FED’den Bankalara Son Dakika Kripto Para Açıklaması!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
1.326 görüntülenme
FED Bankalara Kripto Para Açıklaması

FED, ABD bankalarını kripto para piyasasının istikrarsızlığından ve toplu satış bağlantılı olaylardan kaynaklanan likidite riskleri konusunda uyardı. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

ABD merkez bankası, kripto paralarla ilgili likidite risklerine yönelik bildiri yayınladı

FED, ABD bankalarını kripto para piyasasının değişken yapısı ve toplu satış bağlantılı olaylardan kaynaklanan likidite riskleri konusunda uyardı. Uyarı, ABD Merkez Bankası (FED), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OOC) tarafından yapılan ortak açıklamanın parçasıydı.

Kripto paralarla ilgili kuruluşlardan kaynaklanan riskleri vurgulayan Fed, bankalara bu tür riskleri yönetmek için bazı etkili uygulamalar önerdi. Açıklama, ABD’nin düzenleyici kurumlarının kripto şirketlerine karşı düzenleyici çerçeveyi sıkılaştırmaya devam ettiği bir zamanda geldi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, New York Finansal Hizmetler Departmanı, kısa süre önce Binance markalı stablecoin BUSD’nin basılmasını yasakladı. 

Federal Savcılar Bu Kripto Para Borsasını Soruşturuyor!

Ayrıca, bir diğer ABD’li düzenleyici SEC, yakın zamanda çeşitli sektörlerdeki şirketlerin varlık saklamasını yöneten kurallarda değişiklikler önermişti. Bu karar, borsalar gibi kripto şirketlerinin daha katı kurallara uymasını ve bağımsız denetçilerden daha fazla rezerv kanıtı sağlamasını zorunlu kılıyor.

Perşembe günü yayınlanan bildiride, “Kripto paralarla ilgili kuruluşlardan gelen belirli finansman kaynakları, mevduat girişlerinin ve çıkışlarının ölçeğinin ve zamanlamasının öngörülemezliği nedeniyle bankacılık kuruluşları için yüksek likidite riskleri oluşturabilir” açıklaması yer aldı.

Fed iki tür riske değindi

Fed’in 23 Şubat tarihli açıklaması, bankacılık kurumları için kripto para birimleriyle ilişkili iki tür riske değindi. İlki, müşterileri adına kripto paralarla ilgili bir varlık (kripto borsası) tarafından yatırılan mevduatlarla ilişkili riskler. İkinci risk, stablecoin ile ilgili rezervleri oluşturan mevduatlarla bağlantılı. Ortak bildiride, likidite risklerinin aktif olarak izlenmesi için bazı ‘etkin risk yönetimi uygulamaları’ önerildi. Merkez bankası, bankaları kripto ile ilgili mevduatların piyasadaki öngörülemeyen oynaklığa duyarlı olma şansı konusunda uyardı:

Mevduatların istikrarı, örneğin kripto paralarla ilgili varlığa özgü olsun ya da olmasın, kripto para sektöründeki stres dönemleri, piyasa volatilitesi ve ilgili güvenlik açıklarından etkilenebilir.

Tahvil Kralı: Bitcoin Değil, Bundan Alma Zamanı!

Raporda, stablecoin talebinin kripto para piyasalarındaki beklenmedik itfalar veya yer değiştirmelerle bağlantılı olabileceği belirtildi. Ajanslar ayrıca, mevduatlarının istikrarı taleplerine, sahiplerinin güvenine ve stablecoin ihraççısının rezerv yönetimine bağlı olabileceğinden, bankaları stablecoin’ler konusunda uyardı. Bankaların yürürlükteki yasa ve düzenlemelere uyması gerektiğini belirterek, bankacılık kuruluşlarını likidite risklerini aktif olarak izlemeye, etkin risk yönetimi oluşturmaya ve sürdürmeye çağırdılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

TikTok Bu Web3 Coin ile İşbirliği Yapıyor: Fırladı!
TikTok Bu Web3 Coin ile İşbirliği Yapıyor: Fırladı! Web3 müzik akış platformu Audius, popüler sosyal medya platformu TikTok’u entegre ediyor. Audius kullanıcıları, uygulamaya TikTok profilleri ile kayıt olabilecek ve yayın hizmetinin şarkılarını sosyal medya platformundaki videolarında kullanabilecek. Haberin ardından Web3 coin fiyatı fırladı. Audius, popüler...
Vural Erkan 4 hafta önce