4 Analist Uyardı: FED Altın Fiyatını Bu Diplere Götürebilir!

4 Analist Uyardı: FED Altın Fiyatını Bu Diplere Götürebilir!
4 Analist Uyardı: FED Altın Fiyatını Bu Diplere Götürebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar, bu hafta yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla Fed ve diğer merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına hazırlanmasını takip ediyor. Bu ortamda altın fiyatları, daha güçlü doların baskısıyla Pazartesi günü düştü. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümüne bakıyor.

“Şahin bir faiz artışı, altının tabutuna bir başka çivi olur”

Spot altın, yazı sırasında %0,64 düşüşle 1.664 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,73 düşüşle 1.671,2 dolara geriledi. Dünyanın en büyük fiziki altın trade merkezi olan Londra’daki külçe piyasası Kraliçe Elizabeth’in cenazesi nedeniyle kapalı. Bu yüzden, traderlar ve yatırımcılar, işlemlerin hafif olması bekliyor.

Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,3 yükseldi. Böylece, güçlenen dolar, diğer para birimlerine sahip alıcılar için külçeyi daha pahalı hale getirdi. City Index analisti MattSimpson, Fed’in yakında yapacağı politika toplantısına atıf yapıyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

FOMC toplantısına giderken biraz dalgalı, yatay trade göreceğiz. 1.680 dolar muhtemelen yakın vadede trader’lar için çok önemli bir seviye olacak. Şahin bir faiz oranı artışı, muhtemelen altının tabutuna bir başka çivi olur. Bu da, muhtemelen fiyatları 1.600-1.650 dolar aralığına indirir.

Altın

“Yükselen jeopolitik ve ekonomik riskler, güvenli liman alımını cezbetmiyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FOMC, faiz oranlarına ilişkin iki günlük toplantısına 20 Eylül’de başlayacak. Kararını ise ertesi gün açıklayacak. Bu arada piyasalar, Fed’in 75 baz puanlık bir faiz artışını tamamen fiyatladı. Bu hafta toplanan bankaların çoğunun artırım yapması bekleniyor. Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın 50 mi yoksa 75 baz puan mı artıracağı konusunda bölünmüş durumda.

ABD’li tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri Eylül ayında bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu da Fed’in faizleri tam bir puan artırmasına dair korkuları hafifletti. ANZ analistleri bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Yükselen jeopolitik ve ekonomik riskler, güvenli liman alımını cezbetmek için çok az şey yapıyor. Bununla birlikte, ABD doları hala tercih edilen bir varlık.

Altın

Teknik analiz: Altın, kayıplarını genişletiyor

Piyasa analisti Sagar Dua, altının teknik görünümüne ilişkin şu analizleri yapıyor. Altın fiyatı, Asya seansında 1.680 dolarlık kritik direnci aşamadı. Bunun ardından dikey bir düşüşe tanık oldu. Kıymetli metal, gün içi envanter dağılımının aşağı yönlü bir yolculuğun yeniden başladığını göstermesiyle daha fazla kayıpla karşı karşıya. Sarı metalin 1.654,20 dolarda iki yılın en düşük seviyesi civarında bir tampon bulması mümkün.

ABD doları endeksi (DXY) ise yeni bir ralli için hazırlanıyor. Bu ortamda, altın fiyatları piyasa katılımcılarının ciddi baskısıyla karşı karşıya. Konsensüse göre, Fed 75 bps art arda üçüncü faiz artırımını açıklayacak. Bununla birlikte, fiyat baskıları, faiz oranlarının mevcut hızına etkili bir şekilde yanıt vermiyor. Bu yüzden, yatırımcıların yukarı yönlü bir sürprize hazırlıklı olması gerekiyor.

Altın saatlik ölçekte grafik

Saatlik bir ölçekte, altın fiyatları, geçen hafta kaydedilen iki yılın en düşük seviyesi olan 1.654,20 dolarda potansiyel desteğe doğru düşüyor. 20 ve 50 dönemlik Üstel Hareketli Ortalamaların (EMA) 1.670,50 dolar ve 1.674,74 dolara düşmesi, aşağı yönlü filtrelere ekleniyor. Ayrıca, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), 20,00-40,00 düşüş aralığına kaymanın eşiğinde. Bu da düşüş momentumunu tetikleyecek.

Pablo Piovano: Altın için geri tepme inandırıcı değil

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, CME Group’un ileri düzey raporlarına göre Cuma günü arka arkaya iki günlük artışı tersine çevirdi. Bu doğrultuda, yaklaşık 5,1 bin kontrat küçüldü. Hacim de bunu takip etti ve yaklaşık 55,8 bin sözleşme düştü.

Analiste göre, Cuma günkü altın fiyatlarındaki yükseliş girişimi, azalan açık faiz ve hacmin ardından çok yakın vadede düşüş trendinin yeniden başlamasına kapı araladı. Bununla birlikte analist, bir sonraki hedefin, 1.650 dolar işaretine yakın olduğunu kaydediyor. Bu hedef, 2022’nin son dip seviyelerinde ortaya çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Analist Uyardı: FED Altın Fiyatını Bu Diplere Götürebilir!