanda olduğunu vurgulayan transferin görüntülerini paylaştı. Young Ju ayrıca 65 BTC’nin kripto borsası HitBTC’ye aktarıldığından bahsetti. Onları şüpheli etkinlik nedeniyle hesabı askıya almaya çağırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX draması ilerlemeye devam ediyor ve fiyatlar yatay hareket ediyor. Bazı uzmanlara göre önümüzdeki haftalarda daha fazla şirket iflas başvurusunda bulunabilir. Bu sırada bir analist olan Lawrance Mike Woriji, takip edilecek beş altcoin projesini paylaştı. Bu kripto paralar, Binance’te işlem görüyor.  Ancak yazıya başlamadan önce, bunların yalnızca analist görüşü olduğunu belirtmekte fayda var. Her yatırımcı, yatırımını, kendi araştırmaları doğrultusunda yapmalıdır. İşte detaylar…
Analist İddialı: Binance’deki Bu 5 Altcoin Patlamaya Hazır! FTX draması ilerlemeye devam ediyor ve fiyatlar yatay hareket ediyor. Bazı uzmanlara göre önümüzdeki haftalarda daha fazla şirket iflas başvurusunda bulunma riski altında. Bu sırada bir analist olan Lawrance Mike Woriji, göze çarpan beş altcoin projesini paylaştı....
Aslı Dinçer 2 hafta önce